Anifilm | Den druhý – tipy na středu

Včerejším slavnostním zahájením odstartoval už šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu animovaných filmů. Třeboň se probudila do pošmourného dne a to je ideální počasí pro návštěvu kina. Připravili jsme pro vás několik tipů z dnešního programu.

V kině Světozor můžete vidět v 10 hodin film Cesta do říše krále pírek. Působivý švédský snímek zobrazuje touhu po nemožném. Králík Johan není ještě dost velký na to, aby pochopil pravidla života a přitom se pouští do boje proti monstru, které má mnohanásobnou přesilu. Tento boj se ale právě pro něj stává školou života. Chlapec se při pátrání po své matce dostane do zvláštního, polorozpadlého světa, kde se jeho nepřítel skrývá. Nebude však jednoduché ho vypátrat a připravit o moc. Snímek bojuje o cenu v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro děti.

Ve 12.30 začíná ve témže kině Giovanniho ostrov. Soutěží ve stejné kategorii. Citlivý dramatický snímek Giovanniho ostrov byl natočen na základě skutečných událostí. V dozvucích nejdrtivějšího konfliktu, jaký kdy lidstvo zažilo, tedy druhé světové války, se maličký japonský ostrov Šikotan stává součástí Sachalinské oblasti a je obsazen Sověty. V místní škole je otevřena třída pro ruské děti. Hlavními hrdiny snímku jsou ale dva malí japonští bratři – Junpei a Kanta. Na stále nezhojené hranici tohoto vzdáleného kouta světa nesměle kvete přátelství mezi nimi a ruskou dívkou Táňou, které se snaží překonat jazykové překážky a historické události.

Ve 14.30 se můžete podívat rovněž ve Světozoru na českou klasiku. Navíc zdigitalizovanou a vyčištěnou. Staré pověsti české Jiřího Trnky ožívají v nestárnoucím loutkovém filmu natočeném na motivy stejnojmenné literární předlohy Aloise Jiráska.

Staré pověsti české

Staré pověsti české

V 19.00 hodin festival připravil přehlídku filmů oceněné legendární animátorky a režisérky Vlasty Pospíšilové. Ve 21 hodin začíná projekce filmu v rámci Soutěže celovečerních filmů pro dospělé. Prorok je inspirovaný klasickou knihou libanonského spisovatele a filozofa Chalíla Džibrána Prorok, která byla přeložena do čtyřiceti jazyků. Příběhem prochází dívka Almitra, která se střetne s hlavním hrdinou – prorokem Mustafou. Ten byl několik let vězněný a nyní má být převezen do své země, ale právě setkání s divokou Almitrou a její matkou Kamilou cestu k transportu trochu zamotá. Mustafa přitom využívá určité situace, aby při nich poukázal na své myšlenky. Prorokova moudrost se vždy projeví prostřednictvím básně v odlišně ztvárněném časoprostoru. V metaforických náznacích nebo realistických výjevech, podle různého uchopení rozvíjené myšlenky. Témata jako láska, zločin a trest, přátelství nebo smrt si rozebraly různé osobnosti animovaného světa a film tak představuje zajímavý kaleidoskop stylů současných animátorů. Producentkou snímku je Salma Hayeková, která zároveň namluvila Kamilu. Hlas prorokovi propůjčil Liam Neeson. Celý projekt zaštítil Roger Allers, režisér Lvího krále.

V Divadle J. K. Tyla už tradičně probíhá promítání Soutěže studentských a krátkých filmů. V Roháči můžete zhlédnout Pocty významným animátorům v rámci oslav padesátin Večerníčku. Na Masarykově náměstí dnes ve 21 hodin odstartuje Rybí animovaná polévka. Projekce na třeboňském náměstí vzdá hold místní historii a představí divákům pásmo různorodých krátkých snímků propojených společným tématem ryb, rybářů, vodního a podvodního světa. Výběr filmů – pro děti i dospělé – vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací AniPromítačka. V pásmu jsou zastoupeny animované filmy domácí i zahraniční, od studentů animace i již zkušených autorů, nejnovější i archivní tituly. Uvedeme take jeden z nejstarších československých animovaných filmů Svatba v korálovém moři (1944) nebo nostalgicky pohádkový snímek Jakuba Kouřila Malý Cousteau, za nějž autor obdržel v roce 2014 i Českého lva.

Odpoledne si můžete zasoutěžit o akreditaci na čtvrtek v záložce Anifilm na našem facebooku. Soutěž bude aktivní od 13 hodin.

Kompletní festivalový program najdete zde

Aplikace Anifilm pro mobil:
Google Play
AppStore