Nepřehlédněte

Jamie Dornan o Anthropoidu: Je mi ctí hrát skutečného hrdinu!

Autobusy plné fanynek dorazily dnes do Karlových Varů kvůli současnému idolu paní a dívek. Herec Jamie Dornan přijel do Varů propagovat nový film Anthropoid, který v Česku začne každým dnem natáčet. Pod vedením režiséra Seana Ellise ztvární v příběhu o atentátnících na Heydricha Jana Kubiše. Ve filmu se objeví také čeští herci – Anna Geislerová, Alena Mihulová nebo Václav Neužil a další. Role Karla Čurdy, který atentátníky zradil, zatím obsazená není. „Hledáme vhodného herce v Česku i v Británii,“ podotkl Ellis.

Delegace k filmu Athropoid-kviff

Delegace k filmu Athropoid-kviff

„Ve škole jsme druhou světovou válku samozřejmě probírali, ale já moc nedával pozor. O téhle epizodě jsem neslyšel, dokud jsem si nepřečetl scénář. Pak mě ohromilo, že jsem o tom nevěděl,“ uvedl Jamie Dornan, který přijel do Varů na otočku z Londýna. Parašutista Jan Kubiš se mu podle jeho slov ze všech jeho rolí nejvíc podobá. „Pocházím z Belfastu. Tam jsme se s konfliktem, nespravedlností a nejednotou potýkali hodně. To vás jako osobu asi ovlivní,“ řekl na tiskové konferenci.

Jamie Dornan

Jamie Dornan na tiskové konferenci

Britský filmař Sean Ellis se o atentátu na vysoko postaveného nacistu dozvěděl v roce 2001 z dokumentu. Když pak po svém třetím filmu Metro Manila, vítězi divácké ceny na Sundance 2013, hledal další námět, rozhodl se pro Anthropoid. „Je to příběh, o kterém by měli všichni vědět. Navíc jsem v něm našel podobné hrdinství a obětavost jako v příběhu Metro Manila,“ uvedl režisér.

Anna Geislerová a Jamie Dornan

Anna Geislerová a Jamie Dornan

K tématu si Ellis nastudoval spoustu materiálu, první verze jeho scénáře prý měla 680 stran. Viděl i všechny filmy o zabití Heydricha, včetně Atentátu Jiřího Sequense z roku 1964. „To je skvělý film. Ale vypráví hlavně o těch činech, chybí mi tam emoce. Nepoznám z něj, jaké to bylo být Kubišem a Gabčíkem. Šlo o normální lidi v nenormálních podmínkách, ne o žádné nepřemožitelné bojovníky,“ myslí si Ellis. Jamie Dornan a jeho kolega Cillian Murphy tedy mají za úkol hrát parašutisty tak, aby se k nim diváci mohli vztáhnout.

připravil: JG, totalfilm.cz
foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.