Konec roku by měl být chvílí klidu, o poprask se ale postaral Christopher Nolan, když oznámil, že zatímco děcka myslí od rána do večera na antický Řím, dospělí chlapi upřednostňují Řecko. Jinak proběhla další škatulata ohledně plánovaných komiksů a zjistili jsme, že další věc, které se dočkáme dřív než Vichrů zimy, bude i nový materiál od nebožtíka Orsona Wellese. A ještě upozornění: první tři letošní týdenní shrnutí mají pauzu od podcastové verze, od 25. ledna se zase můžete těšit i na audio verzi.
Christopher Nolan se vypraví na Odyseu
Asi největší filmovou zprávou posledních dnů loňského roku bylo odtajnění příštího projektu Christophera Nolana, jehož přesnou podstatu do poslední doby neznali dokonce ani herci, kteří byli obsazeni. Nolan však tentokrát mlžil spíš z principu, protože se ukazuje, že nemusí ochraňovat spoilery či dějové zvraty – jeho dalším filmem totiž bude adaptace epické Homérovy básně, Odysey. Dost možná nejcitovanějšího literárního díla západního kánonu.
Nevyhnutelně půjde o nejdražší Nolanův film a již teď se režisérovi pravověrní dohadují, jestli Christopher i tentokrát půjde cestou maximálně praktických a fyzických vizuálních efektů, což by v případě desetileté poutě mýtickou verzí Egejského moře byla docela výzva. S jistotou víme, že se Nolan uchýlí k novým a tišším IMAX kamerám, díky nimž by se snad měl vyhnout časté kritice za nesrozumitelné dialogy.
Známe i jména hlavních herců, byť zatím není zcela jasné, koho budou hrát. Má se však za to, že Matt Damon by měl ztvárnit samotného Odysea a Tom Holland jeho syna Télemacha. Ta představa už ale vykouzlila úsměv na nejedné tváři, vždyť „ech-Američan“ Damon je asi tak daleko představě řeckého hrdiny, jak jen jde. Anne Hathaway snad ztvární Odyseovu manželku Pénelopé, která doma trpělivě odmítá nové nápadníky. Charlize Theron a Lupita Nyong´o se chopí čarodějnic Kalypsó a Kirké, zatímco Zendaya by měla ztvárnit bohyni Athénu, která Odyseův osud řídí shůry. Krále moří Poseidona ztvární Robert Pattinson. Snímek by měl dorazit do kin již v polovině příštího roku.
Mumie se opět vrací
Se zestárnutím mileniálů se stala devadesátá léta primárním terčem byznysu s nostalgií. A protože jedním z nejikoničtějších devadesátkových blockbusterů je Mumie z roku 1999, všichni jsme tak nějak automaticky počítali s tím, že se tahle série vrátí. A jeden comeback už tu skutečně byl, byť skončil jako jeden z největších komerčních propadáků Toma Cruise, který se v roce 2017 pokoušel Mumii oživit jako akční horor. Šlo o neúspěch tak velký, že přivedl krach hotového plánu na spojený filmový vesmír klasických hororových monster.
Nyní zkusí svou šanci režisér a scenárista Lee Cronin, který měl na svědomí poslední Evil Dead. Přichází tedy od hororu, což dává na první pohled smysl – ve 30. letech Mumie začala skutečně jako ryzí horor. Na druhou stranu však nejde přehlížet, že současné publikum si pamatuje hlavně komediální dobrodružný remake střižený podle mustru Indiany Jonnese.
Cronin je zatím poměrně enigmatický ohledně toho, jaký bude jeho přístup. Říká sice, že jeho vize je jiná než všechny předešlé, to ale může znamenat všechno a nic. Zřejmě bude tlačit na hororovou pilu víc než éra z přelomu století. Vzhledem k tomu, že prvním bodem srovnání budou odlehčené Sommersovy počiny, tím docela rizkuje. Návrat Brendana Frasera a jeho party nejspíš v plánu není. Premiéra by se ale měla odbýt již v dubnu příštího roku.
Castingová škatulata tentokrát u DC
Zatím jsme se podivovali hlavně nad tím, jak moc si troufá Marvel, který k návratu přemluvil jak Roberta Downey jr., tak i Chrise Evanse, pokaždé navíc do jiné role, než jakou prosluli. DC má ale na kontě vlastní vleklou krizi, jež následovala pádu Snyderova DCEU, jíž následuje aktuální snaha restartovat blížícím se Supermanem celý brand.
Posledních několik filmů a seriálů se nachází v podivném polokanonickém limbu, kdy se v nich mísí postavy, s nimiž se počítá do budoucna, s těmi, které se brzy vypadnou z kontinuity. To vše by měl utnout muž z Kryptonu, po jehož příchodu v červenci už bude vše pod vedením Jamese Gunna součástí nové chronologie.
Ani Gunn se ale nechce vzdát úplně všeho, co Snyder vybudoval. Ať si o kvalitách Aquamana myslíte cokoliv, komerčně šlo o jeden z mála úspěchů DC. Jason Momoa navíc svým šarmem učaroval většině publika. V důsledku toho tedy havajský herec zůstane u válu, i když v nové roli. Měl by ztvárnit antihrdinu Loba v chystané Supergirl: Woman of Tomorrow. Režie se chopí Craig Gillespie, který má na starost Já, Tonya. Premiéru máme očekávat v půlce příštího roku.
Leo DiCaprio jako mistr kaskadér
Ani ne čtyřicetiletý oscarový režisér Damien Chazelle už dle některých stihl vyhořet. Po obřím úspěchu La La landu se První muž ani Babylon nedočkali výraznějších reakcí, filmaři jako by se smůla lepila na paty. Poslední jmenovaný titul, jistě s přispěním pandemie, dostal studio 90 milionů do mínusu. Přesto si Chazelle uchovává zástup věrných cinefilů, kteří doufají, že se zase jednou zapíše do povědomí.
