Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Máme prachy! Divoké historky o loterijních neštěstích (recenze)

Říká se, že peníze kazí charakter. Že si za ně štěstí nekoupíš. Že výhra v loterii člověku obvykle spíš zavaří než skutečně pomůže. A taky, že karma je zdarma… A z toho všeho si dělá srandu černá francouzská komedie Máme prachy! o skupince nešťastníků, kteří zničehonic přišli k pořádným penězům. A za to taky zaplatí.

Máme prachy! (foto: Film Europe)

Jedna ku devatenácti milionům

Francouzské duo filmařů Maxime Govare a Romain Choay českému divákovi asi mnoho neřekne; jejich novince, kterou si sami napsali i zrežírovali, se ale vyplatí věnovat pozornost.

Spíš vás zasáhne meteorit než že vyhrajete v loterii; komedie Máme prachy! ale na ploše svižných 100 minutek odvypráví čtveřici povídek o nešťastnících, kterým se to ku jejich smůle podařilo. A tyhle historky o tom, jak pár milionů eur dovede zavařit, jsou, řečeno lidově, super sranda… která si navíc často vůbec nebere servítky.

Máme tu znuděnou, chudou rodinku, které by výhra mohla zpestřit monotónní životy a zachránit manželství, jejich zběsilá jízda za vyplacením peněz ale skončí uvězněním hlavy rodiny. Nejistou slečnu, na kterou se hned po výhře nalepí podezřelý fešák. Trojici teroristů odhodlanou se kvůli vidině sedmdesáti panen odpálit v pařížském metru, náhodou pořízený výherní los je nicméně nalomí k úvaze, zda mučednickou smrt kvůli světským radostem přeci jen neodložit. A nakonec skupinku pečovatelů, která se obohatí na důchodci, kterého samou radostí z výhry skolí infarkt, karma je ale velice rychle dožene.

Peníze, nebo život

Nejen díky černému situačnímu humoru, morálně ambivalentním postavám a do absurdna vyhnané gradaci jednotlivých povídek film připomene kultovní Divoké historky. Zejména ta o teroristech je ryzí komediální zlato, které v pozitivním smyslu slova šokuje tím, jak a z čeho se tvůrci nebojí si dělat srandu.

Vzhledem k zemi původu a tématu se jako červená nit filmem samozřejmě táhne sociální komentář, nejde ale o nijak rušivou součást scénáře. Moralizující pointa pak je sice možná trochu předvídatelná a banální, zároveň ale pravdivá a funkční, zážitek tedy nijak nesráží. Navíc film dovede být místy i příjemně dojemný.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2024

  • Režie
  • Scénář
  • Kamera
  • Hudba
  • Herci
4

Máme prachy! (2024)

Jestli máte rádi povídkové filmy a černý humor, Máme prachy! nesmíte vynechat. Možná byste přišli o zábavnou pecku, ke které se budete rádi čas od času vracet.

Máme prachy!
Heureux gagnants

Premiéra: 13. června 2024 Film Europe
Komedie
Francie, 2024, 103 min
Režie: Maxime Govare, Romain Choay
Scénář: Maxime Govare, Romain Choay
Kamera: Patrick Ghiringhelli
Hudba: Lionel Limiñana, David Menke
Hrají: Fabrice Eboué, Audrey Lamy, Anouk Grinberg, Pauline Clément, Louise Coldefy, Sami Outalbali, Victor Meutelet, Mathieu Lourdel, Yasin Houicha, Ayumi Roux

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast