Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Na Den dětí odstartuje Zlín Film Festival – týden bohatý na filmy i další zážitky

Na Den dětí v 10 hodin odstartuje letošní 63. ročník Zlín Film Festivalu. Dopolední dětské slavnostní zahájení otevře projekce české animované novinky Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Na slavnostním večeru, který vyvrcholí tradičním ohňostrojem pak organizátoři promítnou kanadský snímek Billie Blue. Ve svém programu se festival opět zaměří na propojování generací, ale také na oslavu československé animace nebo skandinávské web seriály pro mladé. Zlín Film Festival se letos uskuteční od čtvrtka 1. do středy 7. června 2023. Festival tradičně ocení Zlatým střevíčkem významné české osobnosti ze světa filmu. Letos jej obdrží Zlata Adamovská a Pavel Nový. Své hvězdy na Chodníku slávy letos obdrží Jan Cina a Tereza Ramba.

Šedesátý třetí ročník filmového festivalu přinese i letos obyvatelům i návštěvníkům města Zlína pestrý filmový program z různých koutů světa a celou řadu doprovodných aktivit s cílem posilovat a rozvíjet vztahy mezi rodiči, dětmi i prarodiči. „Naší snahou je ukázat to nejlepší ze světové tvorby pro děti a mládež a nabídnout alternativu k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Současně chceme prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat povědomí o okolním světě, otvírat a následně diskutovat o aktuálních tématech,“ shrnul v obecné rovině prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Zlín Film Festival 2022

Podobu letošního ročníku naznačí už festivalová znělka z dílny Michala Baránka a Zdeňka Macháčka, který je současně autorem vizuálu. Její hudební doprovod vytvořil Filip Vojtěch moderním remixem původních fanfár provázejících zlínský festival již desítky let. „Festival bude barevný, hravý, mnohovrstevnatý. Chce zaujmout a k festivalovému dění ještě více přitáhnout mladou generaci teens,“ nastínila výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová a doplnila, že kromě jiného vzniklo v rámci příprav i speciální video pro pedagogy s Janem Čenským.

Ve svém filmovém programu nabídne festival i letos soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých mohou tvůrci přihlašovat své filmy až do 1. března. Navíc se dramaturgové festivalu v těchto dnech vrátili z filmového trhu v Berlíně, kde se měli možnost seznámit s tím nejnovějším, co světový filmový trh právě nabízí.
Berlinale je pro nás vždy důležitým zdrojem pro výběr filmů a jsme rádi, že se nám i letos podařilo ulovit zajímavé tituly. Navíc se zde máme možnost potkat s řadou filmových profesionálů a osobností, vyměňovat si zkušenosti a samozřejmě je také osobně pozvat na náš festival, vysvětlila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a naznačila už nyní také část mimosoutěžního filmového programu.

U příležitosti 100. výročí narození Břetislava Pojara chystáme sekci věnovanou světově uznávané československé animaci. Připomeneme zde i tvorbu Miroslava Štěpánka, Jiřího Trnky, Zdeňka Milera, Jiřího Brdečky či Vlasty Pospíšilové.“
Tématu animované tvorby se bude festival věnovat ve filmovém, doprovodném i odborném programu. V rámci něj se chystají i speciální lektorské úvody s ukázkami různých typů animace.

Jiří Trnka (foto: NFA)

Dramaturgie festivalu chce také reagovat na trend v oblasti seriálů pro teenagery v rámci nově vzniklé sekce Evropské web seriály pro mladé publikum. „Letos ji odstartujeme pilotním ročníkem zaměřeným na skandinávskou produkci a každý den festivalu tak přineseme jeden seriál s tématikou odrážející současné problémy dospívajících – identita, přistěhovalectví, coming out, šikana a další,“ přiblížila Markéta Pášmová.

Salon filmových klapek

Neodmyslitelnou součástí festivalového programu je i Salon filmových klapek, jehož 26. ročník odstartuje už 7. března vernisáží v pražském Divadle Hybernia. Odtud se vydá do Liberce-Vratislavic, Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a do Zlína, kde vyvrcholí tradiční aukcí v neděli 4. června v Kongresovém centru Zlín. Prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN výtěžek dražby putuje k začínajícím talentovaným filmařům. „Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jeden příklad za všechny, hned osm námi podpořených filmů je v letošní nominaci na Českého lva,“ doplnila Markéta Pášmová.

Ostrov svobody nominovaný na Českého lva – krátký film podpořený Nadací Film Talent Zlín

Další významnou doprovodnou akcí bude 8. ročník Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2023, který je již tradičně největší běžeckou událostí ve Zlínském kraji, a odstartuje v neděli 4. červnu v 10 hodin dopoledne od Kongresového centra. „Rádi bychom letos pokořili hranici 2000 běžců na startu,“ uvedla Jarmila Záhorová a dodala, že v 15 hodin na hlavní závod naváže RPB rodinný běh, který má od letošního roku nového titulárního partnera RBP, zdravotní pojišťovnu.

Zlín Film Festival 2022 – letní kino

Jako v předchozích letech bude součástí festivalu i další bohatý doprovodný program na řadě míst ve Zlíně, který přinese zábavu, poučení i příležitosti pro smysluplné trávení společného volného času pro celou rodinu.

Již posedmé se festival oficiálně uzavře Mikulovskými ozvěnami Zlín Film Festivalu. Jejich konání je letos naplánováno na termín od 13. do 15. června 2023.
Totalfilm je i letos hlavním mediálním partnerem festivalu a přinese ze Zlína rozsáhlé zpravodajství, tipy z programu a akcí i videa.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Zlín Film Festival, archiv © 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast