Total Week #20/23 – Rychle, zběsile a ještě dvakrát, sabotáže v Cannes a boje o přežití

V Cannes v plném proudu probíhá festival, proud mu ale dost možná vypnou stávkující Francouzi. Vin Diesel nesnáší loučení, tak si ho protáhne do třetice všeho dobrého. Dolph Lundgren bojuje s dosud nejhorším nepřítelem a Disney bojuje o předplatitele, přičemž zkusí novou streamovací strategii. Ron Howard se mezitím chystá vyprávět o původu druhů s pěkně hvězdným obsazením. Vítáme vás u dalšího shrnutí filmových novinek, do kterého nově zařazujeme rubriku, ve které pro vás vybereme nejslibnější nový trailer z daného týdne, díky čemuž se i dozvíte o zajímavých blížících se projektech. Přejeme hezký víkend a hezké čtení.

Cannes v plném proudu… zatím

V roce 2020 ho covid zařízl úplně, v roce 2021 ho zásadně omezil, vloni se s plnou parádou a triumfálním uvedením Top Gunu vrátil… a i letos očekává filmový svět od sluncem zalitého festivalu v Cannes velké věci. 76. ročník se nese ve znamení premiéry nového Indyho, Scorseseho 200minutové novinky Killers Of The Flower Moon, nebo ceny za celoživotní dílo pro Michaela Douglase. Celý festival pak zahájila historická novinka Jean du Barry: Králova milenka s Johnym Deppem, který si po vyhraném procesu s Amber Heard užívá pomalé rekonvalescence své kariéry.

V hlavní soutěži se utká devatenáct filmů včetně novinky Wese Andersona, přičemž vítěze letos vybírá porota vedená švédským režisérem Rubenem Östlundem. Jeho prozvracená satira Trojúhelník smutku se stala vítězem loňského ročníku. Na festivalu najdeme i českou stopu díky projektům Elektra a Osmý den z produkce FAMU, se kterými tuzemští mladí tvůrci soutěží o cenu za nejlepší krátkometrážní film.

Hladký průběh festivalu nicméně narušují francouzští odboráři, kteří v rámci stávky proti plánované důchodové reformě hrozí vypnutím proudu. Zatím se tak stále čeká, jestli pořadatelé budou muset nasadit nouzové generátory. Více informací najdete ve shrnujícím článku.

Vin Diesel nesnáší loučení

One last ride? Ne tak docela. Zatímco Rychle a zběsile 10 začíná svoji plenitelskou jízdu kiny, tvůrci jezdí po světě a začátek srdceryvné rozlučky téhle rodinky promují, co to dá. Při jednom z rozhovorů ale zazněla zajímavá informace. Diesel s kulisou Kolosea v zádech totiž prohlásil: „Studio po nás chtělo dvoudílné finále. Když ale viděli tenhle film, zeptali se, jestli z finále neuděláme trilogii,“ zatímco Michelle Rodriguez přikyvovala: „Každý příběh má tři akty.“ V tuto chvíli to nelze brát jako hotovou věc, protože záležet bude v první řadě na tržbách a zájmu diváků, ale zřejmě tedy existuje velmi reálná možnost, že filmů v hlavní sérii nakonec nebude jedenáct, ale celkem dvanáct.

V tuhle chvíli ale víme jen to, že jedenáctku zrežíruje znovu Louis Leterrier a že do kin by měla dorazit po tradiční dvouleté pauze, na rozřešení cliffhangeru z konce aktuálního filmu si tedy ještě chvíli počkáme. Vin Diesel by každopádně rád do záporné role sehnal Roberta Downeyho Jr. a podle svých slov si neumí představit konec série bez pořádného rozloučení s Brianem ztvárněným zesnulým Paulem Walkerem. Čekání si můžete ukrátit macatým článkem se zajímavostmi ze zákulisí, který najdete na webu.

Dolph bojuje s dosud nejhorším nepřítelem

Bijec a borec Dolph Lundgren překvapil informací, že už osm let bojuje s rakovinou. Osmdesátková akční hvězda, kterou si pamatujete z Univerzálního vojáka nebo čtvrtého Rockyho, přitom nevylučuje možnost, že nemoc nějak souvisí s experimenty se steroidy, se kterými si před čtyřiceti lety zahrával. Za tu dobu, co různými způsoby bojuje proti nádorům, každopádně tenhle doktorand z chemie a někdejší mistr Evropy v zápasení stihl natočit přes 80 filmů včetně nového Aquamana a čtvrtých Expandables.

Aktuálně se navzdory neveselým predikcím mnoha lékařů tomuhle bojovníkovi podařilo nádory chemickou léčbou zmenšit dost na to, že by je mělo být možné z těla chirurgicky odstranit. Tak doufejme, že nakonec i tuhle svini herec nakonec porazí.

Disney bojuje o předplatitele, zkusí novou strategii

Disney+ na tom je podstatně méně vesele, než by si myšáčtí hlavouni bývali přáli. Služba vytrvale ztrácí předplatitele, a nedávná ztráta vysílacích práv na milovaný kriket ji jen v Indii stála skoro čtyři miliony z nich. Bob Iger a jeho kolegové tedy chystají několik razantních úsporných kroků, zejména mnohem pečlivější schvalování investic do nového obsahu, pronajímání částí své knihovny jiným službám nebo postupné slučování portfolia Disney+ a její sesterské služby Hulu.

