Nejlepší filmy letošního Zlín Film Festivalu byly vyhlášeny, Střevíček má i Zlata Adamovská

Letošní ročník Zlín Film Festivalu je u konce. 63. ročník představil po celý první červnový týden celkem 132 soutěžních filmů. Odborné i dětské poroty udělily ceny. Zlaté střevíčky obdržely filmy To je hustý, kámo, Svět podle Gerogie, Delegace a Krab. Festival nabídl po celou dobu svého konání bohatý doprovodný program pro celou rodinu, industry program, koncerty, výstavy a workshopy. Na filmová představení dorazilo téměř 25 000 diváků. Slavnostní ceremoniál mohli sledovat nejen pozvaní hosté, ale i diváci ČT Art.

To je hustý, kámo (fofo: Zlín Film Festival)

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti získal německý film To je hustý, kámo, v kategorii filmů pro dospívající byl oceněn snímek z Velké Británie Svět podle Georgie a jako nejlepší celovečerní film pro mládež porota vybrala polsko-izraelsko-německý snímek Delegace.

Svět podle Georgie (foto: Zlín Film Festival)

Společná mezinárodní porota dětí a dospělých pro krátký animovaný film ocenila střevíčkem polsko-francouzský film Krab.

Hned dvěma cenami ze Zlína se mohou pochlubit tvůrci norského filmu Titina, psí polárnice, švédského Forever a australského snímku Krajina uvnitř. Z české tvorby zabodoval studentský dokument Všechno v pořádku, brambory na řádku.

Z rukou prezidenta Zlín Film Festivalu Čestmíra Vančury převzala Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež herečka Zlata Adamovská.

Na rozhodnutí organizátorů reagovala Zlata Adamovská s lehkými rozpaky: „Nejsem si jistá, jestli si takové ocenění zasloužím. Ale zároveň jsem byla samozřejmě potěšena, že to bude právě na tolik oblíbeném festivalu ve Zlíně.“

Na slavnostním zahájení letošního ročníku obdržel tutéž cenu herec Pavel Nový.

Zlata Adamovská s partnerem, hercem Petrem Štěpánkem

„Festival letos nabídl publiku filmy z tradičních i netradičních zemí, od Norska přes Kanadu až po Peru nebo Katar,” uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Herečka Tereza Ramba na Zlín Film Festivalu (6. 6. 2023)

„Významnými návštěvníky festivalu byly letos i školní kolektivy. Dorazilo na 627 kolektivů, z toho 49 ze škol mimo Zlín. Filmových a jiných workshopů se zúčastnilo téměř 2200 dětí,” uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Na festival dorazilo 2763 akreditovaných hostů. Doprovodný program po Zlíně letos přilákal 100 tisíc lidí.
63. ročník uvedl 295 filmů z 50 zemí.

Dražba filmových klapek (4. 6. 2023)Nedílnou součástí festivalu je aukce filmových klapek, jejímž prostřednictvím pak vydražené prostředky putují z Nadace Filmtalent Zlín vybraným mladým filmařům. Letos se vydražila rekordní částka 3 771 000 Kč.

Své hvězdy na Chodníku slávy mají po letošním ročníku Jan Cina a Tereza Ramba. Festival tradičně také sázel strom z mladými Young Stars. Letos to byli Vojtěch Vodochodský a Antonie Formanová.

Letošní výběr z programu mohli v průběhu festivalu vůbec poprvé v pražském kině Atlas sledovat i pražští diváci. Definitivní tečku za letošním ročníkem festivalu udělají Mikulovské ozvěny od 13. do 15. června.

64. ročník odstartuje ve čtvrtek 30. května a vyvrcholí ve středu 5. června 2024.

-red-
zdroj: K. Martykánová
foto/video: Zlín Film Festival, Totalfilm Media, AČFK © 2023