Jak přežít svého muže: Komedie podle bestselleru Jany Bernáškové zamíří do kin letos na podzim

Padla poslední klapka filmu Jak přežít svého muže s Janou Bernáškovou v hlavní roli. Nová romantická komedie navíc vzniká podle hereččina stejnojmenného knižního bestselleru. Hotovo ale ještě zdaleka není, nyní budou pokračovat práce ve střižně, příprava traileru a focení plakátu s fotografem Tomášem Třeštíkem. Film zamíří do českých kin 9. listopadu.

Jak přežít svého muže

Režie filmu se ujal Rudolf Merkner, který také podle námětu Jany Bernáškové napsal scénář. Točilo se převážně v Praze po dobu 20 natáčecích dnů. „Příběh se odehrává v Praze. Snažili jsme se o autentické zachycení každodennosti života v tomto velkoměstě. Proto jsme nic násilně nečistili. Po ulicích jezdí tramvaje a chodí lidé přesně tak, jak tomu je v reálu. Věříme, že i díky tomuto detailu se diváci dokáží více napojit na pocity hlavní hrdinky filmu. Budou poznávat místa, která možná důvěrně znají,” uvádí scenárista a režisér filmu Rudolf Merkner, který se do povědomí diváků zatím nejvíc zapsal jako scenárista seriálu Vyprávěj.

„Jsem šťastná a spokojená, po natáčení filmu ale zároveň i dost vyčerpaná. Těší mě, že se mé knihy čtenářkám líbí, a doufám, že si je získá i film. Věřím, že je pobaví, pohladí na duši a možná jim i přinese odpovědi na některé otázky, které v životě řeší,”  svěřuje se otevřeně se svými pocity autorka literární předlohy Jana Bernášková, oblíbená televizní, filmová a divadelní herečka. Jana už na svou veleúspěšnou prvotinu Jak přežít svého muže stihla navázat dalšími dvěma knižními tituly – Coura a Koloušek, které se staly rovněž bestsellery.

Jana Bernášková a Rudolf Merkner

Režisér si do filmu zařadil jednu unikátní scénu. Vyzkoušel si, jaké to je režírovat rovnou třináct slavných hereček v jednom záběru. „Jde o takový autentický moment ze života herečky. Hlavní hrdinka filmu Lucie je pozvaná na casting, o kterém si myslí, že má vyhráno. Na místě ale zjistí, že na tuto roli čeká dalších dvanáct hereček. Přišlo mně vtipné obsadit tyto malé roličky slavnými českými herečkami Janiny generace. Oslovil jsem tedy svoje kamarádky a ony, přestože šlo jen o půlminutovou scénu, na můj nápad kývly. Takže v jednom obrazu nastane takhle ojedinělá situace. Objeví se v něm krom Jany Bernáškové také Hana Vagnerová, Míša Mauerová, Veronika Khek Kubařová, Jana Stryková, Betka Staňková, Sára Rychlíková, Sabina Rojková, Bára Mottlová, Vlastina Svátková, Veronika Arichteva, Andrea Růžičková a Patricie Pagáčová,” odtajňuje Merkner.

Jak přežít svého muže

Za kameru se postavil francouzský kameraman Nicolas Bordier. „Od kamery vždycky chci, aby mě natočené obrazy fascinovaly. A Nicolasův showreel mě uhranul. A navíc, jak není Nicolas z Prahy, vidí tohle mnou milované město úplně jinak,” komentuje jeho zapojení do projektu Merkner.

Ve filmu hrají kromě Jany Bernáškové také Ivana Chýlková, Iva Pazderková, Mahulena Bočanová, Pavla Dostálová, Jitka Sedláčková, Roman Zach, Marek Němec, Tomáš Měcháček, Hana Vagnerová, Sára Rychlíková, Václav Vašák, Jordan Haj, Jiří Krampol, Jiří Ployhar a další.

Film vstoupí do českých kin 9. listopadu v distribuci společnosti Falcon.

-red-
zdroj: J. Lohrová
foto: Falcon © 2023