Němečtí filmaři se tentokrát k nechvalně známé události z mnichovské olympiády v roce 1972 vrací očima tehdejších médií. Drama Mnichov 1972 rekonstruuje jednu z nejtragičtějších událostí moderní historie jejich očima a ukazuje, jak zásadně proměnila jejich práci. Příběh se odehrává během Letních olympijských her v Mnichově v roce 1972, kdy se sportovní redakce americké televize, která do té doby reportovala jen o výsledcích amerických sportovců na hrách, začala v přímém přenosu věnovat teroristickému útoku na izraelský olympijský tým.
Hlavním hrdinou příběhu je mladý ambiciózní producent Geoff (John Magaro), který se chce předvést před svým šéfem, televizní legendou Roonem Arledgem (Peter Sarsgaard). Společně s německou tlumočnicí Marianne (Leonie Benesch) a mentorem Marvinem Baderem (Ben Chaplin) se nečekaně ocitá přímo v epicentru událostí a rozhodne se příležitost využít, ať to stojí, co to stojí. Narůstající smrtelné nebezpečí pro izraelská rukojmí však čím dál víc vyostřují souboj mezi Geoffovými ambicemi a snahou dělat to, co je správné.
Mnichovský masakr (též Olympijský masakr) je název používaný pro únos a následné zavraždění 11 izraelských sportovců v průběhu mnichovské olympiády. Únos provedla 5. září 1972 palestinská skupina Černé září, která údajně vznikla pod záštitou Fatahu. Únosci z Černého září dali této akci krycí název „Ikrit a Biram“ podle dvou vesnic v severní Galileji srovnaných Izraelem se zemí. Více na Wikipedii zde.
Film Tima Fehlbauma s původním názvem September 5 měl letos světovou premiéru na MFF v Benátkách. Do českých kin pan Mnichov 1972 dorazí v březnu 2025.
-red-
foto/video: © CinemArt 2024