Anifilm | Den pátý – Tipy na sobotu

Festival se pomalu blíží ke slavnostnímu zakončovacímu večeru, dnes večer budou předány ceny vítězným filmům. Na slavnostním zakončení Anifilmu vystoupí skupina Cirque Garuda, která ve svých představeních spojuje videomapping, interaktivní projekce a nový cirkus. Můžete se těšit na vystoupení párové akrobacie, experimentální žonglování a interaktivní animace, jež jsou vytvářeny pohybem tanečníků. Než ale budeme znát vítěze letošních soutěží, pojďme si naposledy vybrat to nejlepší z dnešního programu.

V 10 hodin bude připravena ve Světozoru projekce snímku Píseň moře. Tomm Moore je Ir, tedy konkrétně Severo-Ir. Zatím natočil celkem dva celovečerní animáky, tím prvním je Brendan a tajemství Kellsu (2009). Za dva filmy obdržel dvě nominace na Oscara. To je velký a v konkurenci pixarovek a disneyovek nebývalý úspěch. Má to ale své opodstatnění. I když se zmíněná studia vrací ke klasickým pohádkám, vizuálně (i scénáristicky), chrlí stejně stále totéž. A tak zatímco nejslavnější americká studia se předhání v tom, kdo své postavičky ještě víc přiblíží realitě, Moore sází na „obyčejné“ 2D. Animace je to kouzelná, protože uvádí do pohybu ty nejúžasnější malby a rytiny severských umělců. Všechno je vrstevnaté, točí se a krásně světélkuje, že byste nic tak složitého a přitom nádherného nevymysleli ani v nejbarvitějším snu. Poměrně smutným příběhem o odvaze a rodině navíc provází dvě děti, sourozenci Saoirse a Ben.

Prorok

Prorok

Ve 14 hodin se můžete podívat ve Světozoru na soutěžní film Prorok. Film je inspirovaný klasickou knihou libanonského spisovatele a filozofa Chalíla Džibrána Prorok, která byla přeložena do čtyřiceti jazyků. Příběhem prochází dívka Almitra, která se střetne s hlavním hrdinou – prorokem Mustafou. Ten byl několik let vězněný a nyní má být převezen do své země, ale právě setkání s divokou Almitrou a její matkou Kamilou cestu k transportu trochu zamotá. Mustafa přitom využívá určité situace, aby při nich poukázal na své myšlenky. Prorokova moudrost se vždy projeví prostřednictvím básně v odlišně ztvárněném časoprostoru. V metaforických náznacích nebo realistických výjevech, podle různého uchopení rozvíjené myšlenky. Témata jako láska, zločin a trest, přátelství nebo smrt si rozebraly různé osobnosti animovaného světa a film tak představuje zajímavý kaleidoskop stylů současných animátorů. Producentkou snímku je Salma Hayeková, která zároveň namluvila Kamilu. Hlas prorokovi propůjčil Liam Neeson. Celý projekt zaštítil Roger Allers, režisér Lvího krále.

Podivuhodné příběhy

Podivuhodné příběhy

V témže kině začínají v 18 hodin Podivuhodné příběhy. Stejně jako Prorok patří letos k nejpřitažlivějším titulům festivalu. Každá z pěti částí ambiciózního celovečerního filmu Podivuhodné příběhy režiséra Raúla Garcii adaptuje jinou povídku Edgara Allana Poea. A každý segment je také ztvárněný odlišným grafickým stylem, který odpovídá atmosféře daného příběhu. Jsou inspirovány výtvarnými přístupy umělců, jejichž styl nejlépe vyjadřuje psychologickou hloubku a složitost Poeova temného vesmíru. Povídka Maska červené smrti je tak například vytvořená v duchu maleb Egona Schieleho. Zrádné srdce zase připomíná komiksový styl Alberta Breccia. Za snímkem stojí úspěšný producent Stephan Roelants (Panika v městečkuO myšce a medvědoviTeta Hilda nebo další film v letošní soutěži Píseň moře), který na tomto svém vysněném projektu pracoval osm let.

V Divadle J. K. Tyla můžete ve 13 hodin vidět Giovanniho ostrov, v 17 hodin Šutry v kapsách a ve 22 hodin Vítězné filmy Anifilmu.

Ve 21.30 bude promítnut Vítězný celovečerní film pro dospělé. V neděli pak ve 12 hodin Vítězný celovečerní film pro děti.

Ve 21 hodin bude na Masarykově náměstí promítnut současný kinohit Ovečka Shaun ve filmu.

Kompletní festivalový program najdete zde

Aplikace Anifilm pro mobil:
Google Play
AppStore