Mimo jiné i Cena diváků z festivalu Sundance zdobí dokument Útěk z utopie, který se právě chystá na pouť českými kiny. Snímek režisérky Madeleine Gavin sledující dramatické osudy lidí, kteří se rozhodli uprchnout ze Severní Koreje do kin vstupuje 21. března a zároveň se bude promítat na filmovém festivalu lidských práv Jeden svět, který snímek uvádí v soutěži. Film se setkal s nadšeným přijetím od laické veřejnosti i kritiků – na portálu Rotten Tomatoes se pyšní dokonce 100% hodnocením. Podívejte se na trailer.
Publikum na filmu oceňuje především syrovost formy a neuvěřitelnou blízkost, z které zprostředkovává osudy konkrétních uprchlíků. The Hollywood Reporter Útěk z utopie označil za „Geopolitický thriller ze skutečného života,“ Indiewire v souvislosti s jeho komplikovaným a nebezpečným natáčením prohlásil, že „Existence tohoto filmu je zázrak.“ Snímek má za sebou celou řadu mezinárodních úspěchů, získal nominaci na cenu BAFTA a ocitl se na shortlistu 15 filmů ucházejících se o Oscara za nejlepší hraný dokumentární film.
Vžít se do dvou pokusů o útěk
Aby tvůrci měli šanci zdokumentovat konkrétní útěky, navázali spolupráci s organizací Caleb Mission a jejím zakladatelem, pastorem Kimem. „Pastor Kim důsledně chrání své sítě a lidi, které se snaží zachránit. V důsledku toho trvalo mnoho měsíců, než jsme ho dostatečně poznali a získali si jeho důvěru. Když se to ale konečně podařilo, dostal nás na nepředstavitelná místa. Nakonec nám dal příležitost vžít se do dvou pokusů o útěk a zdokumentovat je. Žádný jiný film do tohoto světa nevstoupil tak intenzivně, jak se to podařilo nám, a pastor Kim měl na tom zásadní podíl,“ říká režisérka filmu Madeleine Gavin.
Unikátní pohled dovnitř režimu
Kromě dramatické cesty uprchlíků skrz Čínu, Vietnam, Laos a Thajsko uvidí diváci Útěku z utopie i unikátní nahrávky propašované přímo ze Severní Koreje, které ukazují každodennost života v tomto totalitním státě. Pro tvůrce bylo zásadní přistupovat k obyvatelstvu Severní Koreji s empatií, pochopením a neopakovat klišé, kterých se média při informování o Kimově režimu často dopouštějí. „Když se k nám dostanou videa ze Severní Koreji, většinou vidíme přesně to, co Kimův režim chce, abychom viděli: jaderné rakety, velkolepé přehlídky a emocionální reakce na vůdce. Když se nad tím zamyslíte, je to šílené. Pro mě bylo důležité nejen toto všechno obejít, ale jít ještě dál. Připomenout okolnímu světu, že v tomto režimu žije 26 milionů lidských bytostí a že mají touhy, obavy a názory jako my ostatní a že bychom to měli vzít na vědomí a zajímat se o to,“ dodává režisérka.
Recenzi filmu zveřejníme ve čtvrtek 21. března.
-red-
zdroj: K. Dvořáková
foto/video: © Artcam 2024