Na Finále Plzeň byly oceněny mimo jiné Brutální vedro, More Miko, Volha a Král Šumavy

Letošní 36. ročník filmového festivalu je u konce, konal se v západočeské metropoli od 22. do 27. září. Návštěvníci měli možnost zhlédnout více než 100 projekcí a 38 českých audiovizuálních počinů soutěžilo o Zlatého ledňáčka v kategoriích: Soutěž celovečerních hraných nebo animovaných filmů, Soutěž dokumentárních filmů, Soutěže TV a internetových projektů v kategorii seriálová tvorba a v kategorii film a minisérie a Soutěž studentských krátkometrážních filmů. Byly uděleny také dvě zvláštní ocenění: v sekci Televizních a internetových projektů v kategorii film a minisérie a v kategorii studentský krátkometrážní film. O vítězích rozhodovaly mezinárodní a studentské poroty. 

Brutální vedro (foto: Artcam)

Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film putuje za Albertem Hospodářským a jeho originálním a neotřelým filmem Brutální vedro, který se podle poroty nesnaží nikoho a nic napodobovat. Mladý režisér se odvážně vydal svou vlastní cestou, a na této cestě je obklopen kmenem svých blízkých.

Tatáž cena za nejlepší dokumentární film putuje k filmu More Miko. Porota si myslí, že v dobách rozdělené Evropy se vzkvétajícím populismem a uzavíranými hranicemi nám tento film ukazuje, že MŮŽEME věci změnit k lepšímu, když se do toho pustíme! Rozhodli se tedy ocenit film, který obnovuje naši víru v lidstvo, film, který konfrontuje naše vlastní předsudky, inspiruje nás a seznamuje nás s dobrými lidmi, kteří skutečně něco mění. 

Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „seriálová tvorba“ putuje za třetím dílem seriálu České televize VolhaPodle festivalové poroty se tvůrcům podařilo kreativně spojil humor a drama, měl velkou produkční hodnotu a neotřelým způsobem vyprávěl příběh televize a česko-slovenské společnosti v 70. letech, točící se kolem oportunistického řidiče a směsice nezapomenutelných postav.

Zvláštní uznání v Soutěži televizních a internetových projektů v kategorii film a minisérie si odváží televizní komedie Jiřího Vejdělka Bezva zuby na zásnuby, kterou vysílala Česká televize. Podle porotců film elegantním způsobem mísí humor s dramatem a ukazuje, jak může jednoduchý příběh o bolesti zubů přerůst ve složitý příběh o lidských vztazích. 

Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „film a minisérie“ obdržela první část minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje, kterou pro VOYO natočil David Ondříček. Podle poroty má minisérie výjimečné filmové zpracování, skvělé herecké výkony a výborný scénář – přestože jde o historické téma, postavy, jejich emoce a překážky, kterým čelí, u členů této poroty velmi rezonovaly. 

„V krátkém čase byly pro svou kvalitu dvěma různými festivaly oceněny hned dva naše Voyo Originály. Po necelých dvou letech, co jsme do toho šlápli? Jsem nadšený. Věřím, že i ti, co si platí Voyo, mohou mít ze svého rozhodnutí dobrý pocit,“ říká ředitel vývoje TV Nova a Voyo a zároveň kreativní producent série Král Šumavy: Fantom temného kraje Michal Reitler a dodává: „Jsem opravdu rád za celý tým Krále Šumavy, že kromě silných diváckých ohlasů přišel i silný ohlas od odborníků. Zvlášť pak v těchto dnech, kdy jsou už hluboce ponořeni v natáčení druhé série tohoto strhujícího příběhu odvahy a odpovědnosti.“

Zlatý ledňáček za nejlepší studentský krátkometrážní film míří za Dariou Kascheevou a její novinkou Electra za odvahu posouvat hranice filmové tvorby a otevírat a hojit rány. Autorka je vizionářská filmařka, která vytvořila působivý a pohlcující zážitek a vrací do filmu skutečné kouzlo kinematografie.

Zvláštní ocenění v kategorii studentský krátkometrážní film si zasloužila Atestace Jana HechtaPorota chtěla ocenit tento aktuální a poutavý film o pracovních podmínkách lidí ve zdravotnictví. Velmi ji zaujala Janova pečlivá řemeslná zručnost.

Studentské poroty ZČU ocenily film Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara Přišla v noci za herecké výkony a autentický scénář. Z kategorie dokumentů vybrali studenti novinku Víta Klusáka Velké nic, která reflektuje pandemii. Ze seriálových počinů ocenili první díl internetového seriálu Pět let a v kategorii minisérie se shodují s výběrem Krále Šumavy.

Na šest festivalových dní se zářijová Plzeň proměnila v centrum českého filmu s množstvím hvězdných hostů z řad herců, hereček a filmařů a filmařek. Festival navštívili Robert Hloz, Matěj Chlupáček, Eliška Křenková, Andrea Mohylová, Marek Němec, Jana Plodková, Eva Podzimková, Marek Adamczyk, Jan Nedbal, Peter Bebjak, Vít Klusák, Judit Pecháček, Marek Epstein, Tereza Hofová a mnoho dalších. 

Zájem veřejnosti o festivalový program potvrzují vyprodané a přidané projekce – např. filmů Úsvit, Bod obnovy#annaismissing, Přišla v noci, Služka a dalších. Letošní program zahrnoval také sekce věnované ukrajinské a německé filmové tvorbě. Finále Plzeň letos otevřelo své kinosály i pro neslyšící. Vybrané filmy byly opatřeny speciálními titulky pro neslyšící a úvodní slova i následné diskuse byly tlumočeny do českého znakového jazyka.

Slavnostní zakončení festivalu proběhlo 27. září v prostoru DEPO2015, tvůrci oceněných filmů, seriálů a minisérií převzali Zlaté ledňáčky. V průběhu večera byl také předán organizaci Burn Fighters šek s výtěžkem z akce #plzeňskézločiny: Útok kyselinou, která se uskutečnila v rámci doprovodného programu, ve výši 30 950 Kč. 

Letošní ročník filmového festivalu Finále Plzeň navštívilo cca 15 500 filmových fanoušků.

-red-
zdroj: V. Brouková
foto/video: © Totalfilm Media a distributoři 2023