Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

VÍTÁME VÁS NA NAŠEM NOVÉM WEBU. Doufáme, že se vám tu bude líbit. ZAČALI JSME TAKÉ MĚNIT K LEPŠÍMU YOUTUBE KANÁL.

Recenze: Silné drama i přesah, přesto Bohdan Sláma natočil Sucho jako divácký film

Filmy režiséra a scénáristy Bohdana Slámy se vždy vyznačovaly silnou láskou k venkovskému stylu života a přírodě. Není proto žádným překvapením, že je to právě on, kdo jako jeden z prvních vnesl zcela otevřeně do české kinematografie téma ochrany životního prostředí, klimatického aktivismu a neblahých důsledků znečištění krajiny. Jeho nový snímek Sucho však není žádnou prvoplánovou a jednorozměrnou propagandou. Snímek s sebou nese všechny silné stránky Slámových předešlých filmů a je v první řadě silným rodinným dramatem, které na prostoru 114 minut dokáže vyvolat opravdu silné emoce a otevřít mnoho závažných témat.

Sucho (foto: Bontonfilm)

Dochází voda a plodiny na polích postupně usychají. Půda je navíc plná chemických látek, které zabíjejí vše živé. Do takového světa nás Slámův nový film přenese už ve svých úvodních záběrech. I přes svou závažnost však zůstávají všechny tyto skutečnosti spíše na pozadí a tvoří zdařilý základ pro odvyprávění dramatického příběhu o střetu dvou ideologií, mladické lásce a nerozvážnosti, generačním neporozuměním a sobecké zaslepenosti.

V Suchu najdeme vše, co je pro filmy Bohdana Slámy typické. Ve filmu je romantické vyobrazení vesnického stylu života, útěk od útrap moderního světa i silnou lásku k přírodě. Hlavní postavy jsou velice dobře napsané, mají své motivace a divák se s nimi dokáže lehce ztotožnit. To platí jak pro postavy kladné, tak záporné. Zároveň Sláma pokračuje ve snaze své filmy více zpřístupnit masovému publiku, která započala již Bábou z ledu. Postavám tak stále nechybí patřičný psychologický rozměr, jejich jednání a motivace jsou však lépe čitelné. Přístupnosti pomáhá vyvážený mix úsměvných a znepokojivých scén, kterému nechybí patřičná gradace.

Sucho (foto: Bontonfilm)

Samotný příběh je pak rozdělen do tří částí. Ta první se zaměřuje především na úvodní prokreslení postav, zobrazení vesnické každodennosti a nabízí nejvíc zábavných momentů. Také silně akcentuje téma ničení přírody a jeho důsledků. V prostřední části pak film značně potemní, téma ochrany přírody ustoupí a na osudech jedné farmářské rodiny Sláma vykreslí opravdu silné drama plné těžkých emocí. Závěrečná část snímku pak tyto zdánlivě nesouvisející linie spojí, čím umocní jejich vyznění.

Sucho (foto: Bontonfilm)

Zejména prostřední část filmu pak stojí primárně na úctyhodných hereckých výkonech všech hlavních protagonistů. Martin Pechlát a Magdaléna Borová se do svých rolí opravdu vžili a působí velice autenticky. To platí i o Dorotě Šlajerové a Tomasi Sean Pšeničkovi, kteří se ujali rolí vzpurných teenagerů. Marek Daniel a Judit Pecháček mají ve snímku sice výrazně komičtější role, jeho atmosféru ale nijak nenarušují. Za zmínku stojí také Bolek Polívka, kterého diváci ve snímku uvidí v opravdu nečekané roli.

Poněkud netradičně pak Sláma v novém snímku pracuje s hudebním doprovodem, který je velice úsporný, přesto velice funkční. Skladatel Jakub Kudláč si celý film vystačí s pouhými dvěma motivy. Zatímco svižnější scény a mladickou rebelii doprovází rytmické skandování klimatických aktivistů, tak na pozadí znepokojivých a dramatických scén zní jen rázné zvuky rytmického bubnu, které občas doprovodí zvuk flétny. Zejména tyto části pak nejednou připomenou bubnový soundtrack Birdmana od Alejandra Gonzáleze Iñárrita.

Sucho (foto: Bontonfilm)

Stejně jako na předchozích filmech spolupracoval i na Suchu Sláma s kameramanem Divišem Markem. Ten sice nehledá žádné inovativní postupy, ale při statických záběrech se mu daří vytvářet obrazy plné líbivých a zajímavých kompozic. V těch dynamických je pak kamera vždy rozvážná, nikam nechvátá a pomalu klouže po zobrazovaných předmětech.

Sláma drží svůj nový film pevně ve svých zkušených rukou, ví jaký příběh chce divákům odvyprávět a jakým způsobem jim ho chce předat. Vše ve filmu funguje a žádná scéna není nadbytečná. Jediným nedostatkem filmu je tak jedině opravdu široká paleta otevřených témat, která dokáží diváka zahltit a rozmělnit jeho pozornost.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Kamera
  • Hudba
4.5

Sucho (2024)

Sucho Bohdana Slámy je velice promyšleným dílem, v kterém se plně projevují režisérovy kvality a zkušenosti. Nabízí silný dramatický příběh, kterému nechybí velký myšlenkový přesah. Film se navíc nebojí otevřít témata, která i přes svou aktuálnost v české kinematografii spíše chybí. Navzdory několika symbolickým scénám a záběrům se navíc jedná o velice přístupný film, který má svým dějem i myšlenkami velký potenciál oslovit širokou veřejnost.

Tomáš Souček, spolupracovník redakce
foto/video: © Bontonfilm 2024

Sucho
Drama
Česko / Německo / Slovensko, 2024, 114 min
Premiéra: 15. 2. 2024 Bontonfilm
Režie: Bohdan Sláma
Scénář: Bohdan Sláma
Kamera: Diviš Marek
Hudba: Jakub Kudláč
Hrají: Martin Pechlát, Magdaléna Borová, Marek Daniel, Judit Pecháček, Bolek Polívka, Dorota Šlajerová, Tomas Sean Pšenička, Marek Taclík, Gabriela Míčová, Marie Ludvíková

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast