Killers Of The Flower Moon: Scorseseho novinka o vraždách Indiánů a počátcích FBI míří do kin (trailer)

Když jsou ve 20. letech 20. století za záhadných okolností v severovýchodní Oklahomě zavražděni příslušníci indiánského kmene, zahajuje teprve pár let stará agentura FBI rozsáhlé vyšetřování. Nejnovější film Martina Scorseseho, který aktuálně poutá pozornost na festivalu v Cannes, se představuje v prvním traileru a chystá do české distribuce.

Produkce krimi westernu sahá až do roku 2016, kdy se legendární režisér Martin Scorsese se scenáristou Duny či Forresta Gumpa Ericem Rothem rozhodli zadaptovat knižní bestseller vyprávějící o skutečných záhadných událostech a jejich vyšetřování tehdy devětadvacetiletým agentem FBI a bývalým texaským rangerem ze staré školy.

To, co bylo původně považováno za náhodný násilný čin na jednom z členů komunity, se ukáže být větším spiknutím, které přiměje velkou skupinu lidí zahájit formální vyšetřování. Scorsese se dokonce rozhodl během psaní projektu nějakou dobu žít v Oklahomě, aby se mohl ponořit do světa příběhu, který chtěl vyprávět.

Martin Scorsese (foto: archiv)

Záhy po startu příprav se k projektu připojili Leonardo DiCaprio a Robert DeNiro, režisérovi oblíbení spolupracovníci, kromě nich v něm ale uvidíme třeba i Brandona Frasera, pro kterého tak jde o další vítaný kousek do znovu nakopnuté a čerstvě oscarové kariéry. Kamery se rozjely zkraje roku 2018, přičemž produkci značně zkomplikoval covid a rozsáhlé přetáčky. Postprodukčním piplánám a přestřiháváním snímku k dokonalosti pak Scorsese strávil dlouhé dva roky.

Snímek s mamutí stopáží 206 minut, který svou délkou značně zavařil při přípravách programu letošního Cannes a stane se i výzvou pro močový měchýř každého svého diváka, společně zafinancovalo studio Paramount a Apple TV. I proto se film na podzim chystá mezi diváky v hybridní distribuci na streamu i v kinech. U nás ho na plátnech díky CinemArtu uvidíme 19. října.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, CinemArt © 2023