Lehčích experimentů se pak dočká i programová dramaturgie seriálů. Domov Marvelu a Star Wars se dosud držel týdenních rozestupů mezi jednotlivými epizodami. Platit to bude ještě v červnu pro Tajnou invazi i v říjnu pro šestidílnou druhou řadu Lokiho.

Seriál o němé bojovnici a Daredevilově parťačce Echo nicméně v listopadu Disney na svou službu po vzoru Netflixu mrskne celou najednou k binge-watchingu. Postupné vysílání přitom seriálům vždy alespoň částečně zaručovalo kontinuální a dlouhodobější buzz, těžko tedy říct, co si od tohohle kroku manažeři v Annaheimu slibují… snad kromě toho, že se zdánlivě nikým příliš neočekávaného spin-offu poměrně rychle zbaví.

O původu druhů s hvězdným obsazením

Ana de Armas, Jude Law, Alicia Vikander a Daniel Brühl. To je napěchovaná sestava chystané novinky režiséra Rona Howarda, který má na kontě parádní Rivaly nebo povedených Třináct životů. Chystaný projekt Origin Of The Species má vyprávět o skupince, která se rozhodne opustit moderní civilizaci a uchýlit se na místo v Galapágách, kde Darwin napsal svou stejnojmennou knihu O původu druhů. Společně tam v příběhu podle skutečných událostí, jejichž svědectví se od sebe dost liší, mají hledat smysl života.

Survival thriller, který se aktuálně prodává na festivalu v Cannes, mají okořenit černohumorné prvky, nějaká ta vražda a dokonce i kapka nahoty. Film je zatím v ranné fázi preprodukce, natáčet se tedy začne nejdříve koncem roku.


Trailer týdne

V nové rubrice vždy vybereme jednu zajímavou ukázku, která se v daném týdnu objevila na našem YouTube kanále.

Umělá inteligence je v celém světě tématem minimálně posledních několika měsíců. Řeší se texty i umělecká díla generovaná umělou inteligencí, scenáristé proti jejímu nekontrolovanému využití v Hollywoodu stávkují, vědci před ní varují. V připravovaném snímku Stvořitel / The Creator nabývá AI ještě nebezpečnější podoby: je zde přetvořena do technologie plně schopné vést válku proti lidstvu. Hlavní hrdina Joshua s tváří Johna Davida Washingtona, má za úkol zjistit, kdo za tímto projektem stojí a zničit zbraň v podobě malého dítěte.

Do kin výtvarně zajímavá novinka režiséra Garetha Edwardse, podepsaného třeba pod Rogue One: Star Wars Story, dorazí 5. října v distribuci Falconu.

Na co se chodilo

Strážci galaxie trhli půlmiliardu. Tržby Starlordovy partičky psanců sice již tento týden zbrzdí Grootova druhá, autíčkářská rodinka, a příští týden do kin vpluje Malá mořská víla, v rámci okolností je ale tahle rozlučka pro Marvel očekávaným a dlouho vyhlíženým úspěchem.

Kde totiž mohly mírně zklamat americké tržby i malá šance na pokoření miliardové mety, dělá Kevinu Feigemu radost alespoň diváctvo z jiných koutů světa, kde se na Volume 3 chodí skutečně houfně. Platí to i u nás, návštěvnost filmu mezi víkendy klesla o pouhou třetinu a finále trilogie tak má k nejlepšímu otvíráku série slušnou šanci stát se v Česku i nejnavštěvovanějším dílem Strážců celkově. Zašlo si tu na něj už čtvrt milionu lidí, a jejich zlatou pozici na tržebním žebříčku neohrozila ani romantická komedie Život pro samouky s Janou Plodkovou, která nalákala devatenáct tisíc diváků.

Na co se podívat

Nominace na Oscara, BAFTA za nejlepší debut, úspěchy v podstatě na všech loňských festivalech včetně Karlových Varů, kde Aftersun nadchnul diváky ještě pod názvem All Inclusive. Na Aerofilms je naštěstí spoleh, takže jemné, bolestivé indiečko začínající skotské režisérské hvězdy Charlotte Wells konečně vstupuje i do českých kin. Vy byste tohle zasněné vzpomínání na jednu osudovou dovolenou v tureckém rezortu devadesátých let rozhodně neměli vynechat.

Aftersun skvěle zachycuje dovolenkové bezčasí, pěnu dní a bloumání odnikud nikam, kdy jedinou starostí po cestě od bazénu je, co si dát k večeři. Jak pomocí prchavých, každodenních, uvěřitelných momentů pronikáme hlouběji do úžasně zahraného vztahu otce a dcerky, v divákovi pozvolna narůstá opatrnost a podezření, že se brzy nepochybně něco semele. A ono jo. Jakmile postupně přijdete celému vyprávění na kloub, zkázu na vašich citech dokoná úderný závěr, ve kterém se zoufalá dcera zuby nehty snaží udržet tátu ve svém životě, a který nepotřebuje žádná velká gesta ani patos, aby vás rozložil na kousky, nevratně se vám zaryl do paměti a zaručil, že Under Pressure už nikdy nebudete vnímat stejně.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, The Playlist, Disney, Sony, Universal, CinemArt, Falcon, Aerofilms, Film Europe © 2023