Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Karavan: Anna Geislerová točí v Itálii road-movie o cestě za lepším životem

Déle než rok trval casting na hlavní chlapeckou roli v právě natáčeném celovečerním česko-italsko-slovenském filmu Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové a producentky Dagmar Sedláčkové. Do role Davida nakonec tvůrkyně vybraly přirozeně talentovaného neherce Davida Vodstrčila z počtu tří set chlapců. Představitelka hlavní ženské role Aňa Geislerová četla poprvé scénář před pěti lety a podle jejích slov s časem síla příběhu zrála. Režisérka Zuzana Kirchnerová do něj totiž otiskla svou vlastní zkušenost s výchovou handicapovaného syna. Road movie Karavan, jež se právě začala natáčet nedaleko italské Bologni, bude po svém dokončení uvedena na filmovém festivalu v Cannes.

Film Karavan Anna Geislerová a David Vodstrčil

Do Cannes se Kirchnerová podívá už potřetí. Před dvěma lety na prestižním festivalu uspěla jako první z Čech právě s Karavanem v projektu Cinéfondation – L’Atelier, který dává možnost mladým tvůrcům posunout své projekty k mezinárodní distribuci, poprvé ji účast v Cannes zajistilo uvedení jejího studentského filmu Bába, který nakonec ve své sekci zvítězil. Excelentní úspěch Báby ji do budoucna zajistil uvedení právě natáčeného celovečerního debutu v programu festivalu. Karavan vzniká v mezinárodní koprodukci s jednou z nejvýznamnějších italských produkcí Tempesta spolupracující například s oceňovanou režisérkou, střihačkou a scenáristkou Alicí Rohrwacherovou, jejíž starší sestrou je italská herecká hvězda současnosti Alba Rohrwacherová.

Karavan – David Vodstrčil

Příběh Karavanu není situován do prostředí rozmanité Itálie náhodou. Podle tvůrců nikde jinde v jedné evropské zemi na cestě od severu k jihu nelze dosáhnout takových extrémů – od bohaté silně industrializované krajiny na severu, až po vyprahlou, divokou a zpustlou krajinu jihu. Právě jižní region Kalábrie je pro hlavní hrdinku Ester v roli Aňi Geislerové jakýmsi vysněným cílem, místem svobody a volnosti. Zároveň je však jih Itálie obecně místem velké chudoby, místem bez pravidel, kde málokdo má „normální“ práci a mnoho obyvatel odtud prchá. Ani hrdince nemůže tak na její „svobodné“ cestě karavanem s jejím milovaným a komplikovaným synem Davidem tohle místo nabídnout novou budoucnost.

„Známá italská producentská společnost Tempesta kromě tématu na Karavanu právě oceňuje, jakým nestereotypním způsobem režisérka Zuzana Kirchnerová pracuje s italskou krajinou a především i její snahu najít specifický filmový jazyk, kterým by vyjádřila Davidův nevšední způsob vnímání, typický pro autisty. Tím film obohacuje o další vizuální rovinu bez toho, aniž by zabředávala do zjednodušení či kýče. Karavan je svého druhu impresí, pro kterou je stylizovaná práce s kamerou klíčová. V tom je Zuzaně skvělou partnerkou talentovaná slovenská kameramanka Denisa Buranová,“ říká producentka Dagmar Sedláčková ze společnosti Masterfilm.

Karavan

Herečka Aňa Geislerová, která na tuto roli počkala zhruba pět let od okamžiku, kdy četla jednu z prvních verzí scénáře, bude natáčet s mezinárodním štábem dohromady několik týdnů v Itálii. „Příběh Karavanu se mě od počátku hluboce dotýkal, věděla jsem, že na realizaci počkám jakkoliv dlouho, čím déle jsem scénář znala, tím silnější se mi příběh zdál. Je o lásce k sobě, k dětem, ke svobodě. O přijetí svých chyb, vin a odpuštění si. O mateřství  a ženství a jejich temných vodách, o komplikovanosti vztahu matky a syna, kteří jsou na sobě  závislí. O potřebě milovat a byt milován. A David, můj filmový syn, je naprosto geniální partner – před kamerou i mimo ni,“ říká během natáčení v Itálii Aňa Geislerová. Ve filmu dále hrají Jana Plodková, Juliana Brutovská Olhová, Giandomenico Cupaiuolo či Oscar de Summa.

„Pořád nemůžu uvěřit, že se po letech příprav konečně vše děje, že je tady se mnou fantastický štáb zapálených lidí, že David Vostrčil je neskutečně talentovaný mladý herec a v neposlední řadě, že Aňa Geislerová spolu s Janou Plodkovou hrají přesně, jemně, civilně a já se na ně nemůžu vynadívat a vlastně bych nejraději vůbec nestopovala kameru,“ vzkazuje přímo z místa natáčení režisérka Zuzana Kirchnerová.

Scénář ke Karavanu byl v roce 2019 byl oceněn Filmovou nadací. V roce 2020 získal další cenu včetně 40 000 euro na prestižním workshopu na vývoj scénáře v rámci TorinoFeature Lab.

-red-
foto: Masterfilm © 2023
zdroj: M. Reková, K. Bobková 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast