Na Finále do Plzně můžete vyrazit na české novinky dřív, než dorazí do kin

36. ročník tradiční soutěžní přehlídky Finále Plzeň je od pátku v plném proudu. Festival tradičně nabízí průřez celoroční českou tvorbou napříč kinem, televizí a online platformami. Soutěží se o Zlatého ledňáčka a v programu nechybí řada předpremiér, které dosud do českých kin nedorazily. Na ty vás nyní v následujícím přehledu pozveme.

Úsvit (v kinech od 5. října)

Úvod festivalu obstarala historická krimi novinka režiséra Matěje Chlupáčka Úsvit. Výpravné drama o stále kontroverzním tématu soutěžilo na festivalu v Karlových Varech o Křišťálový glóbus. Film se odehrává v roce 1937 v nově vznikajícím průmyslovém městečku na úpatí Tater. V areálu továrny je nalezeno tělíčko mrtvého novorozence. Znepokojení mezi místními nevyvolá ani tak zmařený lidský život jako nejednoznačné pohlaví dítěte. Těhotná aspirující lékařka Helena (jíž ztvárňuje Eliška Křenková) provází hluboce lidským příběhem o neinformované, netolerantní společnosti a vyvrací naši mylnou domněnku, že jsme na vrcholu pokroku i myšlení.

Hranice (v kinech od 19. října)

Velké vášně v mateřské zemi režisérky vyvolává drama o uprchlících na polsko-běloruské hranici. Agnieszka Holland si dokonce kvůli výhružkám musela najmout osobní ochranku. Film vyvolává v Polsku velké vášně zejména proto, že se kriticky staví mimo jiné i k polským pohraničníkům, což polská politická garnitura nelibě nese a režisérku odsuzuje. Na novince se podíleli i čeští koproducenti. Kromě České televize také Šárka Cimbalová, která s režisérkou spolupracovala už na Šarlatánovi.

Citlivý člověk (v kinech od 12. října)

Citlivý člověk je groteskně-alegorická road-movie, která je adaptací stejnojmenného románu Jáchyma Topola. Bláznivá cesta kočovného herce Moura, jeho ženy Mámy a dvou synů v počmáraném karavanu vede zpátky domů do Posázaví. I přes nejistou vidinu budoucnosti nosí Mour masku potrhlého herce dál a své duševní mladosti se nechce vzdát, byť jej všude na cestách pronásleduje myšlenka lidské smrtelnosti. Vizuálně působivé groteskní drama bylo na letošním festivalu v Karlových Varech zařazeno do hlavní soutěže a dá naposledy spatřit chotěšovskou chaloupku nad řekou Radbuzou, jež pro účely natáčení lehla popelem.

Přišla v noci (v kinech od 2. listopadu)

Vynikající komediální drama Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka staví odvěký problém s tchyní do zcela nového světla. Matka mladého muže naruší zaběhnutý klid a rituály a postaví jeho přítelkyni proti novému nepříteli. Vynikající brněnská herečka Simona Peková staví svým výkonem zábavnou novinku ještě o další patro výš.

Hadí plyn (v kinech od 28. září)

Robert Klein (v podání Stanislava Majera) opouští svou partnerku a vydává se vstříc nepropustné divočině na Balkáně, aby se shledal s dlouho neviděným nevlastním bratrem. V místech, kde Evropa ztrácí své kontury a kde neplatí pravidla civilizovaného světa, přehodnocuje svůj vztah ke kultuře i přírodě, kterou lidstvo vysává a snaží se ji pokořit. Putování divočinou je Robertovi odyseou plnou událostí na hranici reality a snu, díky níž nachází nejen zdravý vztah k lásce a sexualitě, ale i sebe samého. Filmovou odyseu na motivy novely Josepha Conrada Srdce temnoty do filmové řeči převedl David Jařab, který tuto látku již dříve zpracoval do podoby úspěšné divadelní inscenace.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo
(v kinech od 2. listopadu)

Nejmenší diváci si můžou více než měsíc před premiérou užít animovaný snímek oceněný na mezinárodním festivalu v Annecy. Malý Tonda od narození svítí. I přes svůj mimořádný dar tráví veškerý čas ve svém pokojíčku, kde jej střeží úzkostliví rodiče. Vše se změní těsně před Vánoci, když se do domu přistěhuje střelená brýlatá dívka Slávka. Když se společně vydávají prozkoumat záhadu hrozivé příšery ve starém činžovním domě, vznikne mezi nimi nezlomné pouto. Poetický příběh o sebepřijetí a jinakosti, v níž spočívá naše největší síla, si podmaní děti i dospělé. Ať jsme velcí nebo malí, všichni v sobě nosíme malé světýlko – jen ho musíme umět zažehnout.

Vstupenky na jednotlivé festivalové projekce stále stojí 100 Kč. Děti do 6 let bez vlastního sedadla mají vstup zdarma. Akreditace je možné pořídit buď na víkend (Weekend Pass, 500 Kč) nebo na celý festival (Festival Pass, 800 Kč).
Více informací najdete na www.festivalfinale.cz.

-red-
foto/video: © Totalfilm Media, CinemArt, Artcam, Bioscop 2023