Nepřehlédněte

50. MFF Karlovy Vary | Festival byl zahájen – Richard Gere převzal Křišťálový globus

Prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška zahájil v pátek večer jubilejní, 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2015. Ve Velkém sále hotelu Thermal předal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii Richardu Gereovi. „Před 22 lety jsme převzali štafetový kolík, rozběhli jsme se, nevím, jak poběžíme dlouho, ale baví nás to a nabíjí,“ řekl prezident festivalu. 

Richard Gere a Jiří Bartoška

Richard Gere a Jiří Bartoška

„Je to neuvěřitelná pocta a neberu to na lehkou váhu. Vždy jsem při přebírání cen nervózní. Začal jsem hrát, když mi bylo devatenáct let a tehdy jsem si nedokázal přestavit, kde budu v 65 letech. A teď jsem tady, na neuvěřitelném festivalu, s úžasnými lidmi a můžeme si užít, jak jsme všichni úžasní. Všichni teď sdílíme jeden příběh, jsme součástí propojeného vesmíru. A můžeme vytvořit, jakýkoliv příběh chceme. Tak vytvořme takový, který je mírumilovný, velkorysý, milující, radostný, sexy, zábavný,“ řekl Richard Gere po převzetí ceny.
Po slavnostním ceremoniálu herec osobně uvedl zahajovací snímek Time Out of Mind. V sobotu osobně uvede v letním kině film Pretty Woman, který ho proslavil. V neděli uvede další svou novinku Franny a natočí rozhovor s Markem Ebenem do pořadu Na plovárně.

Time Out of Mind (minirecenze)

Richard Gere hraje ve filmu Orena Movermana bezdomovce, který přišel o všechno. Nutno říct, že jde o protiúkol. Vzhledem ke Gerově vizáži a obecné známosti mu divák tuto roli na začátku velmi těžko věří. Ale díky tísnivosti příběhu i způsobu snímání, který dodává celému příběhu značnou syrovost, se divák s Gerem a jeho postavou postupně sžívá. Právě ona forma, která na jedné straně filmu pomáhá ho činí na straně druhé problematickým. Příběh nemá spád a když pomalu začíná někam směřovat, náhle končí. Nejsilnější je vee scénách s dcerou, kterou hraje Jena Malone.

60 %

Time Out of Mind

Time Out of Mind

Do Varů dorazí Keitel, Dornan či Mendelhson

Do Varů už také dorazil herec Ben Mendelsohn, který je znám například z filmu Temný rytíř povstal. Dorazí i Suraj Sharma z filmu Pí a jeho život nebo Tony Revolori z Grand hotel Budapešť. Dorazí také znovu i hvězda velkého formátu Harvey Keitel.
Oči všech žen se upírají k dalším dnům, kdy dorazí herec, který ztvárnil Christiana Greye v hitu Padesát odstínů šedi. V Česku bude natáčet film Anthropoid, kde ztvární českou postavu, atentátníka Jana Kubiše.

Jamie Dornan

Jamie Dornan (foto: archiv)

Soutěž ve znamení debutů

V hlavní soutěži jsou kromě dvou českých filmů (Domácí péče a Kobry a užovky) světová premiéra italského debutu F. C. Filomarina Antonia, další debut v mezinárodní premiéře – koprodukční drama Babai. Premiéru bude mít ve Varech i americká studie jedince obklopeného majestátní přírodou Bob a stromy, rumunský příběh boxera s příznačným názvem Box, Box, Box, světová premiéra francouzského filmu Šum stromů o teenagerovi, kterému jedno léto zcela změní život. V soutěži je i koprodukční polsko-česko-slovenský snímek Červený pavouk. Jedná se o hraný debut předního polského dokumentaristy a kameramana Marcina Koszalka.


Dán Daniel Dencik do soutěže přiváží drama Zlaté pobřeží. Německo zastupuje Heil, Heil, Heil. Snímek mladého filmaře Dietricha Brüggemanna se naváží komediálním způsobem do neonacistů. Rakousko přivezlo drama a smrti blízké osoby Má křídla, kdo končí pádem. Rumunský film Kouzelný vrch líčí dobrodružné osudy horolezce a fotografa Adama J. Winklera. Uznávané dílo klasika jidiš literatury Šoloma Alejchema Píseň písní posloužilo jako inspirace ukrajinské filmařce, jejíž třetí snímek nabízí výrazně stylizovanou podívanou ze zaniklého světa židovského štetlu počátku 20. století.

V rámci galavečera, který se nesl v duchu exkurze do historie festivalu, byla představena nová festivalová znělka s Melem Gibsonem.

připravil: AC, MS, totalfilm.cz
foto: Film Servis Karlovy Vary