Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

Na co se podívat v prosinci? Vyberte si v našem přehledu nejzajímavějších kinopremiér nebo tipů z nabídky streamovacích služeb.

Hosté Mezipater: argentinská ikona, kamerunský dokumentarista nebo odbornice na Sapfó

Už 7. listopadu v Praze začíná Queer filmový festival Mezipatra. Celovečerní, dokumentární i krátké filmy na něj přijede představit téměř dvacítka tvůrců a tvůrkyň z celého světa. Mezi očekávané hosty a hostky patří úspěšný argentinský režisér Marco Berger, debutující velšská režisérka Janis Pugh, tvůrkyně z ostrova Lesbos Tzeli Hadjidimitriou nebo kamerunský novinář a dokumentarista Appolain Siewe.

Baby (režie Marcelo Caetano)

Hlavní soutěž

Dva ze snímků, které letos soutěží o přízeň hlavní poroty, v Praze uvedou Marcelo Caetano a Janis Pugh. Velšská režisérka Janis Pugh má na kontě několik oceňovaných krátkých filmů. Ve své tvorbě se zbývá tématy sociální komplexity, identity a lásky, často s důrazem na hudbu jako klíčový narativní prvek. Na Mezipatrech představí svůj celovečerní debut Nevzdávej to, zlato! (Chuck Chuck Baby), který byl uveden na několika světových festivalech (např. MFF Toronto nebo MFF Seattle). Režisérka také vystoupí na diskuzi Women on Queer Filmmaking v rámci industry programu.

Marcelo Caetano je brazilský režisér a scenárista. Ve svých filmech rád sleduje komplikovaný vztah mezi queer postavami a prostředím, ve kterém se nacházejí. Jeho aktuální snímek Baby měl premiéru na festivalu v Cannes v sekci pro nové talenty Semaine de la critique, kde získal cenu Louis Roederer Foundation pro vycházející hvězdy. Vyhrál také cenu za nejlepší latinskoamerický film na mezinárodním festivalu v San Sebastián.

Marco Berger

Retrospektiva Marco Berger

Argentinský režisér Marco Berger se ve své tvorbě nebojí pitvat latinskoamerickou macho
kulturu, kterou v jeho filmech doprovází homoerotické napětí, a zaměřuje se na rozličné
podoby mužských vztahů a potlačovaných tužeb. Nepřítomen (2011), jeho druhý celovečerní film a výherce Teddy Award z Berlinale, je napínavý thriller, který obrací mocenské role mezi učitelem a studentem. Vítěz ceny Sunny Bunny Taekwondo (2016) sleduje vztahy a psychologii ve skupině přátel během zdánlivě bezstarostných letních dnů. Zatím posledním Bergerovým filmem jsou Vesmírní milenci (2024), ve kterých se zaměřuje
na romantický vztah dvou kamarádů z dětství.

Taekwondo (2016)

Všechny tři zmíněné filmy Marco Berger v Praze osobně uvede, po každé projekci bude
následovat diskuze. Kromě toho se zájemci a zájemkyně mohou zúčastnit masterclass, kterou režisér povede v rámci sobotního industry programu v kavárně Anežka.

Dokumenty

Svůj celovečerní dokumentární debut Holky na Lesbu (Lesvia) představí Tzeli Hadjidimitriou, která se narodila a vyrůstala právě na řeckém ostrově Lesbos. Zúčastnila se série seminářů Michelangela Antonioniho, které ji inspirovaly ke studiu filmu v Římě. Věnuje se fotografii, filmu i tvůrčímu psaní; její fotografie byly vystavovány po celém světě. Působí také jako odborná konzultantka programů o Sapfó a Lesbu.

Holky na Lesbu

Film Cestička ke štěstí (Narrow Path to Happiness) – dokument o mladém romském páru
z venkova, odhodlaném prorazit s muzikálem o své lásce – uvede maďarská režisérka a
producentka Kata Oláh. Její krátké filmy a celovečerní dokumenty získaly nominace a ceny
na festivalech po celém světě. Maďarská filmová akademie ji ocenila jako nejlepší střihačku,
získala také prestižní mezinárodní cenu kritiky FIPRESCI Prize a cenu Septimius.
Diskuze po projekci Cestičky ke štěstí se zúčastní také Sándor Csukás – režisérčin životní
partner, který se na filmu podílel jako spoluscenárista a kameraman. Kata Oláh navíc v
sobotu vystoupí na diskuzi Women on Queer Filmmaking.

Kata Oláh

Film Kód strachu (Code of Fear) představí jeho režisér Appolain Siewe. Tento doslova
renesanční tvůrce se narodil v Kamerunu a v roce 1997 se přestěhoval do Berlína za
studiem scenáristiky. Od té doby mimo jiné působil v Deutsches Theater, pracoval jako
novinář, asistent redakce nebo asistent režie ve filmu a televizi. V roce 2010 založil produkční společnost Einheit-Filmproduktion. V investigativním dokumentu Kód strachu se vydává do rodného Kamerunu, kde zkoumá vlnu homofobie, která přitom není původním místním tradicím vlastní, a pozadí brutálních vražd uvnitř queer komunity.

Kód strachu

Krátkometrážní snímky z Ukrajiny

Už třetí edici nesoutěžního bloku krátkometrážních snímků z Ukrajiny doplní diskuze s
kurátorem programu Bohdanem Zhukem a s Katerynou Khramtsovou, režisérkou krátkého filmu Krym (Crimea). Snímek natočený v česko-ukrajinské koprodukci sleduje příběh Antoniny Romanovy – režisérky, performerky a herečky, která spolu se svým partnerem vstoupila do ukrajinských ozbrojených sil.

Český film a TV

Dokument Ještě nejsem, kým chci být, který bodoval u publika v Karlových Varech i na
Berlinale, na Mezipatrech uvedou režisérka Klára Tasovská a protagonistka filmu – legendární fotografka Libuše Jarcovjáková. Po projekci budou diskutovat s publikem a také pokřtí knihu T-Club.

Novou talk show České televize Chi Chi na gauči přiblíží festivalovému publiku legenda českého dragu Chi Chi Tornado a jedna z hostů pořadu, drag performerka Miss Petty.
Diváctvo se může těšit na pikantérie z natáčení i možnost ovlivnit obsah dalších dílů.

Chi Chi na gauči

Poroty Mezipater

V hlavní porotě, která uděluje Cenu pro nejlepší celovečerní hraný film, zasednou ukrajinská
herečka Oksana Cherkashyna, filmová vědkyně Nicole Kandioler-Biet a režisér Julius Ševčík. Studentskou porotu, která vybírá nejlepší krátký film, letos tvoří Petr Doubravský (Masarykova univerzita), Tobiáš Frýdl (FAMU) a Veronika Svozílková (AVU).

-red-
zdroj: M. Barvíková
foto/video: © Mezipatra, Totalfilm Media 2024

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast