Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ČEKÁME VE ČTVRTEK VEČER: TRAILER FILMU PAST OD M. NIGHT SHYAMALANA S JOSHEM HARTNETTEM

Hororová komedie Přišla v noci ovládla nominace českých kritiků

Nominace na Ceny české filmové kritiky si vysloužilo celkem osmnáct děl – od krátkých filmů přes televizní seriály až po celovečerní snímky. Nejvíc šancí na zisk cen má hororově laděná komedie Přišla v noci. Následují ji rodinný animovaný snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo a výpravné historické drama Úsvit. Všechny tři snímky se také utkají o hlavní cenu pro nejlepší film. Vítězové a vítězky budou oznámeni v sobotu 3. února 2024 v pražském Divadle Archa. Večer bude vysílat ČT Art v přímém přenosu.

Přišla v noci je společným režijním dílem Tomáše Pavlíčka, oceněného v minulosti už Cenou české filmové kritiky za scénář filmu Chata na prodej, a celovečerně debutujícího Jana Vejnara. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně. Hororově stylizovaná komedie vznikla v nízkorozpočtových podmínkách a čeští kritici a kritičky výsledek ocenili nominacemi za scénář, režii a film, stejně jako za herecké výkony Simony Pekové a Jiřího Rendla.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo je loutkový snímek o Tondovi, jehož tělo svítí, jeho rodičích a kamarádce Slávce, která se přistěhuje do jeho podivuhodného domu. Filip Pošivač se může stát autorem filmu roku i nejlepším režisérem, ale také držitelem ceny za audiovizuální počin, a to díky vizuálnímu řešení snímku, či objevem roku. V této kategorii mu konkurují Denis Šafařík, autor povídkového filmu z jednoho domu O malých věcech, a Albert Hospodářský, který natočil Brutální vedro.

Česká kritika nominacemi vyzdvihla také výpravné historické drama Úsvit v režii Matěje Chlupáčka. Snímek se odehrává v baťovském městě Svit pod Vysokými Tatrami ve 30. letech minulého století, promlouvá však o některých z problémů současnosti. V jeho jádru stojí téma přijímání jinakosti reprezentované intersexualitou. Úsvit posbíral nominace za nejlepší film, režii, scénář Mira Šifry a herecký výkon Elišky Křenkové.

V hereckých kategoriích vynikl kromě Přišla v noci také snímek Tancuj Matyldo, za který je nominovaný Karel Roden i Regina Rázlová. Představili se v rolích syna, profesí exekutora, a matky se zhoršující se Alzheimerovou chorobou. David Prachař zastoupil svým výkonem loňskou adaptaci románu Jáchyma Topola Citlivý člověk.

Z dokumentárních filmů vloni členky a členy Sdružení české filmové kritiky nejvíc zaujali Návštěvníci Veroniky Liškové, odehrávající se na Špicberkách, Velké nic, ve kterém Vít Klusák a Marika Pecháčková mapovali covidovou pandemii v Česku, a Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Slovenští tvůrci ji natočili v české koprodukci s dětmi v ukrajinském Charkově během ruské invaze.

Zajímavostí letošního ročníku je také fakt, že v kategorii Audiovizuální počin si dvěma nominacemi konkurují tvůrci science fiction Bod obnovy. Za vizuální efekty hlasující vyzdvihli šéfa Magiclabu Michala Křečka a za scénografii Ondřeje Lipenského.

Krátkému filmu letos jasně dominuje animace. Dynamická Electra Darii Kashcheevy vypráví příběh Elektřina komplexu, emotivní Deniska umřela Philippa Kastnera vzpomíná na vztah k milovanému psu a Přes střepy režisérky Natálie Durchánkové je animovaným dokumentem o překonání traumatu ze sexuálního násilí.

V kategorii Mimo kino, oceňující televizní, online a jiné počiny neuvedené primárně v kinodistribuci, bodovala tvorba České televize se seriály Dobré ráno, Brno! Jana Prušinovského a Volha Jana Pachla. Online kultura a rizika s ní spojená jsou hlavním tématem minisérie #annaismissing režiséra Pavla Soukupa a scenáristky Lucie Kryzové, která patří do programu VOD Voyo.

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2023

Nejlepší film

Přišla v noci – Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Úsvit – Maja Hamplová, Matěj Chlupáček

Nejlepší dokument

Návštěvníci – Veronika Lišková
Světloplachost – Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík
Velké nic – Vít Klusák, Marika Pecháčková

Nejlepší režie

Přišla v noci – Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Filip Pošivač
Úsvit – Matěj Chlupáček

Nejlepší scénář

Němá tajemství – Alice Nellis
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Úsvit – Miro Šifra

Nejlepší herec

Citlivý člověk – David Prachař
Přišla v noci – Jiří Rendl
Tancuj Matyldo – Karel Roden

Nejlepší herečka

Přišla v noci – Simona Peková
Tancuj Matyldo – Regina Rázlová
Úsvit – Eliška Křenková

Audiovizuální počin

Bod obnovy, scénografie – Ondřej Lipenský
Bod obnovy, vizuální efekty – Michal Křeček
Tonda, Slávka a kouzelné světlo, výtvarné řešení – Filip Pošivač

Cena innogy pro objev roku

Albert Hospodářský – Brutální vedro
Filip Pošivač – Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Denis Šafařík – O malých věcech

Mimo kino

#annaismissing – Pavel Soukup, Lucie Kryzová
Dobré ráno, Brno! – Jan Prušinovský
Volha – Jan Pachl

Nejlepší krátký film

Deniska umřela – Philippe Kastner
Electra – Daria Kashcheeva
Přes střepy – Natálie Durchánková

-red-
zdroj: P. Sladký
foto/video: © Totalfilm Media

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast