Co kdyby UFO přistálo na Moravě? Rudolf Havlík dotočil komedii Franta mimozemšťan

Režisér divácky úspěšných komedií Po čem muži touží a Ostrov Rudolf Havlík dotočil novou komedii Franta mimozemšťan o nečekané návštěvě z vesmíru. V hlavní dvojroli se objeví Jakub Prachař, dále Tereza Ramba, Filip Březina nebo Erika Stárková. 

Jakub Prachař (foto: CinemArt)

Komedie Franta mimozemšťan si na půdorysu lehce absurdního příběhu pohrává se situacemi, které neumíme vysvětlit, možná se jich i bojíme, ale musíme najít způsob, jak se s nimi poprat. Natáčelo se ve středočeské Sýkořici, v Praze, v Brně a jeho okolí.

Poklidný život malé moravské vesnice rozbouří podivné úkazy. Amatérský astronom Blažej (Filip Březina) je přesvědčen, že návštěva z kosmu je tu. Jen mu to nikdo nevěří. Starosta Picek (Vasil Fridrich) má spoustu práce s dotacemi a policistka Marková (Erika Stárková) rozjíždí pátrání po ukradené cisterně. Ale soused Franta (Jakub Prachař) se chová nějak divně, jako by ho někdo vyměnil. Celá vesnice tvrdí, že Franta byl vždycky trochu z jiné planety, ale takové chování je moc i na jeho ženu Boženu (Tereza Ramba). Když se zde zjeví Rebeka (Kateřina Marie Fialová), která předstírá, že přijela kempovat, a generál Sokol (Jiří Langmajer), který chce převzít nad vesnicí velení, jde do tuhého.

Tereza Ramba (foto: CinemArt)

Náš film stojí na postavách a na humoru, který ty postavy způsobují v konfrontaci s mimozemskou návštěvou. Přesto se mi podařilo přesvědčit schopné lidi, kteří se byli ochotni pustit do práce na mimozemských věcech, tvořit, vymýšlet a představovat si, jak by co vypadalo a jak by hlavně vypadal mimozemšťan. Hledali jsme cestu, jak na plátno dostat to, co potřebujeme. Bude to pestrá kombinace praktických efektů, digitálních triků, miniatur, staveb a světel. Byla to ohromná zábava, byl bych rád, kdyby se to tak líbilo i divákům,“ komentuje vznik filmu režisér Rudolf Havlík.

Klíčové scény filmu jsme natáčeli v Brně, kde jsme našli atraktivní lokace, které se hodily přímo do našeho filmového příběhu. Jak si ta brněnská místa ve filmu zahrají, bude pro diváka překvapením a možná ani sami Brňané netuší, jaká tajemství jejich město skrývá, “ říká s nadsázkou producentka Dana Voláková.

Rudolf Havlík s Jakubem Prachařem (foto: CinemArt)

Do kin uvede komedii Franta mimozemšťan distribuční společnost Cinemart v únoru 2024.

-red-
zdroj: Uljana Donátová
foto/video: CinemArt © 2023