Přišla v noci: Ve Varech měla premiéru černá komedie o dotěrné matce

Komorní černá komedie autorského dua Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček Přišla v noci měla ve středu večer světovou premiéru na MFF Karlovy Vary v sekci Zvláštní uvedení. Film vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný život naruší vpád matky jednoho z nich. Do kin se chystá v druhé polovině letošního roku. Podívejte se na krátkou ukázku. Ve Varech bude novinka k vidění denně až do soboty.

Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry? Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček

Režijní dvojice Pavlíček – Vejnar poprvé spolupracovala na scénáři a režii večera Cen české filmové kritiky. Právě tam se zrodil úmysl spojit síly a natočit společný nezávislý film, a to co možná nejrychleji. Vzhledem ke složitému a časově náročnému financování svých jiných projektů skrze nejrůznější koprodukce a granty zvolila autorská dvojice alternativní cestu a pokusila se zafinancovat natáčení filmu sama. Film tak vznikl díky vkladu režisérů a producentů a osobnímu nasazení celého štábu, v čele s kameramanem Šimonem Dvořáčkem.

„Oba nás spojuje touha točit filmy rychleji, než současný systém v ČR v průměru umožňuje. Než tvůrce nasbírá potřebné prostředky na realizaci díla, může to trvat tři až pět let, někdy i mnohem díle. Mnohé náměty by ale ze své podstaty měly vznikat mnohem rychleji – jinak se vytrácí vztah k dané látce či tématu, které navíc přestává být dobově relevantní,“ říká Jan Vejnar.

„V únoru 2022 jsme si společně s kameramanem Šimonem Dvořáčkem řekli, že zkrátka budeme točit a vše tomu následně podřídili. Vybírali jsme z více různých námětů, a nakonec dali přednost tomu, který se dal z většiny realizovat u nás doma, případně na dalších místech, k nimž máme skrze rodinu a přátele přístup.“ Tomáš Pavlíček k tomu dodává: „Především rád vzpomínám na ten moment, kdy jsme na parkovišti před supermarketem v Sedlčanech v červnu minulého roku dopsali první verzi scénáře. Slunce pálilo, celá naše akce vypadala nepravděpodobně, ale oba jsme věřili, že to půjde a v listopadu budeme opravdu točit.“

Přišla v noci (foto: Artcam)

„Cílem bylo natočit film, jehož zápletka a téma naplno ospravedlní komorní zasazení a dřevní podmínky, za kterých vzniká. Z tohoto pohledu se nám zdál žánr home invasion thrilleru jako dobrá výchozí pozice – výsledkem však bude žánrově pestřejší tvar, který má nejblíže k trochu temnější komedii,“ uzavírá Jan Vejnar.

“Bylo fascinující sledovat, jak přátelský a synergický byl celý tvůrčí proces od scénáře až po střih. Nikdo nás netlačil ke kompromisům, finální podoba snímku vznikala po dlouhých produktivních diskusích. Výsledkem je film, který vyvolává široké spektrum emocí a reakcí, film, který je skutečně nezávislý se vším, co to obnáší,” uzavírá koproducent a distributor Vít Schmarc.

V hlavních rolích filmu se objeví Simona Peková (matka), Annette Nesvadbová a Jiří Rendl. Dále se diváci mohou těšit na Vladimíra Kratinu, Judit Bárdos, Denisu Barešovou nebo Michala Kerna.

Do českých kin snímek vejde 9. listopadu v distribuci Artcamu.

-red-
zdroj: H. Petrželková
foto/video: Artcam © 2023