Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Manželé Stodolovi: Zákulisí temného příběhu vraždících manželů (video)

Do kin už ve čtvrtek vstupuje filmové zpracování temného milostného příběhu inspirovaného životy skutečného manželského páru sériových vrahů. Ve venkovské oblasti, kde plynou životy bez jakýchkoliv vyhlídek, manželé Jaroslav a Dana Stodolovi společně vraždí osamělé seniory, o které společnost už dávno ztratila zájem. Podívejte se na video ze zákulisí s herci a režisérem.

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně.

„Stodolovi nejsou ve filmu jen vraždící monstra, to by bylo příliš jednoduché. Naznačovalo by to, že jsou totálně odlišní od nás, jiný “živočišný druh”. Ale jsou to pořád lidé. Objevili a otevřeli v sobě manipulaci, násilí, vraždu a systém je nezastavil. Podobně jako v průběhu válečného konfliktu, kdy selžou všechny instituce a najednou je “všechno dovoleno”, se z běžných občanů stávají sadisté a vrazi“, přibližuje své hlavní postavy režisér Petr Hátle.

Herečka Lucie Žáčková prozrazuje, čím ji jako herečku příběh filmu oslovil: Oslovil mne tou pozorností scénáře k lidem, kteří nejsou ničím přitažliví, ba naopak, vzbuzují v lidech velmi negativní odezvu. Podle mě právě při setkání s takovými lidmi (byť skrze film), lze poznávat lidský charakter. Najde se někdo, kdo dokáže odsoudit zlo, a přitom přijmout člověka, který zlo spáchal? A jsme si jisti, že svými slovy, pomluvy, ponižováním a posměchem, my nezabíjíme? Ano, film mě oslovil a vyvolal mnoho otázek.“

„Pamatuju si, že lidé v té době začali víc telefonovat svým starším příbuzným, navštěvovat je,“ vzpomíná na dobu, kdy případ Stodolových rezonoval na veřejnosti herec představitel Stodoly Jan Hájek. „A ti, že nechodili nakupovat sami. Když někdo někam musel sám, zavolal, že je v pořádku. Kriminální linka ve filmu je ale pouze okrajová. Nás zajímal především jejich vztah.“

Film vstupuje do českých kin 29. února.

-red-
foto/video: nutprodukce, CinemArt 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast