FAMU Films slaví první narozeniny a spouští aplikace pro mobily a tablety

Od spuštění VOD portálu FAMU Films uplynul rok. Na platformě fakulta jako první filmová škola v Evropě veřejnosti zpřístupnila své studentské a absolventské filmy, a to u příležitosti 75. výročí od založení školy. Za tu dobu se podařilo rozvinout VOD portál do podoby, která v tuto chvíli nabízí přes 500 filmů – od současné mladé odvážné tvorby po hodnotná díla dnes již proslulých tvůrců a tvůrkyň vzešlých z FAMU, která je pátou nejstarší filmovou školou na světě. Portál FAMU Films, který se těší 1284 registrovaným uživatelům a uživatelkám, právě spustil aplikaci pro mobilní telefony systémů iOS a Android. Doposud se divačky a diváci na filmy z FAMU dívali bezmála 1500 hodin.

famu films screen

Ukázka z bohaté nabídky FAMU FILMS (foto: Totalfilm)

Nejsledovanějším filmem za posledních 12 měsíců se stal Příběh hrůzostrašné Eliz od Elišky Kováříkové a Adama Struhaly, studentů Katedry scenáristiky a dramaturgie. Podívalo se na něj 623 diváků. Velký zájem rovněž vzbudil animovaný krátký snímek Rudé boty od Anny Podskalské z Katedry animované tvorby (393) a nebo Ještě nespíš? Davida Paynea z Katedry režie (293). Nejvíce návštěv měl VOD portál v průběhu konání FAMUFestu. Návštěvnost stránky je 16 793 unikátních uživatelů.

Příběh hrůzostrašné Eliz

Na FAMU Films najdete i filmy aktuálně nominované na České lvy. Uživatelé zde mohou exkluzivně zhlédnout snímek Vinland režiséra Martina Kuby (nominace za Nejlepší krátký film a Cenu Magnesia za nejlepší studentský film), Atestaci od FAMU absolventa a současného pedagoga katedry režie Jana Hechta, finalistu ve studentské soutěži, a Carp Xmass Anny Heribanové, který se je nominovaný v kategorii Nejlepší animovaný film. FAMU Films je otevřená veškeré tvorbě ze školy, i těm nejkratším cvičením. Pro zájemce, kteří nemluví česky, nabízíme většinu titulů se zapínatelnými titulky v angličtině.

Atestace

FAMU Films spouští aplikaci pro mobilní telefony a tablety systémů iOS a Android. Odteď si zájemci budou moci FAMU filmy jednoduše pouštět i na mobilech a tabletech. Aplikace nabízí kompletní knihovnu filmů. Tento krok by nebyl možný bez podpory Asociace producentů v audiovizi (APA).

Nové filmy na FAMU Films přibývají takřka každý týden. V archivu Studia FAMU stále čekají tisíce filmů na své znovuobjevení. Škola se stále poohlíží po málo známých nebo nedostupných snímcích, které sahají až do roku 1949.

Vedle studentských děl jsou na FAMU Films k nalezení také medailonky, ve kterých pedagogové a pedagožky FAMU vysvětlují podstatu jednotlivých cvičení a přibližují veřejnosti proces výuky a tvorby na FAMU. FAMU Films představuje také díla katedry herního designu – a to v podobě trailerů, informací o hrách a odkazů na jejich stažení. Platforma obsahuje rovněž tří krátké přednášky legendy českého dokumentu, pedagoga a režiséra Karla Vachka. Ve velmi brzké budoucnosti je připravována také podcastová sekce se záznamy z vědecko-výzkumných projektů FAMU.


FAMU Films se také otevírá pro Slovensko. V roce 2023 chystá škola kompletní překlopení portálu do anglického jazyka, což v prvé řadě zahrnuje nejen překlad součástí webu jako takového, ale primárně přepis dialogů zejména starších filmů a jejich následné přeložení do anglického jazyka a nasazení na portál.

Web: www.famufilms.cz

Aplikace FAMU Films – Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=tv.uscreen.famufilms
Aplikace FAMU Films – App Store: https://apps.apple.com/cz/app/famu-films/id6444408936?l=cs

-red-
zdroj: K. Osičková, FAMU
foto: FAMU