Zlín film festival zahájí Malá z rybárny a Sedmero krkavců

Na konci května (29. 5.) odstartuje už 55. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Zlín Film Festival zahájí koprodukční novinka režiséra Jana Baleje, dlouho očekávaný animovaný film na motivy H. Ch. Anderssena Malá z rybárny. Dopolední zahájení bude ve znamení premiéry novinky Alice Nellis Sedmero krkavců. Na slavnostím zakončení 3. června převezme Cenu za celoživotní přínos letošní jubilant, výtvarník Adolf Born. Ve Zlíně budou pokračovat oslavy 50 let Večerníčku. Na festivalu se bude promítat i loutková novinka režiséra Davida Beránka Malý pán.

Letos se festival významně propojil i s Goethe Institutem, který slaví v České republice 25 let působení u nás. V rámci této spolupráce se v sekci Dny německé kinematografie představí padesátka německých filmů. Do Zlína dorazí i několik německých hvězd, které se prosadily i v Hollywoodu. Například herec Jürgen Prochnow, který si zahrál mimo jiné i ve filmech Davida Lynche, Gedeon Burkhard (Kobra 11, Komisař Rex, Hanební Pancharti), kterého naši diváci znají z německých seriálů i českých projektů a který aktuálně natáčí film Filipa Renče o Lídě Baarové nebo Karl Markovics (Komisař Rex).

Gedeon Burkhard

Gedeon Burkhard

Tradičně se filmy utkají v Mezinárodní soutěži hraných filmů pro děti, Mezinárodní soutěži hraných filmů pro mládež, v Soutěži krátkých animovaných filmů pro děti, Mezinárodní soutěži evropských filmových debutů a Soutěži studentských filmů Zlínský pes. Letos se festivalu účastní 363 filmů z 50 zemí světa. Připraveno je 13 světových premiér a více než 170 filmů, které ještě nikdy nebyly v České republice uvedeny.
Připraveny jsou i nesoutěžní kategorie (Česká filmová a televizní tvorba, Panoráma, Dokumenty, Young Stars a další).
V porotách letos zasednou například Petr Sís, Uschi Reich, Burny Bos, Jiří Mádl, Pavel Koutský a další.

Festival připravil bohatý doprovodný program. Kromě tradiční dražby filmových klapek mohou diváci navštívit nespočet výstav, koncertů, workshopů apod. Pro filmové odborníky má festival svůj Industry program a další odborné akce.

Zlín Film Festival se koná od 29. května do 4. června 2015.
Bližší informace o festivalu najdete zde: http://www.zlinfest.cz/

připravil: MS, totalfilm.cz