Zemřela Jana Šulcová, všestrannou herečku proslavily zejména komedie Marie Poledňákové

S tebou mě baví svět nebo Kotva u přívozu – dvě výrazné komedie, které televize zarytě s velkým úspěchem opakují každý rok. Oba filmy spojují jména režisérky Marie Poledňákové a herečky Jany Šulcové. A právě hvězda těchto filmů Jana Šulcová zemřela v pátek podvečer ve věku 76 let. Oznámila to její dcera Rozálie Víznerová. Diváci si výraznou Šulcovou pamatují také z legendárních seriálů My všichni školou povinní, Byl jednou den dům, z těch novějších zazářila jako babička v Horákových.

S tebou mě baví svět

Šulcová se narodila 12. února 1947 v Praze. Jako dítě navštěvovala Dismanův rozhlasový soubor a na gymnáziu se svým spolužákem Vítězslavem Jandákem začala hrát divadlo. Vystudovala DAMU a ještě za studií se stala členkou Městských divadel pražských.

Brzy dostávala výrazné role v televizních seriálech a inscenacích. Kromě psychopatické narkomanky v televizní hře Panenka hrála Šulcová většinou kladné postavy, zejména mladé matky.

Kotva u přívozu (foto: Česká televize)

Z filmových rolí ji nejvíc proslavila maminka v komedii století režisérky Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Televizní hlasatelku si po boku Petra Haničince zahrála ve vánoční komedii Kotva u přívozu. Zahrála si také v Herzově Spalovači mrtvol, komedii Fešák Hubert a v nespočtu televizních inscenací i pohádkách. Obsazována nebyla jen do komediálních rolí, její repertoár je plný ztvárnění klasických postav či oduševnělých žen. Nejvíc si ji ale diváci budou spojovat s rolemi maminek právě ve jmenovaných Poledňákové komediích nebo seriálu My všichni školou povinní.

Jana Šulcová bojovala dlouhá léta ze závislostí na alkoholu, o čemž se sama rozhovořila v pořadu ČT 13. komnata.

Občanský průkaz

Výraznější příležitost v posledních letech herečce poskytl režisér Ondřej Trojan v Občanském průkazu, kde hrála ředitelku školy. A poté také Jan Prušinovský ve filmu Kobry a užovky. Poslední filmovou roli si zahrála v noirovém thrilleru Daria v roce 2020.

-red-
foto/video: © FSB Barrandov, Česká televize ©