Nolanův velkolepý Oppenheimer představuje trailer plný hvězd (video)

Jestli Christopher Nolan něco umí (kromě dobrých filmů), tak je to mlžit a promýšlet marketingové kampaně. Kolem jeho prvního životopisného filmu o jaderném fyzikovi J. Roberovi Oppenhaimerovi panují velká očekávání i mnohé otazníky. Máme tu již druhou (tentokrát notně obsáhlejší) ukázku. Do kin se velkolepý snímek podívá již o prázdninách.

Nolanovo vyprávění o vzniku atomové bomby – a tajné operaci, která tyto děsivé vědecké pokroky umožnila – se zřejmě soustředí na laboratoř v Los Alamos a účelově vybudovanou komunitu podporující práci americké armády a vědců. Vedle Matta Damona (v roli šéfa projektu Manhattan generálporučíka Leslieho Grovese) řvoucího v důstojnické uniformě, uvidíme také zděšenou Emily Blunt, rozrušenou Florence Pugh, černobílého Roberta Downeyho Jr. a samozřejmě Cilliana Murphyho v titulní roli.

Námětem Oppenheimeranejnovějšího filmu Christophera Nolana, se stala kniha American Prometheus a její příběh projektu Manhattan a teoretického fyzika, který se stal jedním z otců atomové bomby.

Oppenheimer (foto: CinemArt)

Test Trinity, vůbec první atomový výbuch v historii, během kterého zaznělo Oppenheimerovo slavné „Now I am become Death,“ se odehrál měsíc před bombardováním Hirošimy v Novém Mexiku, a mělo by jít o klíčovou scénu filmu. Na plátně bychom v ní měli vidět skutečný, nedigitální výbuch. Jak přesně ho ale filmaři docílili zatím nevíme; Nolan se omezil na ant-manovské, neurčité vysvětlení s kvantovou dynamikou a kvantovou fyzikou.

Ačkoli všichni víceméně víme, jak tento příběh skončí, Nolanovo velkolepé zpracování zůstává jedním z nejočekávanějších filmů léta.

Oppenheimer dorazí do českých kin už 20. července v distribuci CinemArtu.

-red-
foto/video: Universal, CinemArt © 2023