Nepřehlédněte

Festival francouzských filmů poběží beze změn, zahájí ale pietou

Páteční tragické teroristické útoky ve francouzské metropoli ovlivnily i podobu 18. ročníku Festivalu francouzského filmu, jehož zahájení je plánované na středu 18. listopadu. Ceremoniál se uskuteční ve vší důstojnosti vzhledem k tragickým událostem v Paříži a současné situaci ve Francii. Organizátoři festivalu se rozhodli nerušit plánované filmové projekce a zahájit festival dle plánu. Zahajovací projekce filmu Rodinka Bélierových v kině Lucerna v Praze 18. listopadu a regionech 19. listopadu proběhne v pietním duchu, zrušena je plánovaná slavnostní zahajovací recepce na francouzské ambasádě.

Rodinka Bélierových

Rodinka Bélierových

Francouzský institut v Praze připravil zahájení festivalu pro veřejnost v Kině 35 a nabízí projekci dvou filmů za cenu jedné vstupenky. Festival zahajuje v 19.00 projekce předpremiérového snímku Ve stínu žen Philippa Garrela a pokračuje ve 21.30 projekcí dalšího Garrelova snímku Žárlivost. Oba snímky zaujmou svým klasickým černobílým zpracováním. Festival bude zakončen 25. listopadu projekcí dalšího předpremiérového filmu Zbrusu nový zákon režiséra Jaco van Dormaela.

je suis paris

Tři předpremiérové tituly do Prahy přijedou doprovodit jejich tvůrci. Režisér Xavier Beauvois 20. listopadu ve 21.00 v kině Světozor osobně uvede projekci filmu Cena slávy, režisér Arnaud Desplechin představí svůj nejnovější počin Tři vzpomínky 23. listopadu v 18.30 v kině Lucerna a režisér Jean-Pierre Améris předstoupí před pražské publikum se snímkem Rodina k pronájmu 25. listopadu ve 20.30 v Kině 35.

Festival letos uvede dvanáct předpremiérových titulů, v jejichž čele stojí komedie Zbrusu nový zákon režiséra Jaco Van Dormaela a nový film Arnauda Desplechina Tři vzpomínky. Oba tyto výrazné snímky byly uvedené na letošním festivalu v Cannes v soutěžní sekci Quinzaine des réalisateurs. Mezi předpremiérami zazáří také úspěšná komedie Rodinka Bélierových, jejíž hlavní představitelka Louane Emera získala za svůj výkon Césara pro nejlepší začínající herečku.

Zbrusu nový zákon

Zbrusu nový zákon

Diváci se mohou těšit také na originální komedii Jean-Pierra Amérise Rodina k pronájmu. Pozornost si zaslouží také nový snímek Benoîta Jacquota Deník komorné vyprávějící příběh ambiciózní a krásné pokojské, která na francouzském venkově pracuje pro rodinu boháčů. Festival potěší i nejmladší diváky slavným příběhem Malého prince v animovaném filmu Marka Osborna. Dvanáct předpremiérových titulů festival uvede ve spolupráci s distribučními společnostmi A-Company Czech, Aerofilms, Film Europe, Artcam a Mirius FD.

Deník komorné

Deník komorné

Další francouzské filmové novinky, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech a které zatím nemají českého distributora, uvede pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Tyto snímky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE.  Sekce Výběr české kritiky nabídne například thriller režiséra Vincenta Garenqa  Aféra Clearsteam, komedii Richarda Berryho Naše ženy, drama Zimní píseň Otara Iosselianiho, drama Zákon trhu režiséra Stéphana Brizého, které si z letošního festivalu v Cannes  odneslo cenu za mužský herecký výkon v hlavní roli pro Vincenta Lindona nebo snímek režiséra Philippa Le Guay Florida, ve kterém roli otce trpícího stařeckou demencí ztvárnil Jean Rochefort.

Festival se koná v osmi partnerských kinech: v kinech sítě Europa Cinemas (Praha – Kino 35 Francouzského institutu, Lucerna, Světozor, Brno – Scala, České Budějovice – Kotva, Hradec Králové – Bio Central, Ostrava – Minikino) a v pražském multikině CineStar Anděl.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. Vstupné na festivalové projekce činí 100 Kč.
Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz
Facebookové stránky festivalu: www.facebook.com/festivalffhttp://www.youtube.com/user/FrancouzskyInstitut

-red-
zdroj: G. Zajícová, FFF

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: