Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Jana Plodková má v novém českém filmu raději psa než vlastní dítě (video)

Celovečerní debut Josefa Tuky se natáčel letos v létě především na Karlovarsku (o jeho oceňovaném absolventském filmu jsme psali zde)Hlavní hrdinkou filmu Absence blízkosti je mladá matka Hedvika (Jana Plodková), která prochází životní krizí. Cítí, že má raději svého psa než vlastní tříměsíční dítě a oživit mateřskou náklonnost se pokusí prostřednictvím láskyplných rodičovských deníků svého zesnulého otce. Film už je natočený a nyní prochází postprodukcí. Tvůrci se rozhodli na dokončení požádat o finanční pomoc budoucí diváky na portálu HitHit.

Na place filmu Absence blízkosti

Na place filmu Absence blízkosti

Hedvika (Jana Plodková) je svobodná matka tříměsíční Adélky, která prochází životní krizí. Podvědomě cítí, že má raději svého psa než vlastního potomka, a v pořádku není ani její vztah 
s matkou. Po období vnitřního zmatení si uvědomí, že její hlavní problém spočívá v absenci mateřské blízkosti. Když jedné noci nalezne rodičovské deníky svého zesnulého otce,  kde zaznamenával rané dětství své dcery, rozhodne se Hedvika jejich láskyplný obsah využít jako terapii. Začne deníky intenzivně číst, jezdit na místa v nich popisovaná, a pomalu začíná vidět některé věci jinak…
V dalších rolích se objeví Anna Cónová, Luboš Veselý, Pavla Beretová a Marek Němec.

Peníze jsou určeny na postprodukci

„Naším cílem je vybrat peníze na finální postprodukční práce a pustit do světa film, který bude mít ambici odstartovat společenskou diskuzi o tabuizovaném tématu mateřského odcizení,“ vysvětluje autor scénáře a režisér Josef Tuka.

Tvůrčí tým dlouho zastával názor, že komorní drama je vhodným projektem k financování z veřejných zdrojů. Ale jak práce na filmu pokračovala, postupně vycházelo najevo, že se jedná o mylnou úvahu. Navzdory příznivému bodovému hodnocení, stejně tak většině expertních posudků, která doprovázejí rozhodnutí veřejných institucí… Touha dělat film byla nakonec silnější a po čtyřech letech příprav vedla režiséra k rozhodnutí, že do projektu investuje vlastní finanční prostředky, čímž umožnil natáčení alespoň v nízkonákladových podmínkách.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Kampaň na HitHit a možnost přispět najdete zde[/pullquote]Podepsaný plakát, návštěva střižny nebo soukromá projekce filmu za přítomnosti Jany Plodkové – takové (a mnohé další) jsou ceny, které mohou zájemci získat, pokud na portálu HitHit podpoří dokončení projektu Absence blízkosti.

Jana Plodková dělala i skriptku

„Před natáčením jsem se bál, že v průběhu filmování budou členové štábu podráždění, a budou mít blízko ke vzájemným konfliktům, a to z toho důvodu, že celý projekt vznikal za málo peněz, což mělo samozřejmě vliv i na podobu zázemí pro štáb. Například jsme přespávali ve spacácích nebo v nejlevnějších ubytovnách, já sám jsem ani neměl pomocného režiséra nebo asistenta režie – jen aby se ušetřilo. Ukázalo se ale, že tahle obava byla lichá. Na place panovala skvělá nálada a ještě dneska, když potkám některé členy štábu, tak nezapomenou zmínit, jak rádi vzpomínají na natáčení Absence blízkosti, a že by si to prý s chutí ještě jednou zopakovali. Zdá se, že natáčení se podařilo: střihač Šimon Hájek si natočený materiál pochvaluje a stále jsme ve fázi, že se do střižny pořád těšíme, což mi vůbec nepřijde málo,“ říká Josef Tuka.

A přidává perličku z natáčení: „Abychom ušetřili, tak o stravování štábu se starala moje maminka. To, co nejdříve vypadalo jako znouzecnost, se posléze stalo největší devízou. Po natáčení mi chodily od členů štábu emaily, jestli bych nemohl od maminky zjistit recept na „ten úžasný švestkový koláč“…“

„Velký díl obětavosti projevila naše hlavní herečka Jana Plodková. Nejen, že byla z hereckého hlediska skvěle připravená, ale ještě příležitostně zastupovala profesi skriptky, kterou jsme si nemohli dovolit.“

Premiéru by snímek měl mít na jaře 2017.

-red-
foto/video: Cinema Belongs, Kateřina Zahradníčková, Silvie Kořenková

plakat_a2_final_absence-blizkosti

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast