Začal festival ve Zlíně – letos se zaměřuje na německou kinematografii

363 filmů a přes 450 akcí doprovodného programu. To vše nabízí letošní Zlín film festival. Začal včera a hned dvěma ceremoniály. Ten dopolední byl určen dětem a nabídl premiéru nové pohádky Alice Nellis Sedmero krkavců. Večer zahájila animovaná loutková novinka Jana Baleje Malá z rybárny.

Letos se festival významně propojil i s Goethe Institutem, který slaví v České republice 25 let působení u nás. V rámci této spolupráce se v sekci Dny německé kinematografie představí padesátka německých filmů. Do Zlína dorazí i několik německých hvězd, které se prosadily i v Hollywoodu. Například herec Jürgen Prochnow, který si zahrál mimo jiné i ve filmech Davida Lynche, Gedeon Burkhard (Kobra 11, Komisař Rex, Hanební Pancharti), kterého naši diváci znají z německých seriálů i českých projektů a který aktuálně natáčí film Filipa Renče o Lídě Baarové nebo Karl Markovics (Komisař Rex).

Gedeon Burkhard na slavnostním zahájení ve Zlíně (29. 5. )

Tradičně se filmy utkají v Mezinárodní soutěži hraných filmů pro děti, Mezinárodní soutěži hraných filmů pro mládež, v Soutěži krátkých animovaných filmů pro děti, Mezinárodní soutěži evropských filmových debutů a Soutěži studentských filmů Zlínský pes. Letos se festivalu účastní 363 filmů z 50 zemí světa. Připraveno je 13 světových premiér a více než 170 filmů, které ještě nikdy nebyly v České republice uvedeny. Připraveny jsou i nesoutěžní kategorie (Česká filmová a televizní tvorba, Panoráma, Dokumenty, Young Stars a další). V porotách letos zasednou například Petr Sís, Uschi Reich, Burny Bos, Jiří Mádl, Pavel Koutský a další.

Festival připravil bohatý doprovodný program. Kromě tradiční dražby filmových klapek mohou diváci navštívit nespočet výstav, koncertů, workshopů apod. Pro filmové odborníky má festival svůj Industry program a další odborné akce.

Zlín Film Festival se koná od 29. května do 4. června 2015.
Bližší informace o festivalu najdete zde: http://www.zlinfest.cz/