Stvořitel: Očekávané sci-fi od režiséra Star Wars odhaluje zákulisí (video)

Akční sci-fi thriller Stvořitel od režiséra Garetha Edwardse (Rogue One, Godzilla) vypráví o válce lidstva a umělé inteligence. Bývalý agent speciálních jednotek Joshua (John David Washington) má za úkol vypátrat a zabít Stvořitele, který pokročilou umělou inteligenci navrhl. Podívejte se na video ze zákulisí. 

Nejnovější sci-fi epos Garetha Edwardse Stvořitel sklízí spoustu ohlasů díky své premise zaměřené na aktuální téma umělé inteligence, která je každým dnem aktuálnější, ale diváky čeká podle režiséra hlavně kinematografický zážitek, který si zaslouží vidět na co největším plátně.

Edwards popisuje, že Stvořitel je jeho interpretací všeho, co má na filmech rád – vizuálně podmanivý s prvky klasických filmů o vietnamské válce a sci-fi robotech. Hlavní představitel John David Washington dokonce uvedl, že ve filmu je cítit magický realismus, zejména tehdy, když se jeho postava prodírá sci-fi krajinou.

Jak je patrné z trailerů, jde o příběh, jehož podstatou je konflikt mezi člověkem a strojem a velké morální dilema.

Edwards sám na kameru natočil ty nejdůležitější scény Stvořitele. Znamenalo to pro něj obsluhovat kameru při dlouhých záběrech a být ve značném osobním nekomfortu, aby podle něj vzniklo něco takto vizuálně působivého a emocionálního. Režisérovi pomohlo, že měl kolem sebe talentovaný kameramanský tým, včetně jeho starých parťáků z Rogue One Greiga Frasera a Orena Soffera. O efekty se postarala prestižní Industrial Light & Magic George Lucase.

Testovací projekce nakonec přinesly podle režiséra ohlasy, v něž Edwards tak trochu doufal. Vzhledem k tomu, že jde o řešení stále aktuálnějšího, ale stále velmi komplikovaného tématu umělé inteligence, potěšilo ho, že první diváci byli ochotni o něm přemýšlet a diskutovat, než si definitivně udělali finální názor.

V každém případě je více než jisté, že nás kromě zajímavého příběhu čeká patrně ohromující vizuál, čemuž napověděly trailery i zveřejněné vizuály. Do českých kin film doputuje už 28. září.

-red-
foto/video: 20th Century Studios, Falcon © 2023