Zkouška umění míří na další významný festival do Amsterdamu (trailer)

Snímek režisérů Adély Komrzý a Tomáše Bojara Zkouška umění zabodoval už ve Varech, nyní byl film o hledání a měření talentů ve 21. století vybrán na nejprestižnější festival dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu a také bude od ledna 2023 distribuován v amerických kinech. Do českých kin se Zkouška umění podívá už 3. listopadu. Podívejte se na trailer.

“Mám velkou radost, že film byl vybrán zrovna na festival IDFA, kam není samozřejmé se dostat. Je to tedy známkou toho, že rezonuje se zahraničním publikem. To je pro nás, pro tvůrce, vždy velká satisfakce. Zároveň se těším, co na film řekne české publikum. V Karlových Varech jsme si ověřili, že může jít o velmi třaskavou událost, u které se diváci zasmějí a některé pobouří. Nejde totiž „pouze“ o zobrazení přijímaček na uměleckou školu, ale i o jakési generační střetnutí. Nabízíme vhled do uvažování mladých lidí a přinášíme témata, kterými žijí. Nad tím vším se trochu provokativně ptáme, k čemu v současnosti umění máme a jestli ho jako společnost dokážeme docenit” říká režisérka Adéla Komrzý.

Zkouška umění (foto: Aerofilms)

Zkouška umění sleduje ve třech rozdílných ateliérech přijímací řízení na Akademii výtvarných umění v Praze. Adéla Komrzý a Tomáš Bojar natáčeli zákulisí přijímacích zkoušek v roce 2019. “Jsme nadšení, že Zkouška umění po dvojnásobném ocenění na festivalu v Karlových Varech bude v listopadu uvedena i na prestižním dokumentárním festivalu IDFA. Film má už i amerického distributora Film movement a od ledna 2023 tam vstoupí do kin. Tuzemští diváci se na snímek mohou těšit v rámci zvláštního uvedení na 26. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a následně od 3. 11. 2022 v kinech po celé ČR.” uzavírá producent filmu Jakub Wagner.

-red-
zdroj: Adam Hříbal

foto/video: Aerofilms, GPO Platform © 2022