Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

64. Zlín Film Festival odstartuje 30. května, Zlaté střevíčky dostane Polívka a Bočan

Připravovaný ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež na světě už má své pevné obrysy. 64. Zlín Film Festival opět nabídne program napříč generacemi, přinese seriály pro mladé, ale připomene také výročí známých filmových tvůrců. Zlatý střevíček si letos ze Zlína odvezou Hynek Bočan a Bolek Polívka. Festival se uskuteční od čtvrtka 30. května do středy 5. června.

Letošní vizuál Zlín Film Festivalu

Plán organizátorů festivalu je již nyní jasný. Šedesátým čtvrtým ročníkem by měl ožít celý Zlín. „Letos se chceme ještě více zaměřit na vytvoření atmosféry filmového festivalu v samotném srdci Zlína, pracujeme na tom, aby návštěvníci cítili propojení filmových témat s akcemi doprovodného programu na každém kroku,“ objasnila záměry výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Festival je také již tradičně místem setkání řady významných hostů z filmové branže a poctou jejich celoživotní práci v dětském a mládežnickém filmu. Prestižní ocenění za přínos kinematografii pro děti a mládež tak získají v roce 2024 dvě osobnosti. „Zlatý střevíček udělíme v úvodu festivalu režisérovi a scenáristovi Hynku Bočanovi, v jeho závěru potom herci Bolku Polívkovi,“ oznámil prezident festivalu Čestmír Vančura.

Bolek Polívka ve filmu Gump

Ve svém filmovém programu nabídne 64. Zlín Film Festival i letos soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých mohou tvůrci přihlašovat své filmy ještě do 1. března. V rámci mimosoutěžního filmového programu plánují dramaturgové připomenout výročí tří významných režisérů, kteří jsou spojení s tvorbou pro děti a mládež. Jedná se o Karla Kachyňu (100 let), Věru Plívovou-Šimkovou (90 let) a Františka Vláčila (100 let). Festival nabídne nejen jejich filmovou tvorbu, ale také zajímavé besedy. „Účast na nich již potvrdili například herci Jan Kraus, Pavel Nový a jednáme i s Jiřím Lábusem a dalšími,“ naznačila umělecká ředitelka Markéta Pášmová a uvedla, že masterclass o Františku Vláčilovi povede Petr Gajdošík, autor rozsáhlé Vláčilovy monografie.

Slavit se ovšem budou i další výročí, jako například 100 let od narození filmového architekta, výtvarníka a režiséra Zdeňka Rozkopala, blízkého spolupracovníka Karla Zemana. Festival v souvislosti s ním chystá výstavu jeho výtvarných děl v Galerii Václava Chada. „Nemineme ovšem ani osmdesátiny profesora Jana Gogoly, dramaturga neodmyslitelně spjatého se zlínskou filmovou tvorbou a bývalého programového ředitele našeho festivalu,“ doplnila Markéta Pášmová. Besedu s oslavencem povede jeho syn, rovněž uznávaný dramaturg a pedagog Jan Gogola ml.

Ilustrační foto

Ve filmovém programu nebude chybět ani loni úspěšně uvedená programová sekce Webových seriálů pro mladé publikum, která se i letos bude věnovat důležitým tématům mladé generace. „Diváci se tak mohou těšit na seriály z Norska, Francie, Španělska, Itálie, Dánska či Německa, v nichž se setkají s tématy sportu, odlišnosti, perspektivy budoucnosti, psychického zdraví nebo klimatické krize,“ vysvětlila umělecká ředitelka s tím, že projekce seriálů opět doplní diskuse s odborníky na uvedená témata.

Neodmyslitelnou součástí festivalového programu je Salon filmových klapek, jehož 27. ročník odstartuje už 5. března vernisáží v pražském Divadle Hybernia. Odtud se vydá do Liberce-Vratislavic, Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a do Zlína, kde vyvrcholí tradiční aukcí v neděli 2. června v Kongresovém centru Zlín. Prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN výtěžek dražby putuje k začínajícím talentovaným filmařům. „Máme radost, že filmy, které vznikly s přispěním nadačního fondu, slaví úspěchy nejen v České republice, ale i v zahraničí. V sobotu 9. března se například dozvíme, zda některý z námi podpořených filmů promění svou nominaci a získá ocenění Český lev,“ řekla Markéta Pášmová.

Dražba filmových klapek (4. 6. 2023)

Důležitou prioritou Zlín Film Festivalu (v průběhu i mimo festivalové dění) je také práce s pedagogy. „Náš festival je součástí mezinárodní sítě festivalů, v jejímž rámci je pro roky 2023/2024 zapojený do realizace filmové platformy nabízející školám krátké filmy pro vzdělávací účely,“ upřesnila Markéta Pášmová a dodala, že filmy na vlastní platformě Zlín Fest Screen mají sloužit pedagogům ve výuce jako pomoc při otevírání citlivých a nesnadných témat nebo ke zatraktivnění a zefektivnění výuky. Každý film bude vybavený metodickým listem pro pedagogy a pracovním listem pro žáky.

Festival zahrnuje do svého programu také sportovní aktivity.Kromě organizace 9. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2024, který je již tradičně největší běžeckou událostí ve Zlínském kraji, jsme letos zahájili spolupráci s Českým olympijským výborem a téma sportu tak najdou diváci nejen v nabídce filmového programu,“ uvedla Jarmila Záhorová.

Herečka Tereza Ramba na Zlín Film Festivalu (6. 6. 2023)

Stejně jako v předchozích letech bude festival dotvářet i další bohatý doprovodný program na řadě míst ve Zlíně a přinese tak zábavu, poučení i příležitosti pro smysluplné trávení společného volného času pro celou rodinu. Festival naváže na loňský úspěšný cyklus setkání se zajímavými hosty „Život je takovej“, který dramaturgové doprovodného programu doplní letos i o další formáty plánovaných či náhodných setkání s filmovými tvůrci a dalšími hosty. „Věřím, že příjemným zpestřením pro návštěvníky bude i rozšíření stávajícího moderátorského týmu o nové tváře – herečku Simonu Lewandovskou a herce Šimona Bilinu,“ doplnila Jarmila Záhorová a dodala, že návštěvníci festivalu mohou opět těšit na řadu hvězdných hostů a známých osobností všech věkových generací.

Již po osmé se festival oficiálně uzavře Mikulovskými ozvěnami Zlín Film Festivalu. Jejich konání je naplánováno na termín od 13. do 15. června 2023. Mikulov ale letos nebude jediným místem, kde se s kvalitními festivalovými filmy mohou mladí diváci setkat. Kina napříč celou republikou uvedou v průběhu června Ozvěny Zlín Film Festivalu s šesticí zahraničních filmových titulů pro různé věkové kategorie.

-red-
zdroj: K. Martykánová
foto/video/audio: © Zlín Film Festival, archiv, Totalfilm Media 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast