Střevíček pro Pavla Nového a dvě světové premiéry – odstartoval Zlín Film Festival

Zlín Film Festival je nejen největší festival filmů pro děti a mládež na světě, ale je unikátní i dvěma slavnostními zahájeními. Dopolední verzi určenou pro děti ozdobila premiéra animované novinky Filipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Na večerním zahájení festival promítl světovou premiéru kanadského snímku o prvních láskách Billie Blue. Na slavnostním večeru obdržel z rukou prezidenta festivalu Čestmíra Vančury Zlatý střevíček za celoživotní přínos herec Pavel Nový. Festival potrvá do 7. června.

Herec Pavel Nový přebírá Zlatý střevíček

Pavel Nový je známý z desítek filmových a televizních rolí. Kromě jiného hrál ve filmech S tebou mě baví svět, Balada pro banditu, Fešák Hubert, Pěsti ve tmě, Snowboarďáci nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Za hlavní roli ve filmu Bába z ledu dostal Českého lva. Letos si tato herecká legenda přijela do Zlína převzít Zlatý střevíček, ocenění za mimořádný přínos českému filmu, který převzal z rukou prezidenta festivalu Čestmíra Vančury.

Na slavnostním zakončení stejnou cenu obdrží herečka Zlata Adamovská.

Šedesátý třetí ročník filmového festivalu přinese i letos obyvatelům i návštěvníkům města Zlína pestrý filmový program z různých koutů světa a celou řadu doprovodných aktivit s cílem posilovat a rozvíjet vztahy mezi rodiči, dětmi i prarodiči. „Naší snahou je ukázat to nejlepší ze světové tvorby pro děti a mládež a nabídnout alternativu k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Současně chceme prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat povědomí o okolním světě, otvírat a následně diskutovat o aktuálních tématech,“ shrnul v obecné rovině prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Stavění sochy Zlatého střevíčku

Dopolední slavnostní zahájení ozdobila premiéra animované novinky Filipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo.
“Film o Tondovi a Slávce je vlastně obyčejný příběh, jaký může potkat každého z nás. Je to “pouze” zpodobnění pohádkové krásy ukrývající se ve všech dobrých skutcích, které vykonáme pro druhé. Tonda ve filmu udělá velké rozhodnutí, pro které jsem na něj pyšný. Navíc v prostředí nádherných ručně vyrobených dekorací, v magickém světle lamp a pod zrakem dokonalé kamery nás zavede do světa plného fantazie a kouzel. Ale nezapomínejme, že každý z nás v sobě nosí alespoň malé světýlko, které může zahořet, kdykoliv projevíme empatii, toleranci či pomůžeme někomu druhému. Kdokoliv z nás se může stát hrdinou velkého příběhu. Jsem vděčný, že se mi dostalo příležitosti tento druh kouzla, kterého jsme jako lidé schopni, aniž bychom si to vždy uvědomovali, ilustrovat filmem,” říká režisér filmu Filip Pošivač.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo (foto: nutprodukce)

Světová premiéra kanadského filmu Billie Blue proběhla v rámci večerního slavnostního zahájení. Do Zlína jej doprovodila delegace tvůrkyň v čele s režisérkou Mariloup Wolfe, scenáristkou Sarah-Maude Beauchesne a představitelkou titulní role Liliane Skelly.

Tvůrčí delegace k filmu Billlie Blue – Mariloup Wolfe, Liliane Skelly a Sarah-Maude Beauchesne

Příběh šestnáctileté Billie začíná v létě, kdy se spolu se svými nejlepšími přáteli a super dokonalou starší sestrou Annette snaží nasát zkušenosti jako plavčice v aquaparku. Bod zlomu ovšem přichází ve chvíli, kdy se obě sestry zamilují do Pierra, místního talentovaného závodního cyklisty. Vzniká srdceryvný milostný trojúhelník, ve kterém Billie hledá své místo na slunci a bojuje za lásku, kterou si zaslouží.

O tom, které snímky si nakonec odvezou ze 63. Zlín Film Festivalu ocenění, budou i letos rozhodovat odborné poroty. Mezi celkem 18 porotci budou například režisér Šimon Holý, animátorka Alexandra Májová, slovenský novinář Martin Kudláč, ale také herečky Hana Vagnerová a Jitka Schneiderová, která bude předsedat hlavní festivalové porotě.

Oba zahajovací filmy mohou vidět diváci na několika dalších projekcích v průběhu festivalu.
Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz i ve festivalové aplikaci Zlinfest.

-red-
foto/video: Zlín Film Festival, nutprodukce © 2023