Nolanův Oppenheimer se představuje v první výbušné ukázce (trailer)

Námětem Oppenheimera, nejnovějšího filmu Christophera Nolana, se stala kniha American Prometheus a její příběh projektu Manhattan a teoretického fyzika, který se stal jedním z otců atomové bomby. Do kin dorazí už příští rok v létě jako jedna z událostí sezony; těsně před svátky nám tedy tvůrci servírují první výbušnou ukázku.

Christopher Nolan si libuje v praktických efektech a destrukci; na place Teneta takhle nechal pro dobrý záběr explodovat obrovský Boeing 747. Když byl tedy Oppenheimer oznámen, nejenom my jsme se smáli, že režisér při natáčení klidně skutečnou atomovku odpálí. Samozřejmě jsme přeháněli, úplně od pravdy to ale nebylo. Podle rozhovoru pro naše britské kolegy v Total Filmu Nolan skutečně výbuch bomby pro potřeby filmu zreplikoval – a to bez užití CGI.

Test Trinity, vůbec první atomový výbuch v historii, během kterého zaznělo Oppenheimerovo slavné „Now I am become Death,“ se odehrál měsíc před bombardováním Hirošimy v Novém Mexiku, a mělo by jít o klíčovou scénu filmu. Na plátně bychom v ní měli vidět skutečný, nedigitální výbuch. Jak přesně ho ale filmaři docílili zatím nevíme; Nolan se omezil na ant-manovské, neurčité vysvětlení s kvantovou dynamikou a kvantovou fyzikou.

I kromě všech těch výbuchů by ale Oppenheimer měl být vyšperkovanou podívanou. Vůbec poprvé se při jeho produkci např. v kamerách IMAX, které nedávno režisér i pomáhal zdokonalovat, využil černobílý filmový pás.

Na place filmu Oppenheimer (Christopher Nolan uprostřed)

Film je jedním z nejhvězdněji obsazených projektů posledních let. V hlavní roli uvidíme Cilliana Murphyho, který s Nolanem pracoval již několikrát. Po jeho boku se objeví Florence Pugh, Emily Blunt, Matt Damon a Robert Downey Jr., který od smrti Tonyho Starka ne a ne zavadit o zajímavou roli. Nolan s rozrůstajícím se obsazením může bez okolků okázale machrovat.

Tenet, prozatím nejnovější film Christophera Nolana, v pandemií zkoušených kinosálech velkou parádu neudělal. Obdivovaný režisér se následně nepohodl se studiem Warner Bros., do té doby zaštiťujícím všechny jeho snímky, když sáhlo po kontroverzním řešení paralelních premiér v kinech i online. Režiséra proslulého svou láskou ke stříbrnému plátnu se následně pokusil ulovit streamovací gigant Netflix, ale zřejmě neúspěšně. Oppenheimer tedy vznikl pod křídly studia Universal.

Výsledek uvidíme v kinech 20. července 2023.

-red-
foto/video: CinemArt, Universal © 2022