Krátkometrážní absolvenťák dobývá festivaly: Petr Januschka o Ostrovu svobody (podcast)

Petr Januschka vystudoval scenáristiku a režii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde aktuálně pokračuje ve studiu. Už nyní ale slaví velké úspěchy se svým krátkým filmem Ostrov svobody s Judit Bárdos a Jiřím Mádlem v hlavních rolích. Film už dostal Cenu české filmové kritiky, je nominován na Českého lva a je právě uváděn v rámci Národní soutěže Pragueshorts festivalu. S režisérem jsme si v našem podcastu povídali o tématu filmu, jeho vzniku, produkci takového projektu v rámci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně i tamní finanční podpoře mladých nadějných filmařů.

Krátký film o lásce a svobodě se odehrává v roce 1981. Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života…

Januschka se přitom narodil až pět let po Sametové revoluci a s popisovanou dobou tedy sám nemá žádnou osobní zkušenost. “I když jsem tu dobu nezažil, svým způsobem se s ní tu setkáváme pořád. Bavilo mě zakutat se do specifik té doby, specifik tehdejšího lítání, fungování výjezdních doložek.” Výsledkem toho, že nejde o klasickou dobovku točenou pamětníkem, je i zajímavá nadčasovost příběhu filmu. “Nechtěl jsem točit film svázaný politickou linkou. Zajímal mě střet dvou životních filosofií, který jsem se snažil psát co nejupřímněji,” vysvětluje Januschka.

Námět Ostrova svobody se podle mladého filmaře pak nečekaně zrodil z jeho lásky k letadlům. “Trávím hodně času na fórech, kde se rozebírá letectví. V jednom dlouhém internetovém vláknu lidi rozebírali, jak se cestovalo za socialismu. Popisoval se v něm jeden zvláštní paradox československých aerolinií a cestujících na jejich letech. Jakmile jsem si to přečetl, přišlo mi to jako skvělý námět na film, a ta doba s ním přišla v jednom balení.

Ostrov svobody v programu festivalu:
3. 3. 15:00 Praha | Kino Pilotů
5. 3. 15:00 Praha | Světozor

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, Audiovizuální tvorba UTB, IS produkce | audio: Totalfilm Media © 2023