Ve čtvrtek startuje 16. ročník Mezipater – zahájí ho režisérský sestřih Klubu 54

Zítra startuje už 16. ročník queer filmového festivalu Mezipatra. Pražskou část letošního festivalu zahájí 5. listopadu česká premiéra 54: The Director’s Cut. Jedná se o režisérský sestřih dramatu 54 v hlavních rolích s Ryanem Phillipem, Salmou Hayek a Mikem Myersem. Nová verze snímku o vzestupu a pádu ikonického newyorského klubu Studio 54 je odvážnější a divácky zajímavějsí než ta původní z roku 1998.

54: Režisérský sestřih

54: Režisérský sestřih

“Film byl po své premiéře na letošním Berlinale právem označen za znovuobjevenou queer klasiku. Je to jedinečný případ, kdy se tvůrcům povedlo zachránit vlastní film poté, co ho zničilo studio. Použili při tom desítky minut nikdy neviděného materiálu a z původní sterilizované verze se stal fascinující, dekadentní obraz Studia 54. Takový, jaký si zaslouží,” říká Lucia Kajánková.

Životní otřesy zažívají reálné osobnosti jak ve vybraných dokumentech, tak v hraných filmech. Třeba ve snímku Ejzenštejn v Guanajuatu (Eisenstein in Guanajuato) Petera Greenawaye, který zachycuje mexickou cestu sovětského režiséra Sergeje Ejzenštejna. Vizuálně fascinující podobenství o sexu a smrti sklidilo nadšený divácký i kritický ohlas na letošním Berlinale. Na Mezipatrech bude k vidění v předpremiéře, do českých kin ho pak uvede AČFK.

Ejzenštejn v Guanajuatu

Koho Mexiko neláká, může vybírat z oceňovaných snímků, které diváky zavedou do exotických zemí. Tak třeba drama Klub (El Club), které získalo Stříbrného medvěda na letošním Berlinale, je přenese na chilské pobřeží, kde poklidný život skupiny katolických duchovních naruší  nezvaný host; v Cannes uvedený film Kam padá stín (De l’ombre il y a) sleduje osud francouzské trans* prostitutky v Kambodži; a na Oscara nominovaná Výhoda posledního tahu (How to Win at Checkers (Every Time)) nabízí vtipný i dojemný pohled na současnou thajskou společnost.

“Současnou americkou nezávislou kinematografii s hvězdným obsazením zase zastupuje Babi (Grandma) s Lily Tomlin, Shoda (Match) s Patrickem Stewartem nebo Bulvár (Boulevard) s Robinem Williamsem,” vyjmenovává Kajánková. Právě Bulvár, ve kterém nedávno zesnulý herec ztvárnil svou poslední hlavní roli, je jedním z taháků letošního programu. “Možná není příliš pozdě začít žít život, po kterém opravdu toužíš,” zní motto dramatu o ženatém padesátníkovi, jehož život obrátí naruby setkání s mladým prostitutem.

I ve filmu Babi se střetávají generace: hlavní hrdinka Elle se po rozchodu s přítelkyní vydává na výpravu za 600 dolary, které její vnučka potřebuje na zaplacení potratu. Na společné cestě se obě hrdinky setkávají s lidmi, kteří v životě Elle sehráli důležitou úlohu. Nezávislá “dramedie” s klasickou zápletkou okouzlila diváky na letošním festivalu v Sundance.

Diváky čeká také retrospektivní sekce – letos ji tvoří čtyři filmy, které otřásly queer kinematografií, jeden za každou dekádu od 60. do 90. let. Lidé tak uvidí drama Dětská hodinka (The Children’s Hour, 1961) s Audrey Hepburn a Shirley MacLaine, kultovní The Rocky Horror Picture Show (1975), přesně třicet let starý Polibek pavoučí ženy (Kiss of the Spider Woman) s Oscarem oceněným Williamem Hurtem a nizozemskou rodinnou ságu Antonia z roku 1995.

Polibek pavoučí ženy

Polibek pavoučí ženy

Doprovodný program doplní trojice večírků a nedělní brunch, každý večer se navíc v kavárně Lucerna otevře festivalová chill-out zóna. Mezipatra se po pražské části přesouvají do Brna a formou festivalových ozvěny pak do dalších měst, např. Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic nebo Českých Budějovic.

-red-
zdroj: Mezipatra, L. Blichová

Mezipatra 2015 plakát