Startuje FIFELI, litoměřický svátek filmu otevírá nová dramedie Přišla v noci

23. ročník Filmového festivalu Litoměřice (FIFELI) otevírá v pátek 25. srpna předpremiéra dramedie autorské dvojice Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček Přišla v noci. Do kin novinka zamíří až v listopadu, takže mají návštěvníci západočeského města jedinečnou možnost snímek vidět dřív než ostatní. Pokud váháte, tak zbytečně. Sami můžeme potvrdit, že příběh o odolávání partnerské dvojice invazivní matce stojí za to.

Vezměte gradující zmar a absurdní situační komiku a smíchejte ji s hororovou poetikou jak vystřiženou z žánrovek od A24. Dialogy chytře vypointujte. Zpoza kamery pohlídejte precizní komediální timing a v prokreslení vztahů postav spíš než na ukecanou popisnost spoléhejte na subtilno a nevyřčeno. Nezapomeňte na pořádnou porci správně dávkovaného trapna. Nakonec ve střižně už od úvodních titulků uhlídejte přesné tempo, díky kterému film svižně pádí kupředu, zároveň ale nechává scény a vtipy dýchat. Výsledkem je jedna z nejlepších českých komedií posledních let, která se před svým podzimním uvedením dočkala předpremiéry na karlovarském festivalu, Letní filmové škole a nyní i v Litoměřicích.

Film vypráví o mladém páru třicátníků, Jirkovi a Anetě. Je to normální dvojka, žijí v Praze v poděděném bytě, s proměnlivým nadšením se věnují své práci a s jistým napětím debatují o možnosti založit rodinu. Poměrně poklidná pěna dní ale rychle vezme za své, když dveře vprostřed noci rozrazí Jirkova matka s prosbou o azyl, prý že na jednu noc. U té ale samozřejmě nezůstane a energická diva si nicméně v strašidelném zhmotnění všech černých vtipů o tchýních postupně podmaňuje nejen společné prostory, ale i duševní klid jejich původních obyvatel.

V nebývale vydařeném castingu pak do ústředních rolí mladého páru a saně, která jim jednoho neblahého večera vpadne do života, tvůrci logicky a vhodně obsadili neokoukané tváře. Byla to skvělá volba, protože sebelepší známí herci by chtě nechtě své postavy zastínili a ubrali výsledku kus jeho kouzla.

Přišla v noci (foto: Artcam)

Simona Peková v roli lehce karikaturní, nadmíru toxické titulní řemenbaby je pak při všem tom melodramatu, epičnosti a éteričnosti naprosto neuvěřitelná. Když ji sledujete, jak se zjeví ve dveřích, aby synovi s přítelkyní udělala ze života peklo, nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet. Zvlášť, když se slzou v oku vzpomíná, kterak jako zájezdová diva bavila svým zpěvem celý autobus, medituje ve vaně, vypočítavě naříká, případně po pár deci kouzelně vypráví starou urban legendu o mrtvém psu v kufru. Jestli toho Českého lva nedostane, všichni členové Akademie si každopádně mohou být jisti, že jim to tahle nezapomenutelná dáma osobně přijde vysvětlit.


Celý víkend čeká návštěvníky festivalu bohatý filmový i kulturní program. Ten vyvrcholí v neděli 27. 8. předpremiérou české novinky režiséra Alberta Hospodářského Brutální vedro.

VÍCE Z PROGRAMU FESTIVALU: https://fifeli.cz/program

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Artcam, Totalfilm Media © 2023