Nepřehlédněte

Anifilm | Den čtvrtý – tipy na pátek

Dnes začínáme tipem na přednášku spojenou s projekcí Českosloveských animovaných reklam z let 1957 -1967. (11.00 – Divadlo J. K. Tyla) Od poloviny padesátých let začaly pozvolna slábnout výzvy k nezištné práci pro lepší zítřky a režim se namísto příslibů budoucího blahobytu snažil získávat loajalitu obyvatelstva nabídkou nového spotřebního zboží a služeb. panvajicko_1-308x391Ministerstvo vnitřního obchodu zdůrazňovalo důležitost hospodářské reklamy vedle kulturně-politické nebo zdravotní osvěty a stranická usnesení výslovně nařizovala výrobním podnikům i spotřebním družstvům používat pro své produkty všestrannou a účinnou propagaci.
Filmové upoutávky se realizovaly v ateliérech Krátkého filmu, který byl narůstajícím objemem zakázkové výroby přetěžován až do roku 1957, kdy začalo fungovat specializované studio Propagfilm. Tehdy se v také ve vysílání Československé televize poprvé objevil krátký reklamní blok.

Od 10 hodin se ve Světozoru můžete opět podívat na Trnkovu klasiku – Staré pověsti české. Národní filmový archiv je nechal vyčistit a vy tak máte možnost vidět je ve stejné kvalitě, jako jejich první diváci před několika desítkami let. Zrestaurovaný film jsme už viděli a opravdu to stojí za to. Včetně zvukového doprovodu s legendárními herci Zdeňkem Štěpánem, Růženou Naskovou, Karlem Högerem a dalšími.

Staré pověsti české

Staré pověsti české

Ve 14 hodin ve Světozoru začíná projekce filmu Podivuhodné příběhy. Stejně jako Prorok patří letos k nejpřitažlivějším titulům festivalu. Každá z pěti částí ambiciózního celovečerního filmu Podivuhodné příběhy režiséra Raúla Garcii adaptuje jinou povídku Edgara Allana Poea. A každý segment je také ztvárněný odlišným grafickým stylem, který odpovídá atmosféře daného příběhu. Jsou inspirovány výtvarnými přístupy umělců, jejichž styl nejlépe vyjadřuje psychologickou hloubku a složitost Poeova temného vesmíru. Povídka Maska červené smrti je tak například vytvořená v duchu maleb Egona Schieleho. Zrádné srdce zase připomíná komiksový styl Alberta Breccia. Za snímkem stojí úspěšný producent Stephan Roelants (Panika v městečkuO myšce a medvědoviTeta Hilda nebo další film v letošní soutěži Píseň moře), který na tomto svém vysněném projektu pracoval osm let.

Podivuhodné příběhy

Podivuhodné příběhy

V 17 hodin začíná ve Světozoru další pozoruhodný snímek – Posedlý. Nejlepší matador Španělska Gregorio a světoznámá tanečnice flamenga Trini jsou obdivovaný pár, sledovaný celým národem. Ani narození jejich jediného potomka, syna Damiana, se neobejde bez velké pozornosti médií. Pak ale dojde k tragické nehodě. Gregorio umírá a Trini, k velké nelibosti fanoušků ukončí svou taneční kariéru. Čím je Damian starší, tím je jasnější, že s ním něco není v pořádku. V osmi letech ho nechtějí v žádné škole. Ukazuje se, že je posedlý ďáblem, který z něj činí krvelačného, krutého zloducha.

Zvláštní uvedení má na Anifilmu nový český loutkový film Malý pán (Světozor – 19.00). Malý Pán si žije spokojeně ve svém domečku v Duté hoře. Jeho poklidný život skončí ve chvíli, kdy se mu zdá sen o tajemném domě, ve kterém najde, co mu schází. Protože sám nemá pocit, že by mu něco scházelo, rozhodne se přijít té záhadě na kloub. Vydá se za Prázdnou hlavou, aby mu poradila, kde ten záhadný dům najde. Prázdná hlava však potřebuje napít jiskřivé vody z jezerního ostrova, bez ní mu nedokáže poradit.

MALY_PAN_banner-800x70-CZ

A tady začíná dlouhá cesta Malého Pána, která je místy zábavná, místy nebezpečná a strašidelná a hlavně zdánlivě nekonečná. Potká na ní spoustu přátel a pomocníků, ale také nepřátel, kteří mu v dosažení cíle chtějí za každou cenu zabránit. Nakonec se mu podaří překonat i Velkou tíseň, která si zabrala pramen jiskřivé vody jen pro sebe. Pak už si Prázdná hlava vzpomene a poradí. Malý Pán s údivem zjistí, že to, co mu scházelo a co celou dobu hledal, měl od začátku skoro před nosem. A tak zbývá jen uspořádat závěrečnou oslavu, protože dobrá věc se podařila.

Nezapomeňte, že si na naší facebookové záložce můžete zasoutěžit o jednodenní akreditaci.

Kompletní festivalový program najdete zde

Aplikace Anifilm pro mobil:
Google Play
AppStore