Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Jízda smrti: Výplach s Liamem Neesonem a tikající bombou v hlavní roli

Když se evropskému filmu zadaří, americkým producentům obvykle netrvá dlouho, aby přispěchali s vlastní verzí. Kdyby vám tedy námět aktuálně uváděné Jízdy smrti s Liamem Neesonem v hlavní roli zněl povědomě, možná jste narazili na sedm let starý španělský biják El desconocido. I v něm nastoupí finančník a investiční poradce do auta aby zjistil, že místo klidného odvozu dětí do školy a cesty do práce ho čeká nejhorší den v životě. Pod sedadla jim totiž někdo nastražil bombu a pod výhružkou její exploze jej záhadný hlas v telefonu nutí k čím dál šílenějším činům.

Zmínění Američané si tentokrát vzali na pomoc španělské, německé a francouzské koproducenty, kteří nově nabytý obsah s Liamem Neesonem na plakátu časem využijí pro svou streamovací službu Canal+. Něčím nabídku, které dominuje zejména fotbalová Premiere League, ostatně těm předplácejícím tátům od rodin okořenit musíte. Jízda smrti je k tomu ideální. Relativně napínavý thriller o obyčejném chlápkovi, kterému kromě stresu v práci vrásky přidělává i párek zpovykaných dětí a frustrovaná manželka a který se najednou uprostřed normálního dne připlete do dost komplikované, adrenalinové situace, je na takový zbytek večera po skončení zápasu ideální nenáročnou tečkou.

Proč se ale v recenzi tímhle kontextem zdržujeme? Protože účel, se kterým byl natočen, z filmu je cítit na sto honů. Slušných výplachových béček na večery, kdy chcete u blikající obrazovky vypnout mozek a jen se zabavit, přeci jen není nikdy dost. Jízda smrti je právě takovým filmem. Je to béčková konina, u které je nesmysl pozastavovat se tu nad velmi volnou interpretací zákonů fyziky, podivuhodným chováním postav a fungování policie nebo logikou záporákova plánu a samotného konce.

jizda-smrti

Jakmile si odsedíte prvních pár minut formálně a obsahově nepříliš zajímavých dialogů, přestoupíte s Liamem Neesonem, „malou Wonder Woman“ a „týpkem z Avatara“ do moderního SUV a vyjedete do ulic Berlína. Film naštěstí od chvíle, kdy neznámý vyděrač začne hrdinu pod hrozbou smrti navádět a peskovat, už nohu z plynu nesundá. Těch devadesát minutek do finálního rozuzlení a odhalení padouchovy identity tak frčí velmi svižně, a Jízdě smrti dokonce nechybí ani trocha napětí – navzdory faktu, že honičky a akce nabízí přinejlepším řemeslný standard a že tak nějak tušíte, co se bude dít. Včetně záporáckého monologu na konci.

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci
2.5

Jízda smrti (2023)

Ambici přijít s něčím originálním tvůrci Jízdy smrti evidentně neměli. Chtěli prostě jen natočit odpočinkové akční béčko a povědomým hercem, na které na streamu kliknete po náročném dni v práci. A to taky udělali. Výsledek je řemeslný standard recyklující Telefonní budku nebo Nebezpečnou rychlost, u kterého nesmíte příliš přemýšlet o logice děje nebo chování postav. Vypnete-li ale mozek, v pohodě vás na těch devadesát minut zabaví.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: © Bontonfilm 2023

Jízda smrti | Retribution
Akční / Krimi / Drama / Thriller
USA / Francie / Německo / Španělsko, 2023, 90 min
Premiéra: 24.08.2023 Bontonfilm
Režie: Nimród Antal
Scénář: Christopher Salmanpour, Alberto Marini (původní scénář)
Kamera: Flavio Martínez Labiano
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrají: Liam Neeson, Embeth Davidtz, Matthew Modine, Noma Dumezweni, Jack Champion, Lilly Aspell, Arian Moayed, Emily Kusche, Jerry Kwarteng
Produkce: Jaume Collet-Serra, Alex Heineman, Andrew Rona, Juan Sola
Střih: Steve Mirkovich
Zvuk: Manuel Vogt
Scénografie: David Scheunemann
Kostýmy: Mona May

jizda-srmti-plakat
TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast