Ondříčkův Král Šumavy ukázal trailer, na Voyo zamíří po Mikuláši

Už 9. prosince bude mít na Voyo premiéru pravděpodobně nejočekávanější televizní minisérie letošního roku. Režisér David Ondříček natočil skutečný příběh Krále Šumavy, který s původním filmem režiséra Karla Kachyni má pramálo společného. Vychází z knižního bestselleru Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Nová variace na příběh dvou mužů vzdorujících nejtvrdší komunistické diktatuře se zaměří blíže na osoby převaděčů. Podívejte se na premiéru traileru minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje

Je jaro 1948. Rány se ještě nestihly zahojit, radost z míru usadit, a svět se už bojí další světové války. Hranicí mezi Západem a Východem se stává železná opona, procházející šumavskými lesy. V tamní kuchyni SNB slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil, který stihl už zažít válku v německém lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě a dobrodružství, místo toho se ale stává převaděčem lidí z komunistického Československa.

„Když dávali Krále Šumavy před revolucí v televizi, bylo na ulicích vylidněno. Nikomu příliš nevadilo, že šlo o pokřivenou propagandu. Je až nepochopitelné, že tolik let po sametové revoluci stále není zfilmován opravdový příběh Krále Šumavy,“ komentuje to David Ondříček, který jej po letech v minisérii oživuje.

Scenárista Tomáš Vávra dodává: „Kde by v jiném životě byl jeho vrchol a ta nejnapínavější část, tam příběh Josefa Hasila teprve začíná. Nebyl jen obětí nějaké zvůle tehdejšího režimu, byl aktivním bojovníkem, který se z obyčejného kluka stal v podstatě nepřítelem státu číslo jedna.“

Král Šumavy – Oskar Hes a Jan Nedbal

Hasila si v nové minisérii střihne Oskar Hes, jeho bratra a pomocníka pak Jan Nedbal. Talentovaní mladí herci jsou v osobním životě dobrými přáteli a jejich skoro až sourozenecké synergie si všimli i producenti právě natáčeného a tematicky příbuzného filmu Bratři, kde pro změnu ztvární Josefa a Ctirada Mašína.

Hasilovu snoubenku Marii, matku jeho jediného syna, si zahraje Gabriela Heclová. V roli Vlastičky, jedné z Hasilových milenek, se objeví Kristýna Podzimková a Kláru, agentku americké tajné služby, hraje Judit Bárdos.

Natáčení probíhalo do letošního května a trvalo 25 dní, z toho se sedmkrát filmovalo v noci. „Když jsem se kdysi táty ptal, co by dělal, kdyby měl točit noční scénu v lese, bez zdroje světla, řekl mi, že by takový film nevzal. My takových scén v Králi Šumavy máme spoustu,“ okomentoval to cynicky Ondříček.

Král Šumavy Na place uprostřed lesa (foto: Voyo)

Štáb se pohyboval mj. v reálných šumavských lokacích, kde k vyobrazovaným skutečnostem na přelomu 40. a 50. let docházelo. Produkce dodržovala principy udržitelného natáčení, aby přírodu a životní prostředí co nejméně zatížili. „Náš green captain Adam se dokonce staral o to, abychom lokace opouštěli v ještě lepším stavu, než jsme do nich přišli a v prostojích mezi natáčením čistil přilehlé lesy a louky od odpadků, které tam zanechali turisté. Bereme to jako drobný příspěvek ke zlepšení nejen prostředí kolem nás, ale i povědomí o filmařích – co to znamená pustit si nás do města, vesnice či do lesa,” vysvětlila záměr vedoucí udržitelné produkce a obsahu TV Nova a Voyo Hana de Goeij.

Král Šumavy (foto: Voyo)

„Josef Hasil byl dobrodruh. Jako mnoho jeho vrstevníků žil svůj život naplno bez ohledu na rizika, která to přináší,“ říká šestinásobný držitel Českého lva David Ondříček a pokračuje: „Ale kdo se v tak mladém věku pustí do nočních močálů? Pro mě jde o strhující dobrodružný thriller o klukovi, co by ze všeho nejraději jezdil po své milované Šumavě na motorce za holkama, jenže doba, okolnosti a jeho svérázná, tvrdohlavá povaha z něj udělaly až mytického superhrdinu československého pohraničí. Jde o nadčasový příběh o mládí, střetu hodnot a touze po lásce, dobrodružství a svobodě.“

Minisérie bude k dispozici pouze předplatitelům VOYO od 9. prosince.

-red-
foto/video: Skupina NOVA © 2022
audio: Totalfilm Media © 2022