Desátý 3Kino FilmFest je u konce, ocenil kontroverzní snímky Hranice a Bratři

Ocenění by zasloužilo víc filmů, vybrat ale můžeme jen tři,” okomentoval rozhodnutí poroty desátého ročníku soutěžní přehlídky 3Kino její předseda, polský režisér a scenárista Krzystof Zanussi, podle kterého výběr vůbec nebyl jednoduchý. Spolu s ním výběr nejlepších filmových novinek ze zemí Visegrádu vybírala slovenská herečka Judit Bárdos Pecháček a režisér Michal Dočekal. Z více než dvaceti snímků z Polska, Slovenska, Maďarska a Česka trio filmařů nakonec vybralo snímky Bratři, Hranice a Střepy.

V kategorii Best Film Award si cenu odnesl snímek Hranice režisérky Agnieszky Holland, který je čerstvě nominován na několik Evropských filmových cen a získal i zvláštní cenu na festivalu v Benátkách. Drama s výrazným podílem české koprodukce vypráví o dramatických osudech uprchlíků na polsko-běloruské hranici, kteří se snaží dostat za lepším životem do Evropské unie. V Polsku snímek díky politické situaci vzbudil velké kontroverze, Agnieszka Holland si kvůli vlastní bezpečnosti musela navíc najmout ochranku. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost Poláky od návštěvy filmu odrazovala, přesto jej u našich sousedů navštívily statisíce diváků. Necelý měsíc po české premiéře je Hranice stále k vidění i v tuzemských kinech.

Zváštní cenu poroty Special Award získalo výpravné, akční, historické drama Bratři režiséra Tomáše Mašína. Snímek, který ČFTA vyslala do boje o oscarovou nominaci, líčí kontroverzní činy a nelehké osudy odbojové skupiny bratří Mašínů, kteří se ve snaze přidat k osvobozenecké armádě prostříleli přes hranice komunistického Československa. Jen málokterá kapitola naší novodobé historie budí větší emoce, možná i díky tomu na film s Oskarem Hesem a Janem Nedbalem v titulních rolích dorazilo za tři týdny od premiéry okolo 70 tisíc českých diváků. I tento film je stále k vidění v našich kinech.

Cenu v kategorii debut nebo druhý film Golden Debut porota udělila snímku Střepy polské režisérky a scenáristky Beaty Dzianowicz. Jejími hrdiny jsou členové idylické rodiny žijící v harmonickém vztahu. Poklidný rodinný život však naruší plíživá nemoc dědy Gerarda, jehož zhoršující se stav podrobuje vztahy v dříve sehrané rodině dramatické zkoušce. České distribuční premiéry se film zatím nedočkal.

Letos bylo do soutěže nominováno dvacet filmů, drtivá většina v české premiéře a jeden z nich získal již nominaci na Oskara. Zároveň tu byly filmy autorů, kteří svou kariéru teprve začínají, ale už jejich debuty zaujaly diváky i novináře,“ říká ředitel 3Kino FilmFest Vavřinec Menšl. Porota tak dle něj neměla letos lehkou úlohu. „Gratuluji všem oceněným filmům a jejich tvůrcům. Věřím, že si právě tyhle filmy najdou rychle cestu k divákům,“ doplňuje ambasadorka letošního ročníku 3Kino FilmFestu herečka a šansoniérka Renata Drössler.

Organizátoři upozorňují, že vítězné snímky 3Kino FilmFestu mohou diváci vidět od pondělí do středy 13. – 15.11. v kinosálech Ústřední městské knihovny v Praze.

-red-
foto/video: 3Kino FilmFest, CinemArt, Bioscop © 2023