K tomu by mu mohl dopomoct Leonardo DiCaprio se svým pověstným talentem na výběr projektů. To on by měl stanout v čele životopisného snímku o ikonickém kaskadéru a eskamotérovi vystupujícím po pseudonymem Evil Knievel. Už Whiplash, Babylon a La La Land sledovaly život lidí v showbusinessu či umělecké branži, tahle volba tedy určitě k Chazellovi pasuje.
Pořád se nejedná o oficiální zprávu, takže si trochu koledujeme. DiCaprio patří k hercům, o jejichž angažmá se veřejně spekuluje nonstop a bez jakýchkoliv záklopek – zrovna minulý týden musel Netflix vyvracet, že se Leo objeví ve třetí řadě Hry na oliheň. Tenhle projekt by mu ale padnul, tak držme palce.
Zemřela teta Kateřina, Jana Synková
Asi nejikoničtější rolí české herečky Jany Synkové byla otravná teta Kateřina z televizní adaptace Jirotkova románu Saturnin. Ve filmu se Synková naposledy významně objevila v Pavlíčkově Chatě na prodej z roku 2019. Celou svou hereckou kariéru spojila s pražským divadlem Ypsilon. V televizi i filmu byla často představitelkou afektovaných či komplikovaných žen. Synková zemřela 27. prosince.
Jednou větou
Andor je nejspíš nejrespektovanější Disneyho příspěvek do světa Star Wars, asi proto neváhali producenti na druhou řadu přiklepnout nějakých 300 milionů, čímž se celý seriál stal nejdražším projektem z předaleké galaxie.
Životopisný film na počest rappera Snoop Doga by se měl začít natáčet v letošním druhém kvartálu.
Nezastavitelný Ježek Sonic si třetím dílem nejen naplnil kapsy, ale získal si i přízeň diváků a kritiků – není tedy divu, že čtyřka je ve vývoji, aby stihla premiéru v roce 2027.
Aaron Taylor-Johnson, snad i kvůli fatálnímu selhání Lovce Kravena, podle zvěstí vypadl z kandidátky na nového Bonda; dalším často zmiňovaným jménem je nyní Josh O’Connor z Rivalů.
Nosferatu se dočká režisérského sestřihu, potvrdil to Roger Eggers osobně.
Spekuluje se o remaku či snad restartu Air Force One, možná i se samotným Harrisonem Fordem.
Nedokončený Don Quixote Orsona Wellese se snad po desítkách let dočká částečné rekonstrukce a uvedení existujícího materiálu v restaurované podobě.
Premiéra Reevesova Batmana 2 byla oficiálně posunuta o rok na říjen 2027.
Vlastní potíže má čtvrtý Spider-Man s Tomem Hollandem, tvůrci se podle všeho stále nedokopali ke scénáři, který by všem vyhovoval.
Trailer týdne
Nečekaný dárek dostali o Vánocích fanoušci Vyšehradu. Dvojka se do kin chystá v dubnu a tak byl nejvyšší čas odhalit první teaser. A už v rámci první ukázky tvůrci odhalují, že v odvážnosti se nebáli zajít ještě dál než ve veleúspěšné „jedničce“ Vyšehrad: Fylm. Lavi totiž tentokrát dostane překvapivě angažmá v Anglii, poradí si s ním ale jako vždy po svém…
Na co se chodilo
Zámořská kina zažila celkem příjemné Vánoce. O slova se hlásily ještě hity Čarodějka a druhá Vaiana, k nim se přidali Ježek Sonic a Mufasa. Velmi příznivý start zažil v Americe Nosferatu – Eggersův horor už má na konce 50 milionů, což je pro strašidelný žánr příkladná suma.
Česko se o Vánocích tradičně nese ve znamení sledování televizních pohádek, na něž se následně může nadávat. Ani kina ale nezela prázdnotou. Obrovským hitem je i u nás Ježek Sonic, který odstartoval takřka na 100 tisících divácích.
V závěsu mu je česká komedie s Jiřím Langmajerem V dobrém i zlém, která nalákala nějakých 45 tisíc lidí. Top 5 doplňují Vaiana, Mufasa a Čarodějka.
Zajímavý boj nyní podstupují Vlny, které s V hlavě 2 svádějí boj o nejúspěšnější titul roku v českých kinech. Snímky vykázaly natolik stejné výsledky, že nyní statistici přepočítávají tabulky a během ledna se o vítězi rozhodně na základě jednotek lidí.
Na co se podívat
Tento týden je jednoznačně nejlákavější premiérou Nosferatu progresivního režiséra Roberta Eggerse. Jde o další režisérovu hříčku, která se možná nezapíše mezi jeho vrcholné počiny, přinejmenším ale uspokojí jako krásná žánrová podívaná.
V naší recenzi se mimo jiné dočtete, že tu máme film, který se zdánlivě programově vzdaluje konceptu originality. Je ve všech ohledech precizní a krásný na pohled, v žádném ale není inovativní. Proč by to Eggers dělal? Je fér přiznat, že tahle tendence není u některých talentovaných režisérů zcela nevídaná. Pro zkušené cinefilní tvůrce je často lákavé puristicky se ponořit do tradice a realizovat ji ne ve znamení nějakého objevování nových hodnot, ale čistě z potěchy naplnit něco ve vší úplnosti. Eggers měl tyto sklony vždy, i když nikdy v téhle míře.
Martin Svoboda, Totalfilm.cz
foto/video: © 2025 archiv, Totalfilm Media, CinemArt, Bioscop, Vertical, Universal