Jubilejní 40. Famufest se bude věnovat sítím

Letos se uskuteční jubilejní 40. ročník filmového festivalu FAMUFEST. Na oslavu tohoto milníku se divačky a diváci mohou těšit nejen na nejnovější tvorbu z pražské FAMU, ale i na koncerty či přednášky s osobnostmi z filmového průmyslu. Novinkou je vznik výroční výstavy „FAMUFEST v síti času“ ve spolupráci se studujícími FF UK, která přibližuje historii a proměnu FAMUFESTu napříč časem. Festival bude probíhat od 6. do 10. března 2024. Centrem dění bude Praha 7 – Letná a její blízké okolí.

Tématem letošního FAMUFESTu jsou Sítě. Cílem tohoto ročníku je rozšířit pozornost od umělce k divákovi a i dalšími směry. Výběr tématu vychází z neuronových sítí v mozku člověka, které reagují na veškeré podněty, a to včetně umění. Festival se zaměří na smyslové, myšlenkové a především emocionální stavy člověka, které v nás filmy dokážou vyvolat. Výkonná ředitelka Anna Horáková vysvětluje: „Letošní téma poukazuje nejen na mozkové sítě, které v nás vyvolávají emoce, ale také na sítě jako propojení, bez kterého by filmový průmysl nefungoval – jedna složka ve filmu se neobejde bez té druhé.“

Electra (foto: Maur Film)

Festival se koná od 6. do 10 března a odstartuje filmem Electra, který vyhrál cenu za nejlepší krátkometrážní film na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a promítal se také na filmovém festivalu v Cannes. Hlavní dění festivalu se bude konat především v letenském kině Bio Oko a v divadle Alfred ve dvoře, kde na návštěvnice a návštěvníky festivalu kromě promítání čekají i divadelní představení. Mezi další festivalové lokace dále patří Klub Letka, hudební klub Bike Jesus nebo Ankali, ve kterém se bude konat závěrečná afterparty.

Famufest – ilustrační foto

Čtyřicáté výročí festivalu je pro nás velmi důležité. Na oslavu tohoto jubilea představíme kromě klasické výstavy studentů FAMU také výroční výstavu FAMUFESTu. Ta zahájí debatu o historii festivalu s osobnostmi, které hrály v jeho vzniku a transformaci klíčovou roli. V neposlední řadě jsme vybrali několik archivních studentských snímků, které promítneme v rámci jednotlivých filmových bloků,“ uvedla k výročnímu programu kreativní ředitelka festivalu Julie Martinková. Mezi archivní snímky, které bude obecenstvo moci v rámci festivalu zhlédnout, patří studentská díla renomovaných autorek a autorů, jakými jsou Jan Svěrák, Věra Chytilová, Jan Hřebejk či Juraj Jakubisko, jejichž díla reflektují historii FAMU a byla zásadní pro vývoj české kinematografie.

Návrh vizuální identity 40. ročníku FAMUFESTu byl inspirován zachycováním emocí pomocí procesu zvaného „facial motion capture“ (zachycení emocí na základě mimiky člověka). Ten tvoří i ústřední motiv festivalu. Herci na fotografiích ztělesňují jednotlivé emoce, které jsou vzájemně doplňovány sítí bodů systému „facial motion capture“ a jednoduchým claimem: CAPTURE YOUR EMOTIONS FOREVER. Autorkami a autorem vizuální identity jsou studentky a student ateliérů grafického designu a fotografie z FUD a UMPRUM – Anna Vašičková, Filip Sajler a Hana Kubrichtová.

Divačky a diváci si již nyní na webových stránkách FAMUFESTu mohou zakoupit zvýhodněné early-bird akreditace, které jim budou sloužit pro vstup na projekce, industry a doprovodný program a také k získání slev v partnerských podnicích. Předprodej Early-bird akreditací na platformě GoOut trvá do 15. února.

vstupenky zde: https://goout.net/cs/famufest-40/szoafww/
webové stránky festivalu zde: https://www.famufest.cz

-red-
zdroj: G. Pražák
foto: © FAMUFEST 2024