Postradatelní počtvrté hláškují a střílí v kinech. Mrkněte na dva nové klipy

Série Expendables začala v roce 2010, kdy světu představila skupinu elitních žoldáků, plnící nejrůznější úkoly a mise vládních agentur po celém světě. Tahle pocta klasickým akčním filmům z 80. a 90. let proslula hlavně svým hereckým osazenstvem, které vždy na filmu lákalo nejvíc pozornosti. Ve čtyřce, pojmenované Postr4datelní, protože proč ne, se tak vrátí Sylvester Stallone, Jason Statham, Dolph Lundgren a Randy Couture, kteří si zopakují své původní role z posledních tří dílů jako hlavní kvarteto žoldáků. Asistovat jim u toho bude řada nových tváří. Mrkněte na oba trailery a dva nové klipy z filmu.

Zahájení produkce se plánovalo už na duben 2019, ale bylo odloženo kvůli pandemii. Teprve v září 2021 se začalo oficiálně natáčet a Stallone měl po měsíci hotovo, jak oznámil na sociálních sítích. Producenti přiznávají, že fokus filmů postupně přesouvají k mladším tvářím a že i aranžmá akčních scén museli přizpůsobit věku starších herců, jakkoli je řada z nich stále ve skvělé kondici. Osmdesátkoví dinosauři proto už v trailerech spíš posedávají ve vrtulníku, případně přijímají roli snipera navzdory zhoršujícímu se zraku a potřebě optiky na předpis.

Na prominentní účast Jasona Stathama zarytí fandové starší gardy gerojů sice zezačátku žehrali, nakonec jsou ale asi nikdo z fandů série na britského drsňáka nedá dopustit. Orientace na mladší krev obecně v předchozích filmech mnoho spokojených reakcí nesklidila, pozvolné předávání pochodně hlavního tahouna od Barneyho Rosse k Lee Christmasovi ale smysl určitě dává. Ve čtyřce tedy akce, která má zabránit propuku třetí světové války a odpálení atomové bomby, leží na bedrech právě Stathamovi, který má na starosti většinu běhání i kopání… a sekunduje mu u toho mimochodem sexsymbol nultých let Megan Fox, která se do testosteronové série přidává jako jeho přítelkyně.

Série podle mnohých vyvrcholila druhým dílem, kde se v akci setkala ta největší žánrová esa. Po plátně se proháněl Chuck Norris, Arnold Schwarzenegger i Bruce Willis a fandové starých akčňáků se jen tetelili blahem. Podstatně méně zajímavé osazenstvo trojky v čele s Liamem Hemsworthem spolu s vyměknutím na mládeži přístupný rating ale velkou radost původním divákům neudělaly… a nové nenalákaly. Jak vám po jejím zhlédnutí můžeme potvrdit, čtyřka se naštěstí v tomto ohledu ale vrací ke svým eRkovým kořenům a krví ani fuckováním nešetří. Díky účasti asijských bijců Tonyho Jaa a Iko Uwaise navíc bitky dostávají novou šťávu.

A jak to bude s dalšími díly? Producenti série Kevin King-Templeton a Les Weldon nedávno v rozhovoru naznačili, že situace je v tuhle chvíli stejná, jako po premiéře prvního dílu. Postradatelní nikdy nebyli sérií atakující miliardové tržby, jejich výsledky se spíš pohybovaly někde okolo čtvrtiny téhle částky, její budoucnost tak leží pouze na zájmu diváků a tom, jestli se podaří na čtyřce trhnout alespoň podobnou částku.

Zároveň ale platí, že akční dinosauři v hlavních rolích nemládnou, a Stallone, který navíc v minulosti s producenty měl své spory a k dalšímu návratu je údajně dost zdrženlivý, by tak případnou pětku mohl točit klidně na samé hraně osmdesátky. Vrátí se příště sám guvernátor Schwarzenegger? Dorazí Dwayne Johnson nebo Jack Nicholson v záporné roli? Podaří se tvůrcům konečně ukecat Jackieho Chana nebo Stevena Seagala? Možností a potenciálu je v téhle sérii určitě ještě dost. Jestli chcete vidět další díly, nezbývá vám každopádně, než sebou hodit do kina. Na Expend4bles si můžete v Česku i na Slovensku zajít už od 21. září.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment, Forum Film SK, Lionsgate © 2023