Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Recenze BE2CAN: Poslední střih je smrtelně zábavná zombie taškařice

Přehlídka festivalových snímků Be2Can si jako svůj zahajovací film vybrala záležitost až smrtelně zábavnou. A to doslova. Oscarový scenárista a režisér Michel Hazanavicius totiž ve své novince přináší zombie, jejichž úkolem není pocuchat divákům nervy, ale polechtat jejich bránice.

Poslední střih (foto: Film Europe)

Be2Can již podeváté přináší do českých kin to nejlepší z filmových festivalů v Benátkách, Berlinale a Cannes. Francouzský snímek Poslední střih odstartoval letošní festival v Cannes salvami smíchu a nejinak tomu bylo i v pražském kině Lucerna při včerejším zahájení Be2Can.

Poslední střih začíná tam, kde většina filmů končí – a to poslední scénou. Režiséru Rémimu (Romain Duris) zbývá dotočit poslední minuty jeho snímku o zombie. Natáčení se však zkomplikuje, jelikož se krom herců namaskovaných jako zombie objeví i reální zombie lačnící po krvi filmového štábu.

Od úvodních záběrů není pochyb o tom, že se hororu, jenž se (stereo)typicky pojí se světem zombie, nedočkáme. Poslední střih je naopak rozvernou zombie taškařicí, která navíc záměrně využívá otřesných, do očí bijících filmových postupů, či spíše přešlapů. Hrstka nikam nevedoucích dialogů by svou absurdností hravě strčila do kapsy nekonečné rozpravy mezi Luckym a Pozzem z Čekání na Godota. Bolestně teatrální výkony a především roztržitá kamera, která občas zapomene sledovat herce a zastaví se na místě, může především v první půlhodině snímku působit zmatečně. Veškeré nevkusně se tvářící filmové volby režiséra Hazanaviciuse se však ve finále ukážou jako důmyslně promyšlené tahy. Film je totiž zaneřáděnou skládačkou, která přes veškerou svou pošetilost vcelku trefně polemizuje i nad filmovým médiem, režisérským přístupem a hodnotou kinematografie.

Poslední střih (foto: Film Europe)

V jednom prchavém momentu se dvě postavy z filmu baví o tom, zdali jim Rémiho snímek přijde dobrý, přičemž jedna z nich dojde k závěru, že je jeho snímek levný a slušný. I Hazanaviciův film působí opravdu levně a na to, jakou fraškou zavání, dopadl až překvapivě dobře. Pokud toužíte po oddychové zábavě, která vás zaručeně rozesměje, jste zde na správné adrese.

Termíny promítání filmu v rámci Be2Can najdete zde. Film vstupuje do široké distribuce 27. října.

 • 75%
  Režie - 75%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 75%
  Herci - 75%
 • 65%
  Kamera - 65%
 • 70%
  Hudba - 70%
71%

Poslední střih (2022)

Snímek Umělec režiséra Michela Hazanaviciuse, jenž získal pět Oscarů, se vyznačoval černobílou elegancí. V jeho nejnovějším kousku Poslední střih sice není po eleganci ani památky, něco má však s Umělcem přeci jen společného – a to hravost, s níž Hazanavicius ke svému řemeslu přistupuje. Poslední střih je v podstatě veselohra oživlých mrtvých. Pošetilost, které se nemůžete nesmát.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2022

Poslední střih
Coupez!
Komedie / Horor
Francie, 2022, 110 min
Premiéra: 27. 10. 2022 Film Europe
Režie: Michel Hazanavicius
Scénář: Michel Hazanavicius, Šin’ičiró Ueda (původní scénář)
Kamera: Jonathan Ricquebourg
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Romain Duris, Bérénice Bejo, Grégory Gadebois, Finnegan Oldfield, Matilda Anna Ingrid Lutz, Raphaël Quenard, Luàna Bajrami, Jean-Pascal Zadi, Agnès Hurstel, Lyès Salem, Charlie Dupont, Sébastien Chassagne, Quentin Dupieux

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast