Recenze: Balada o ptácích a hadech – návrat Hunger Games na filmová plátna

Když dojde na ždímání úspěšných filmových sérií, Hollywood se nikdy nezdráhá jít do extrémů a točit jedno pokračování za druhým – a to až do chvíle, kdy diváci zcela ztratí zájem. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se Hunger Games, jejichž čtyři filmové adaptace utržily téměř 3 miliardy dolarů, dočkají nového přírůstku. Když Suzanne Collins, autorka knižní předlohy, vydala v roce 2020 prequel, filmové studio Lionsgate po něm dychtivě skočilo a o pouhé tři roky později tak mohou diváci znovu vkročit do nemilosrdné hry na život a na smrt.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (foto: Forum Film)

U Balady o ptácích a hadech si nelze nevšimnout jisté paralely s další filmovou sérií, a to sice s Fantastickými zvířaty,u nichž se rovněž jedná o prequel – v tomto případě děj předchází knižní heptalogii (či filmové oktalogii) Harry Potter. Obdobně jako se k Fantastickým zvířatům vrátil David Yates, režisér čtyř posledních filmů Harryho Pottera, režie Balady o ptácích a hadech se ujal Francis Lawrence, který natočil všechny Hunger Games vyjma prvního dílu. Fantastická zvířata ovšem zdaleka nebyla takovým hitem, v jaký se doufalo, což vyústilo v pozastavení této fanoušky i kritikou rozporuplně přijaté předsérie. Balada o ptácích a hadech z porovnání těchto dvou prequelů vychází nepochybně lépe, přestože ani ta není bez chybky.

Nejnovější příspěvek Hunger Games je napěchovaný dějem až k prasknutí, což vyústilo v přemrštěnou stopáž 2 hodin a 37 minut. Rozdělení snímku do tří aktů má za výsledek tonální nevyváženost, a to obzvláště ve třetí části, jež zápolí s převedením vnitřních monologů do filmové řeči. Přestože by děj vydal vydal na dva až tři filmy, byl natočen po vzoru předlohy, tedy jako jeden kus, jemuž ovšem schází celistvost.

Příběh nás zavádí do 10. ročníku Hladových her, 64 let před událostmi původní série Hunger Games. Snímek se tak musí obejít bez Jennifer Lawrence a její ústřední postavy Katniss Everdeen. Tentokrát se děj zaměřuje na Coriolana Snowa, z nějž se – jak víme z původní série – stane autoritářský prezident Hladových her. V Baladě o ptácích a hadech však o své místo na výsluní musí teprve bojovat. Jakožto osmnáctiletému studentovi se mu naskytne příležitost upravit chod Hladových her za účelem zvýšit sledovanost. Coriolanus je přiřazen jako trenér ke splátkyni z 12. kraje (odkud pocházela i Katniss Everdeen) Lucy Gray, z jejíhož boje o život má vytvořit co největší spektákl pro televizní diváky. Mezi ním a Lucy Gray však začne vznikat něčekané romantické pouto, a Coriolanus tak spíše než o TV senzaci začne usilovat o záchranu jejího života.

Tom Blyth coby Coriolanus Snow a Rachel Zegler jako Lucy Gray podávají solidní výkony, díky nimž je jejich zapeklitá romance uvěřitelná. Zegler sice postrádá hrdinské je ne sais quoi Jennifer Lawrence, avšak vyniká ve zpívaných číslech své postavy. Tom Blyth zvládá proměnu ze zamilovaného mladíka v chladné monstrum vizuálně připomínající Hitlerjugend rovněž obstojně a to i navzdory scénáři, který v poslední třetině redukuje jeho přerod na zkratkovitou efektnost. Osudem prokleté duo podporuje v menších rolích plejáda vynikajících herců – od Violy Davis, přes Petera Dinklageho a Jasona Schwartzmana, až po Hunter Schafer.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (foto: Forum Film)

Eponymní ptáky a hady lze interpretovat doslovně i přeneseně. Obojí zvěrstvo sehraje v jednotlivých aktech klíčovou roli, lze jím ale taktéž označit ústřední pár. Zatímco Lucy Gray pěje jako libozvučný pták, Coriolanus se kvůli svým ambicích musí uchýlit k zákeřnému, podrazáckému, či chcete-li hadímu chování. Ačkoliv snímek navazuje na předchozí filmovou sérii a zkoumá tak témata jako oprese, odboj či naděje, tím, že svůj fokus přenáší na padoucha celého příběhu, akcentuje především témata moci a krutosti. Přestože Balada nepřináší žádný příběhový průlom či jedinečný filmový zážitek, jedná se o zdařilé rozšíření hladové filmové franšízy.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Kamera
  • Hudba

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Původní Hunger Games vynikaly především svou schopností správně vygradovat příběh a dodat mu notnou dávku osudovosti. To Baladě o ptácích a hadech sice schází, avšak dohání to skvělou výpravou a silným hereckým ansámblem. Po vzoru villain origin stories typu Joker, Cruella či Maleficent, dodává Balada světu Hunger Games další rozměr a otevírá tak dveře své krvelačné arény novým divákům.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: © Lionsgate, Forum Film CZ, Totalfilm Media 2023

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech
Hry o život: Balada o hadoch a vtáčatkách
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes 
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2023, 157 min
Premiéra: 16. 11. 2023 Forum Film CZ / Forum Film SK
Režie: Francis Lawrence
Předloha: Suzanne Collins (kniha)
Scénář: Michael Arndt
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Tom Blyth, Rachel Zegler, Peter Dinklage, Viola Davis, Hunter Schafer, Jason Schwartzman, Laurel Marsden, Ashley Liao, Mackenzie Lansing, Knox Gibson, Nick Parker Benson, Josh Andrés Rivera, Aamer Husain, Jerome Lance, Lilly Maria Cooper, Luna Steeples, Hiroki Berrecloth, Cooper Dillon, Kjell Brutscheidt, Dimitri Abold, Athena Strates, Dakota Shapiro, George Somner, Joshua Kantara, Amélie Hoeferle