Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Festival francouzského filmu startuje, filmový svátek potrvá týden

Vypukl tradiční svátek francouzského filmu. 26. ročník Festivalu francouzského filmu nabídne předpremiérová uvedení, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Jean-Luc Godarda a Justine Triet. Festival letos uvede 47 filmů během 144 projekcí. Festival zahajuje ve čtvrtek 23. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiérou nejnovějšího filmu režiséra Martina Provosta Malíř jejího těla. Projekci uvede režisér osobně. 

Malíř jejího těla

Výběr předpremiérových titulů nabízí 13 celovečerních filmů, které uvádí festival v Praze a z toho 12 filmů i v regionech, nabídne reprezentativní průřez francouzskou filmovou tvorbou a uvede snímky, které letos soutěžily na prestižních festivalech v Cannes, v Benátkách, v Locarnu či v Torontu.

Již zmíněný Malíř jejího těla zachycuje životní příběh významného francouzského postimpresionistického malíře Pierra Bonnarda a jeho celoživotní lásky a múzy Marthy. Snímek líčí nejen osudy bohémské dvojice Pierra a Marthy, ale je zároveň i obrazem celé jedné umělecké generace od počátků dvacátého století až do padesátých let. Hlavní role ztvárnili Vincent Macaigne a Cécile de France. Do kin se na něj diváci mohou vydat v lednu 2024 díky distribuční společnosti CinemArt.

Případ Goldman

V Cannes se představil také nový snímek režiséra Cédrica Kahna Případ Goldman, jenž je rekonstrukcí obnoveného soudního řízení s kontroverzním intelektuálem a levicovým aktivistou Pierrem Goldmanem, který byl na počátku sedmdesátých let odsouzen k doživotí za ozbrojené přepadení. Diváci se na něj mohou vydat do kina na jaře 2024 díky Artcam.

Dalším předpremiérovým snímkem, který byl uveden na letošním festivalu v Cannes, je kanadsko-francouzská romantická komedie Povaha lásky režisérky Monii Chokri, která pokládá otázku, zda má šanci vztah profesorky filozofie a manuálně pracujícího tesaře. Do českých kin se snímek chystá 4. ledna 2024 se společností Artcam.

Na programu je také nový snímek režiséra Luca Bessona DogMan, uvedený v hlavní soutěži na letošním festivalu v Benátkách. Neuvěřitelný příběh chlapce, s nímž se život nijak nemazlil a kterého zachrání láska jeho psů, do kin uvede 30. 11. 2023 společnost Bioscop.

Festival nabídne v předpremiéře také nejnovější komedii režisérské dvojice Éric Toledano a Olivier Nakache, která je podepsaná pod úspěšným snímkem Nedotknutelní. V jejich nové komedii Těžký rok zazáří v hlavních rolích Pio Marmaï, Noémie Merlant, Jonathan Cohen a Mathieu Amalric. Aerofilms snímek chystá do kin 1. února 2024.

Těžký rok

Přírodopisný dokument Volání Antarktidy režiséra Luca Jacqueta, jenž je nositelem Oscara za svůj film Putování tučňáků, zve do lůna divoké přírody, která nepřestává člověka fascinovat a která vždy přitahovala ty největší výzkumníky. Do českých kin film vstupuje 18. 4. 2024 s Bohemia Motion Pictures.

Volání Antarktidy

Životopisný snímek Prezidentova žena je o první dámě Francie, manželce Jacquese Chiraca, která si poté, co se její muž stane prezidentem, musí vydobýt své místo v Elysejském paláci, v hlavní roli Catherine Deneuve. Do kin se na něj diváci mohou vydat od 30. 11. 2023 díky Bohemia Motion Pictures.

Úsměvnou romanci Pan Blake k vašim službám s Fanny Ardant a Johnem Malkovichem v hlavních rolích natočil režisér Gilles Legardinier podle svého vlastního románu Všechno je jinak!. Poetický příběh z nevšedního prostředí uvádí do kin CinemArt 11. ledna 2024.

Pan Blake k vašim službám

V předpremiéře uvede festival také nejnovější snímek režiséra Ladje Lyho Nežádoucí, ve kterém mladý lékař Pierre usiluje o změnu místní dělnické čtvrti. Českou premiéru plánuje na 4. dubna 2024 společnost Film Europe.

Ve válečném dramatu Otec a syn se režisér Mathieu Vadepied vrací do roku 1917, kdy hlavní hrdina v podání Omara Sy narukuje do francouzské armády, aby se připojil ke svému synovi a dostal ho z bojů živého a zdravého. Do kin uvádí Pilot Film 7. prosince 2023.

Pokoj zázraků natočila režisérka Lisa Azuelos dle úspěšné knihy Juliena Sandrela, v roli matky bojující o život svého syna exceluje Alexandra Lamy. Snímek do kin vstupuje 28. prosince 2023 se společností Bohemia Motion Pictures.

Ve filmu Saint Omer uznávané dokumentaristky Alice Diop mladá spisovatelka čelí svým osobním traumatům, když sleduje soudní proces se ženou obviněnou ze zabití vlastního dítěte. Do kin uvádí Film Europe 25. dubna 2024.

