Recenze: Wes Anderson se v Asteroid City zasnil, totéž chce i po vás

Asteroid City by bylo zcela nezajímavou dírou uprostřed pouště, kdyby do ní nedopadl meteorit a na místě, kde dnes svérázné městečko stojí, nevyhloubil skutečnou díru. Do jeho malebných kulis Wes Anderson situoval svůj nejnovější film… tedy, zčásti.

Asteroid City výstavbou svého vyprávění, jak je pro Wese Andersona už zvykem, připomíná matrjošku. Ústřední příběh z městečka v americké poušti je tak vlastně fiktivní divadelní hrou, kterou sledujeme v rámci fiktivního televizního pořadu mapujícího její vznik a pozadí, kterou sledujeme v rámci filmu.

Hned během úvodní, černobílé kompozice se tak z voice-overu Bryana Cranstona dozvíme nejen leccos o postavách… ale třeba i to, že svícení můžeme v následujících minutách čekat ani ne moc teplé, ani ne moc studené, vždy ale průzračné. Paleta barev se následně přepne do pastelových odstínů, obraz se roztáhne do širokoúhlého formátu a do titulního městečka s kráterem uprostřed přijíždí ne až tak čerstvě ovdovělý protagonista Jason Schwartzman s třemi dcerkami a geniálním synem, který se jede účastnit programu pro obzvlášť nadané děti.

Příběh v příběhu v příběhu (foto: CinemArt)

Děj se přeceňuje

O čem tedy ale samotný film vlastně vypráví? O všem a vlastně ničem, prim tu zjevně hraje především vyprávění samotné. Hlavní hrdina se postupně sbližuje se slavnou herečkou s tváří Scarlett Johansson, která navzdory svému věhlasu trpí dost nízkým sebevědomím, mezitím si k sobě cestu hledají jejich extrémně inteligentní ratolesti a zatímco americká vláda opodál žoviálně testuje atomové bomby, uprostřed komunitního pozorování hvězd náhle přistane vykulený mimozemšťan, aby si odvezl malinký meteorit, který městečku dal jméno. A do toho všeho sledujeme černobílé zákulisí hry.

Neřeš to a prostě vyprávěj,“ pronese v jeden moment postava režiséra zmíněné hry s tváří Adriena Brodyho a divák si chtě nechtě vzpomene na Tenet, kde jej Christopher Nolan skrz jednu z postav podobně nabádal, ať logiku světa filmu přijme a zbytečně se nevyptává. Jestli tohle lišácké scenáristické řešení přijmete je jen na vás. Stejně tak byste u Andersonova jedenáctého filmu už měli tušit, jestli vás baví hnidopišsky komponované záběrování a kompozice, měkký přednes herců a něžná práce s hudbou, které jsou pro režisérovu práci tak charakteristické, nebo je snad už považujete za lehce otravnou manýru.

Adnerson s herci na place (foto: CinemArt)

Až se zhasne, zasněte se

Ať už patříte ke kterémukoli táboru nebo jste snad s názorem na filmařův charakteristický audiovizuální rukopis někde uprostřed, geniální práci s formou mu objektivně zkrátka upřít nelze. Stejně jako to, že vyumělkovaná, zasněná krása jeho práce v případě Asteroid City hraje nad obsahem prim.

Že je na co koukat musí být jasné už po letmém pohledu na obsazení, beze zbytku potvrzující prohlášení Bryana Cranstona před premiérou filmu. Když vám zavolá Wes Anderson, neptáte se, co budete hrát. Prostě jdete do toho. Stejně tak i vy nejspíš už dobře víte, jestli do toho kina půjdete.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci

Asteroid City (2023)

„Abyste se probudili, musíte nejdříve snít,“ opakují jako mantru herci fiktivní hry Asteroid City těsně před koncem filmu Asteroid City. Jste-li fandy režisérovy práce, je bezpochyby, že se s ním zajdete do kina na těch pár desítek minut zasnít nehledě na jakoukoli recenzi. Probouzet se v tom případě budete se širokým úsměvem.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2023

Asteroid City
Komedie
USA, 2023, 104 min
Režie: Wes Anderson
Scénář: Wes Anderson, Roman Coppola
Kamera: Robert D. Yeoman
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Tom Hanks, Jeffrey Wright, Tilda Swinton, Bryan Cranston, Edward Norton, Adrien Brody, Liev Schreiber, Hope Davis, Steve Park, Rupert Friend, Maya Hawke, Steve Carell, Matt Dillon, Hong Chau, Willem Dafoe, Margot Robbie, Tony Revolori, Jake Ryan, Jeff Goldblum, Fisher Stevens, Sophia Lillis, Aristou Meehan
Produkce: Wes Anderson, Jeremy Dawson, Steven Rales
Střih: Barney Pilling
Zvuk: Christopher Scarabosio
Scénografie: Adam Stockhausen
Kostýmy: Milena Canonero