Recenze: Slušný občan – slušný film o neslušném policejním zacházení

23. ročník queer filmového festivalu Mezipatra odstartoval včera v pražském kině Lucerna izraelským snímkem Slušný občan. Ten se rychle z domácí idylky katalogového bytu přesouvá k přistěhovaleckým otázkám a policejní brutalitě.

Slušný občan (foto: Queer Kino)

Ben a Raz jsou zosobněním vztahové harmonie. Jejich esteticky vytříbený byt se chlubí bující džunglí pokojových rostlin, každé ráno začíná zeleným smoothiem, dny jsou prokládány posilováním ve fitku, a navrch jsou partneři v procesu hledání náhradní matky, aby se jim dostalo vysněného potomka. Tato ukázkovost je ještě podtržena citlivou a precizní kamerou a jednotlivými záběry, jež jsou delikátně poskládány a umně vysoustruženy.

Slušný občan (foto: Mezipatra)

Jednoho večera však Ben z okna zahlédne, jak se nějaký muž opírá o strom, jenž Ben vlastnoručně vysadil, a proto na něj zavolá policii. O to víc je v šoku, když se místo napomenutí stane svědkem policejní brutality. V důsledku toho Ben začne zpytovat vlastní svědomí a klást si otázky týkající se viny, přistěhovalectví, rasové nenávisti a i nepřiměřených kroků autorit.

Ačkoliv film otevírá důležitá a palčivá témata, nedaří se mu je bohužel smysluplně uzavřít. Finální katarze Benova vnitřního sporu zavání téměř až nepodařenou komedií a zároveň postrádá údernost, jež by dokázala akcentovat urgentnost dané problematiky.

Slušný občan je dobře vystavěná polemika, která si sama podkopává nohy chabým závěrečným argumentem.

Snímek bude k vidění ještě na brněnské části Mezipater v pátek 11. 11. 2022 19:00 Kino Scala.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 65%
  65
 • Kamera - 70%
  70

Slušný občan (2022)

Centrálním konfliktem snímku Slušný občan je protichůdnost vlastní privilegovanosti a sociální odpovědnosti. Za pomoci citlivé kamery, pozvolného tempa a soustředěné režie se filmu daří naťuknout citlivé třecí plochy moderní společnosti. Na dřeň se mu ovšem nedaří dostat. Slušně, nikoliv však výborně, odvedená práce.

65 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Mezipatra, Queer Kino, M-Appeal © 2022

Slušný občan
אזרח מודא
Drama / Komedie
Izrael, 2022, 82 min
Premiéra: Mezipatra 2022, v roce 2023 vstoupí do distribuce
Režie: Idan Haguel
Scénář: Idan Haguel
Kamera: Guy Sahaf
Hrají: Shlomi Bertonov, Ariel Wolf