Předpremiérovou sekci uzavírá film Rebeccy Zlotowski Děti těch druhých s Virginie Efira v hlavní roli, která si za svůj výkon v tomto filmu odnesla Césara 2023. Českou premiéru plánuje na 11. dubna 2024 společnost Film Europe.

Pražská část přehlídky nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky s pěti snímky, které se budou ucházet o Cenu diváků. Historický snímek Ve jménu cti, který efektně využívá jednotlivých variant duelů – s kordy, pistolemi nebo šavlemi – natočil režisér Vincent Perez. Kniha řešení Michela Gondryho je svěží komedie se skvělými dialogy, v hlavní roli exceluje Pierre Niney. Drama Šestnáctiletí režiséra Philippa Lioreta je příběh o vztahu studentů z rozdílného sociálního zázemí a náboženského prostředí. Ve filmu Po neznámých stezkách putuje Jean Dujardin pěšky po zapomenutých cestách Francie. Autobiografický dokument režisérky Florence Platarets Godard o Godardovi vznikl z materiálů pocházejících z režisérova osobního archívu.

Pocta Jean-Luc Godardovi a Večer krátkých filmů

V Praze festival završí pocta klasikovi francouzské nové vlny Jean-Luc Godardovi, který zemřel loni ve věku 91 let. V rámci této pocty bude uvedeno pět zásadních snímků z jeho tvorby: U konce s dechem, Pohrdání, Bláznivý Petříček, Alphaville a Číňanka. Jeho tvorbu připomene také nový dokument Godard o Godardovi režisérky Florence Platarets, uvedený na letošním canneském festivalu v sekci Cannes Classics. Na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů připravený ve spolupráci s Unifrance.

Jean-Luc Godard (foto: archiv)

Letošní Fokus je věnován režisérce Justine Triet. Festival uvede dva profilové filmy z tvorby letošní nositelky Zlaté palmy, filmy Sibyl a Viktorie. Fokus doplní i oceněný film Anatomie pádu v sekci Filmy 2022–2023.

Festival představí originální počin Woodyho Allena Zásah štěstím. Film kompletně obsazený francouzskými herci a natočený ve francouzštině je padesátým filmem legendárního scenáristy a režiséra a vypráví příběh o tom, jak důležitou roli hrají v našich životech náhoda a štěstí. Woody Allen se s lehkostí a ironií směje lidské pošetilosti, bezradnosti a složitosti vztahů.

Za účasti režiséra Sergeje Loznicy festival uvede jeho snímek Krotká z roku 2017. Film je inspirovaný dílem Dostojevského, Kafky i Gogola a vznikl ve francouzské koprodukci. FAMU u této příležitosti s režisérem pořádá i mentoringový program.

Výběr ze zvukových dokumentů

Francouzské ministerstvo kultury v rámci podpory dokumentární tvorby prohlásilo rok 2023 „rokem dokumentu“. U této příležitosti Francouzský institut v Praze představí výběr ze zvukových dokumentů zrealizovaných studenty francouzské filmové školy ENS Louis-Lumière.

Filmy 2022–2023

Sekce Filmy 2022–2023 divákům nabídne výběr filmů, které se na plátnech českých kin objevily v poslední době. Jeanne du Barry – Králova milenka je historické drama, které napsala, režírovala a produkovala Maïwenn a po boku Johnnyho Deppa si i zahrála hlavní roli. Napínavý thriller Noc 12. režiséra Dominika Molla je zčásti inspirován skutečným zločinem a získal celkem 6 francouzských filmových cen César, včetně ocenění za nejlepší francouzský film roku 2022. Umění jíst a milovat je francouzské historické romantické drama s Juliette Binoche a Benoîtem Magimelem v hlavních rolích. Film se odehrává v roce 1885 a zobrazuje románek mezi kuchařkou a gurmánem, pro kterého pracuje.

Anatomie pádu je francouzský dramatický thriller z roku 2023 režisérky Justine Triet, který získal Zlatou palmu na letošním festivalu v Cannes. V hlavní roli ženy podezřelé z vraždy svého manžela, jehož smrt zůstává neobjasněná, se představí Sandra Hüller. Festival nezapomíná ani na nejmenší diváky. Pro děti je určena projekce animovaného filmu Nina a ježkovo tajemství.

Exkluzivní uvedení seriálu CANAL+

Festival exkluzivně uvádí 1. díl nového francouzského seriálu O penězích a krvi z produkce společnosti CANAL+. Režie seriálu se ujal Xavier Giannoli. Večer uvede zástupce společnosti CANAL+ Pavel Švanda. Projekce se koná 28. 11. od 18h30 v Kině 35 a je pro veřejnost zdarma.

Letošní vizuál vychází ze slavného Godardova filmu Pohrdání, který je adaptací stejnojmenného románu Alberta Moravii. Hlavní roli vedle Michela Piccoliho ztvárnila Brigitte Bardot, která se stala ikonou francouzského filmu, stejně jako se film Pohrdání stal ikonickým filmem francouzské kinematografie.

V Praze se na francouzské filmy můžete vydat od 23. do 29. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival proběhne také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě, a to od 23. do 26. listopadu.
Festival francouzského filmu pořádá Francouzský institut v Praze a Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci s Unifrance.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Vstupné na festivalové projekce je 140 Kč.

Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz

-red-
zdroj: G. Zajícová
foto/video: © Distributoři, Totalfilm Media, FFF 2023

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast