Recenze Be2Can: Předtím, nyní a poté – film křehký a jemný jak poezie sama

Šedesátá léta minulého století se v Indonésii nesla ve znamení politických změn a turbulencí. Nana, hlavní postava snímku Předtím, nyní a poté, v důsledku těchto nepokojů přišla o majetek a o svého otce. Její manžel byl unesen a odvlečen do pralesa. O několik let později je Nana vdaná za bohatého sundanského muže, avšak vzpomínky na minulost ji neopouští. Stejně tak se nevzdává ani naděje, že její první muž v pralese nezemřel. Film je právě uváděn na přehlídce Be2Can.

Předtím, nyní a poté (foto: Film Europe)

Pokud existuje rok, kdy bylo v kinech možné vidět opravdu všechno, pak by to pravděpodobně mohl být ten letošní – alespoň tomu napovídají názvy letošních filmových novinek. V červenci byl do české distribuce uveden brilantní snímek Všechno, všude, najednou a v rámci filmové přehlídky Be2Can lze v těchto dnech ve vybraných kinech zhlédnout Předtím, nyní a poté. Žánrově by sice oba snímky nemohly být vzdálenější – zatímco Všechno, všude, najednou je šílená, multižánrová sci-fi exploze, Předtím, nyní a poté se vyznačuje sevřeným a distingovaným dramatem – přesto lze mezi nimi najít několik pojítek. Oba filmy se vyznačují expanzivními, všeobjímajícími názvy, jejich jádro tvoří silné ženské postavy a rodinné nesnáze, oba čerpají z mistrovského díla Stvořeni pro lásku hongkongského režiséra Wong Kar-waie a především jsou oba příklady mistrné filmařiny.

Český trailer připravujeme

Vizuální báseň

Inspirace Wong Kar-waiem je v nejnovějším snímku indonéské režisérky a scenáristky Kamily Andini vskutku nepřehlédnutelná. Předtím, nyní a poté sdílí se Stvořeni pro lásku stejnou vášeň pro precizní rámování jednotlivých scén. Nana a další postavy jsou pečlivě nasnímány skrze rámy dveří, zdobená zábradlí či jemně povlávající záclony. Kameraman Batara Goempar působivost jednotlivých obrazů podtrhl ještě něžným nasvícením a filtrováním tak jemným, že působí jako by byl výsledný produkt poprášen moučkovým cukrem.

Nemenší podíl na podmanivosti snímku má i hudba Rickyho Lionardiho. Ať už se jedná o měkké klavírní melodie či teskné tóny violoncella, hudební doprovod v každé scéně efektně umocňuje snovou kadenci tohoto láskyplně působícího a s notnou dávkou lásky vysoustruženého díla.

Předtím, nyní a poté (foto: Film Europe)

Hlavními hvězdami filmu jsou dvě ženy, bez nichž by Předtím, nyní a poté pravděpodobně postrádal cosi zásadního. Režisérka Kamila Andini ke snímku přistoupila s klidem, jemností a rozvahou, které se ve filmech – alespoň v natolik zdařilé formě – vídají zřídkakdy. Happy Salma v ústřední roli Nany oplývá elegancí, zranitelností, ale i tichou houževnatostí; tedy vlastnostmi, jež jsou poplatné i samotnému snímku.

Bez vyzrazení děje lze naznačit, že Předtím, nyní a poté končí tak jako Stvořeni pro lásku – šeptem. Předtím, nyní a poté není filmem divokých emocí a hlasitých výkřiků; naopak je dílem subtilních citů a tlumených rozmluv. Snímek je jako perfektně připravená sněhová pusinka – vábivá na pohled a delikátní uvnitř.

Projekce v rámci Be2Can najdete zde. Do běžné distribuce film zamíří až 18. května 2023.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 90%
  90
 • Hudba - 90%
  90
 • Kamera - 90%
  90

Předtím, nyní a poté (2022)

V indonéském snímku Předtím, nyní a poté, jak ostatně naznačuje samotný název, se prolíná minulost, přítomnost a budoucnost. V čem ovšem film exceluje, je vykreslení současného momentu, teď a tady. Při sledování tohoto poetického kousku prvotřídní filmařiny si přijdete, jako byste v rukou drželi cosi křehkého, vzácného, prchlivého – možná samotný moment či samotnou poezii.

88 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2022

Předtím, nyní a poté
Nana
Drama
Indonésie, 2022, 103 min
Premiéra: 18. 5. 2023 Film Europe
Režie: Kamila Andini
Scénář: Kamila Andini
Kamera: Batara Goempar
Hudba: Ricky Lionardi
Hrají: Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara, Ibnu Jamil, Arawinda Kirana, Rieke Diah Pitaloka, Chempa Puteri