Recenze: Francouzské melodrama se ptá Julie, co by bylo kdyby…

Jak by se změnil můj život, kdybych se rozhodl/a jinak?“ Otázka, kterou si v určitém životním bodě položil zřejmě každý z nás, je i premisou snímku Julie, co by bylo kdyby…, který měl na podzim předpremiéru na Festivalu francouzského filmu. Nyní snímek vstupuje do českých kin.

Julie, co by bylo kdyby (foto: Bohemia MP)

Fascinace alternativními či paralelními životy byla vždy součástí umění. S jistou rezervou by se ale dalo tvrdit, že je nyní, alespoň ve filmu, na svém vrcholu – a to jak ve sféře blockbusterů, tak i v menších, artových filmech. Zatímco gigant Marvel ve svých superhrdinských kolosech otevírá dveře mnohovesmíru, jeden z nejlepších letošních snímků Všechno, všude, najednou zobrazuje alternativní verze životů jedné ženy v třeskuté a bezbřeze originální formě. Z nesmrtelné polemiky „co by kdyby“ například těží i emoční klimax oscarového muzikálu La La Land.

Ve francouzském dramatu Julie, co by bylo kdyby… si titulní postava Julie pohrává s myšlenkou, co by se stalo, kdyby změnila některá svá – občas zdánlivě nedůležitá – rozhodnutí, nebo jakým směrem by se její život ubíral, kdyby nepotkala určité osoby. Výsledkem jsou čtyři paralelní příběhové linie, v nichž potkáváme Julii coby matku, bezdětnou ženu, světoznámou pianistku i životem zkroušenou trosku. Neměnnou konstatou však zůstává Juliina láska k hudbě, touze po pochopení i seberealizaci.

Režiséru Olivieru Treinerovi se po většinu snímku daří tuto fantaskní záležitost držet v realistických mezích, což filmu propůjčuje důvěryhodnost navzdory vypravěčské fabuli. Film má však tendence sklouzávat k melodramatičnosti a přeslazenosti, čímž si sám tak trochu podkopává nohy. Přestože Lou de Laâge podává coby Julie přesvědčivý výkon, slibně rozjeté linky její postavy vyústí až v příliš úhledné, až příliš příhodné konce.

Julie, co by bylo kdyby (foto: Bohemia MP)

Kulminace děje má sice tu správnou gradaci, avšak samotný konec, kdy potkáváme Julii jako starou (a velice špatně namaskovanou) ženu, zavání nechtěnou komičností. Film Julie, co by bylo kdyby… je lahodný jako cukrkandl. Když ho ovšem převalujete v ústech příliš dlouho, jeho přeslazenost se vám omrzí. I přesto však po tomto francouzském snímku naštěstí nezůstává žádná pachuť, nýbrž sladká vzpomínka.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Kamera
  • Hudba

Julie, co by bylo kdyby (2022)

Rozvaha hlavní hrdinky nad jejími potenciálními životy sice není tím nejlepším, co současná kinematografie s touto tématikou nabízí, i tak se ale jedná o zdařilé dílo. Pokud bychom aplikovali Juliiny myšlenkové pochody na film samotný, pak v jiné verzi našeho světa určitě existuje perfektně vyvážená verze tohoto snímku zbavená patosu, přeslazenosti a melodramatičnosti. V našem reálném světe si musíme vystačit s touto verzí, která ale není vůbec k zahození.


Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Bohemia MP © 2022

Julie, co by bylo kdyby…
Le Tourbillon de la vie
Romantický / Drama
Francie, 2022, 120 min
Premiéra: 30. 3. 2023 Bohemia MP
Režie: Olivier Treiner
Scénář: Olivier Treiner
Kamera: Laurent Tangy
Hudba: Raphaël Treiner
Hrají: Lou de Laâge, Esther Garrel, Grégory Gadebois, Raphaël Personnaz, Denis Podalydès, Aliocha Schneider